OPVALLEND HEKWERK WAS TOCH NIET MAKKELIJK TE VINDEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG MET OF ZONDER BAARD v De straat met het hek, die wij vier weken geleden voor onze fotoprijsvraag in de krant afdrukten, is toch minder gemakkelijk herkend, dan wij verwachtten. Veel trouwe lezers, die anders zelden of nooit onder de oplossers ontbreken, lieten ditmaal verstek gaan en buiten de muren van ons kantoor kregen wij en passant oplossingen te horen, waarvan de meeste er helemaal naast waren. Toch hebben natuurlijk vele anderen het gefotografeerde punt wel degelijk herkend en heeft ook nu weer het lot de gelukkige winnaar van het uitgeloofde prijsje moeten aanwijzen. „Ook nu moet ik maar weer eens een schot wagen," schreef ons de heer J. L. Schoffelmeer, die, wo nend in het Duitse Wesel, de handicap heeft zijn vermoedens nooit te kunnen toetsen aan de situatie ter plaatse. „Ik schiet op de Pijlsteeg," zo vervolgde hij en hij besloot zijn briefje met „goed of niet goed, ik heb in ieder geval weer meegedaan". „Nog even een gokje wagen," aldus mevrouw Y. Siccama-Vel- sen te Amsterdam. „Is het in de Wijbrand de Geeststraat, de ach terkant van het bedrijf van 't Kleine Krantsje? Ik heb er een voorstelling van, dat daar vaten met pulp van rode bessen ston den, toen de grossierderij van Boersma er nog was." Nou nee dus, geen Pijlsteeg en geen Wijbrand de Geeststraat - de foto was gemaakt in het begin van de Kleine Kerkstraat en wat De rechter sprak: "U bent ver oordeeld tot twee weken hechte nis" "Hoera!" juichte de verdachte "Nu loop ik de schoonmaak mis" we zien is een deel van de ooste lijke gevelwand tussen de Nieu- westad en de Bagijnestraat. Opvallend was de oplossing van de familie H. de Boer uit Leeu warden, die heel dicht in de buurt zat, maar abusievelijk ver onderstelde, dat we juist de an dere kant van deze Kleine Kerk straat hadden afgebeeld: „Wij denken, dat het in de Kleine Kerkstraat is aan de linkerkant tussen Kerkstraat en Burmania- straat, ongeveer tegenover Meij- er's lederhandel." ,,'k Kan me vergissen," aldus mevrouw T. W. A. de Jong te Heerenveen, „maar volgens mij is dit het hek, dat mij altijd intri geerde: als je vanaf de Nieuwe- stad de Kleine Kerkstraat inliep was het rechts, vrij vooraan. Ik dacht dan steeds: bij welk pand zouden die ramen achter dat hek Wat een auto-ongelukken. Weet u, wat me zo verbaast? Dat zo'n racer zich voor 'n plaatsje in een ziekenhuis zo haast! toch horen? Ik vermoedde altijd, dat ze bij het pand van tandarts Breuning hoorden, dat ook iets schuin naar achter is gebouwd. In de praktijkkamer zie je op de brede tuin uit. Maar ik ben er tot nog toe niet achter gekomen. Daarom ben ik erg benieuwd naar de oplossing." Wel, het antwoord op haar vra gen krijgt mevrouw De Jong van mevrouw A. L. Kuipers-Van Oostrum uit Leeuwarden, die ons het volgende wist te melden: „Ongeveer vijftig jaar geleden werkten mijn zus en ik bij Dr. Römer. Diens oomzegger, P. Ro mer, had daar een oogarts-prak tijk en een van de beide ramen was van het 'donkere kamertje' voor het oogonderzoek. Het an dere raam was van het kamertje van het echtpaar Topma, van wie de man daar als huismeester in dienst was. Men kwam daar door een hele lange gang. Er zal wel veel in dat huis veranderd zijn in al die jaren. De ingang van het huis was aan de Nieuwe- stad, maar de ramen op de foto zijn in de Kleine Kerkstraat. De achteruitgang van het huis was, en dat zal nu nog wel zo zijn, nog iets verder in- de Kleine Kerkstraat." „Het is wel opvallend dat er daar een hekwerk staat," vond de heer D. Beeksma te Leeuwar den, „want", schreef hij, „dat vindt men nergens zo." En hij voegde er nog aan toe: „Toen ik zondagmiddag ging kijken waar het precies was, stonden er nog twee echtparen te kijken, onder wie de heer Van der Heide." En nu de brief met de oplossing van deze meneer Rinze van der Heide, ook uit Leeuwarden: „Wij hadden wel een idee waar dit ongeveer zou kunnen zijn en na een leuke fietstocht door de binnenstad kwamen we zondag middag in de straat van Meijers Lederhandel aan. Ik fietste voor op en zei tegen mijn vrouw: „Nou, hier is het!" „Ja," zei toen een ander echt paar, dat er al stond: „dat haw- we wei ek docht." Zij hadden 't Kleine Krantsje er bij en ik raak te al spoedig met hen in een leuk gesprek. Zij hadden al vijftig jaar in de stad gewoond en heetten Beetstra - hij heeft een slagerij gehad bij hotel De Doelen, ver telde hij ons. Al pratend zag ik warempel nóg een fotopuzzelaar aankomen en terwijl ook hij 't Kleine Krantsje uit de zak haal de, zei hij: „Nou Rinze, dou siest het wel hé?" „Ja," antwoordde ik, „jou hewwe het oek vonnen, Dirk." Deze Dirk Beeksma was een hele goede bekende van mij en hij kwam ook nog even zijn ver haal vertellen over 't Kleine Krantsje. We hebben heel leuk met elkaar gesproken en dach ten: „dit moest Fenno Schoustra eens zien prachtig! Tot zover de heer Van der Hei de. De naam is tot dusver nog niet gevallen, maar het was opmer kelijk, dat hij in zoveel oplossin gen werd genoemd; Dirk Steen bergen, „de bekende middenvoor van de voetbalvere niging Leeuwarden," die op dit punt in de Kleine Kerkstraat een sigarenzaak heeft gehad. En, niet minder vaak natuurlijk, kwam ook de naam van Meijer in de binnengekomen inzendin gen voor: „vlak naast het hek is een van de winkels van de be kende Meijer van de lederwa- renzaak." Goed, goed, goed, nu de winnaar van het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje 'Leeuwar den, ach ja, zo was het. Het werd de heer Albert Reitsma, Aldlanstate K. 328 in Leeuwar den. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. <V

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3