MISVERSTAND DOOR HOEKJES DIE VEEL OP ELKAAR LIJKEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Gelet op de verschillende reacties van lezers, die hun best hebben gedaan onze voor laatste fotoprijsvraag "op te lossen" kunnen we zeggen, dat dit een uitgesproken interessante is geweest in de lange reeks zoekplaatjes, die we in de loop der jaren al hebben gehad. Naast de altijd bij ons binnenkomende opmerkingen, dat dit "een makkie" was, stonden tal van bekentenissen van abonnees, die er rond voor uitkwamen dat de opgave ditmaal juist niet eenvoudig was. Verschillende opvattin gen dus eri zo zal het ook altijd wel blijven, wat voor de een moeilijk is, we hebben het al veel vaker gezegd, blijkt voor een ander bijzonder gemakkelijk te zijn. De familie J. Slotegraaf te Wage- ningen, die om te beginnen op merkte als trouwe lezers 't Klei ne Krantsje "tot de laatste letters" te lezen, berichtte ons, dat het in de krant afgebeelde huis het hoekhuis betrof van het Schooldijkje en de Huizumer- laan. "Óp de achtergrond de Huizumerschool en op de voor grond het brandstofwagentje van De Ruiter. In deze woning moet gewoond hebben een zeke re vrouw, genaamd Marijke. Voor haar huwelijk was zij werkzaam bij de L.P.F. achter een plakmachine," aldus de fa milie Slotegraaf. ACHTER DE HOVEN De heer J. Brantsma te Sittard evenwel weet ons te melden, dat we hier te doen hebben met een deel van Achter de Hoven ("Het hoge gebouw sal dan School 12 weze mutte") en anderen zijn het daar ongeveer wel mee eens, zoals de heer G. A. Andringa te Leeuwarden, die eveneens de Achter de Hoven heeft herkend, maar dan juist niet School 12, maar de Chr. H.B.S. "De auto op de voorgrond op de foto", zo voegt hij er nog aan toe "kan ik als chauffeur niet thuisbrengen. Het lijkt wel een driewieler." "Alweer een zoekplaatje" zo schrijft ons de heer Th. Weda te Leeuwarden, "waarvan nog een gedeelte over is. Het is het stukje Achter de Hoven tussen School 12 en de Kanaalstraat". De heer Weda is het dus met de heer Brantsma eens, dat het gebouw op de achtergrond de school is met de vroegere aanduiding 12 en hij gaat uitvoerig in op de bewoning van deze buurt van jaren her. Maar wat een grandioze vergis singen nu, want het was hele maal de Achter de Hoven niet, die we hadden afgebeeld, noch de hoek van het Schooldijkje en de Huizumerlaan, maar - en dat hebben heel velen toch wel goed gezien - een stukje van het oude Werkmanslust en wel dat bij de hoek van de Groningerstraatweg en de Willem Sprengerstraat. "Op de foto", aldus mevrouw Anneke van der Iest-Hoogterp te Leeuwarden, "zien we het voor malige woninkje aan de Gronin gerstraatweg nummer 7. Het was een van de kophuisjes van Werkmanslust. Zover ik me kan herinneren is het in het bezit geweest van mijn grootouders. Mijn grootvader was, samen met mijn vader en mijn oom, eige naar van drukkerij Friso, die toen gevestigd was in het eerste straatje van Werkmanslust en la ter verhuisde naar het Noord- vliet. De kajuit aan de zijkant heeft Opa er zelf opgebouwd." GEDENKSTEEN "Toen mijn Opa was overle den," zo vervolgt mevrouw Van der lest haar brief, "zijn wij ge trouwd en hebben toen vijf jaar in het huisje gewoond. Daarna heeft een zus van mij er ook nog gewoond tot het woninkje werd afgebroken. In de muur zat een gedenksteen, waarop stond "Eerste steen gelegd door Bieru- ma Oosting 11 mei 1872", maar die steen werd eruit gestolen, toen de woning leeg stond en nog van mijn vader was. Dat vond ik toen ontzettend jammer, want we hadden de steen graag als aandenken willen houden. Ik vond het leuk dit te schrijven, omdat het zien van de foto in 't Krantsje allemaal herinneringen oproept, want het is nu bijna vijfentwintig jaar geleden, dat wij daar onze start maakten." Mej. S. van der Meulen te Leeu warden schrijft ons het volgen de: "Ik ben jarenlang inwonend geweest op nummer 13 van de Groningerstraatweg bij de fami lie Waslander. U ziet dat ge bouw boven de andere uitste ken. De beide schoorstenen vormen het herkenningsteken. Naar achteren gebouwd ziet men nog juist het huis nummer 11, dat bewoond werd door de oliehandelaar Van der Veen. Van al deze woningen bestaat er geen enkele meer door de af braak van Werkmanslust ten be hoeve van de nieuwbouw. Het was een moeilijk zoekprentje, omdat er in Leeuwarden veel meer van zulke huisjes zijn ge weest." Mevrouw T. Duurken-Hoekstra te Leeuwarden haalt nog een herinnering op aan haar jeugd: "Zelf kom ik van het Oldegali- leën, maar als jong meisje danste ik veel in Stadszicht, waarvan nog juist een (boven)stukje op de foto staat." Nu de winnaar: dat werd de heer A. Lootsma, Achlumerstraat 6 te Leeuwarden. Hij krijgt het foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." toegestuurd. Vriendelijk, doch dringend ver zoek van mevrouw S., wonende omgeving Sportpark Cambuur, om nu eindelijk eens de deur van het schuurtje in de tuin te repa reren, viel niet in goede aarde. De heer S. had er gewoon geen zin in, zeker niet, nu er een af spraak liep met een vriend voor een partijtje biljart in de stad. Maar mevrouw stond er op: „Man, ik wil het beslist gemaakt hebben vanmiddag, doe het nou direct!" „Goed", reageerde heer S. tenslotte berustend en hij deed of hij meteen aan de slag zou gaan, liep met nadrukkelijk opgestroopte mouwen de tuin in en verdween in die schuur. Een moment later hoorde me vrouw S. zowaar geklop van een hamer; hè hè, het karwei werd aangepakt! Toen het theetijd werd begaf een gerustgelede me vrouw S. zich met een kopje plus koekje naar de tuin, liep naar het hok, maar. zag daar tot haar pijnlijke verrassing, dat de vogel gevlogen was! Hamer, nijptang en zaag lagen op de grond en te gen de nog steeds niet herstelde schuurdeur aan stond een kenne lijk van de (opgebroken) straat gehaald bord: „Werk in uitvoe ring". MET OF ZONDER BAARD 'Al gehoord, dat Jansen alles aan het Weeshuis naliet, toen hij stierf?" "Tjonge, dat was mooi van hem. Hoeveel heeft hij nagelaten?" "Z'n twaalf kinderen voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29 per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vernielden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3