BEGIN VORIGE EEUW KWAMEN HIER DE EERSTE 'DUITSE' TEXTIELWINKELS wij lastig? kom nou! wij willen alleen geinige spullen zoals bij schweigmann een gratis ritje voor onze klantjes. iedere woensdag in september 4 sept. Leeuwarden 18 sept. Drachten 11 sept Leeuwarden 25 sept Leeuwarden 's middags vanaf 12.30 uur tot 17.30 uur. ic^Mei^Muuuu jeugdmode Leeuwarden - Drachten i(5Woontextu Nieuwestad 162, Leeuwarden Telefoon 058 -134275 doekspoepen en zij verwierven zich hier een grote populariteit. Niet alleen door de meeste boe rinnen, eveneens door de her bergiers werden ze graag gezien, ook al omdat zij altijd wat nieuws te vertellen hadden. Vanuit vaste logeeradressen, waar ze hun spullen opsloegen en die dus als hun magazijnen konden worden beschouwd, trokken ze iedere morgen de wijde wereld in om er 's avonds weer terug te keren. Ook huurden ze hier en daar wel eens een kast of bedstede, die dan eveneens als voorraad schuur dienst kon doen. Het duurde ook niet lang of ze lieten hele partijen per schip of wagen naar deze magazijnen overko men. Uit deze simpele kast- en bed steemagazijnen nu kwamen de eerste winkels in ons land van Duitse lapkepoepen voort. Nog in de achttiende eeuw, in 1797, begon een Bemhard Georg Voss in Bolsward met een manufacturenwinkel. Dik dertig jaar later, in 1830, dreven de broers Herman en Jo seph Sinkel ook al een bloeiende zaak in manufacturen aan de Nieuwestad in Leeuwarden en in 1834 besloot Benedictus Lampe aan het Grootzand in Sneek een winkel in stoffen te openen. Ook de broers Clemens en Au- De eerste winkel van C. en A. in Sneek, geopend in 1841 De meeste van deze pioniers kwamen uit, of uit de buurt van, het schilderachtige plaatsje Met- tingen tussen Rheine en Osna- briick, een dertig kilometer over de grens ter hoogte van Ensche de. Het zal begonnen zijn met een enkel stukje linnen, met een en kele lap. Maar de kiene Hanne- kemaaier, die zag hoe blij de Friese boerin er mee was, nam het volgende jaar twee stukken mee, daarna drie en tenslotte een hele partij. De textiel werd te gelde gemaakt of geruild te gen boter, kaas of eieren. En wanneer hij na de hooioogst terugkeerde in zijn dorp zorgden zijn vrouw en grote dochters wel weer voor een nieuw voorraad je: de vlasverbouw was belang rijk in Duitsland en hoe schrij nend de armoede er ook was, haast iedereen had wel de be schikking over een eigen weef- toestel. Wat ze er op fabriceerden was inderdaad van een degelijke kwaliteit: het wollaken, waarvan ook de meeste kleding werd ge maakt, was een zelfgesponnen en geweven vlaslinnen met dik ke wolvlokken er door. En toen kwam het moment, waarop sommige Hammkemaai- ers meer begonnen te zien in de linnenhandel alleen, dan in het grasmaaien met een klein han deltje in stoffen erbij. Wat deden ze dus? Zij lieten de zeis maar thuis en trokken voortaan met een enorm pak stoffen op de rug met de andere Hannekemaaiers mee. En terwijl hun makkers zich Zo begon het met de kiepkerelstextiel ruilen tegen eieren. verdienstelijk bleven maken in de hooiing, trokken deze "her- umziehende Hausierer of Strüc- keltuötte" met hun koopwaar de hele provincie door. Het zware pak dus op de rug, een stevige stok in de hand en een lange pijp in de mond. Lapkepoepen werden ze genoemd, maar ook wel fyn- gust Brenninkmeijer lieten hun oog vallen op Frieslands tweede veste om vaste voet aan de grond te krijgen: zij gooiden hier in 1841 de deuren open van een eigen zaak. Dat zij heel wat in hun mars hadden, zou later blijken: de na men Lampe en Voss kregen als textielhandelaren een landelijke faam en C. en A., de zaak van de Brenninkmeijers, die in 1881 hun tweede winkel openden en wel in Leeuwarden, groeide zelfs uit tot een wereldomspannend concern. De aandacht van de vroegere Hannekemaaiers bleef zich evenwel niet beperken tot het artikel textiel en toen de Sinkels al een jaar of vijftien succesvol met hun manufacturen hadden geboerd, besloten zij tot het stichten van het eerste grote wa renhuis in Friesland. Tussen de Nieuwestad en het Ruiterskwartier verrees, tegen over de Langepijp en langs de volle lengte van de Oude Lom- bardsteeg, een enorm winkelpa leis, waarin men letterlijk alles kon kopen volgens het liedje, dat iedereen na de glorieuze ope ning in 1845 in Leeuwarden zong: "In de winkel van Sinkel is alles te koop: Hoeden en petten en damescorsetten, Doosjes pommenade en flesjes orgeade, Drop om te snoepen en pillen om te poepen." Maar het gros van de onderne mende Duitsers, die in Neder land een vast bestaan trachtten op te bouwen en die hier inder- Vervolgop pag. 10

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 8