DE CONCERTZAALBAND GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT CORRESPONDENTIE Fokke is werom uut Frankriek en hij is soa bruun as. De brugmannen sette diepsinnig uut end, mar dan komt Groate Geert weer es langs. Dizze bouwfakker loopt in 'e siektewet, wik mar segge, sak mar segge. En dan, wat gaat ut soms ruig toe in Liwwadden. Kon de pliesje froe- ger meer, omdat jou de pliesjes konden? Asjeblieft, soa denke en prate Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Sjouke Sukerslak, Min ne Mager, Lange Marten, Fokke Vutman en as gastspreker Groa te Geert. Fokke Vutman: Warm seumer- weer, alle dagen in Frankriek. Jim sien ut wel. Met de rewiene nog soa wit as suup, en nou soa bruun as een Molukker su ik hast segge, mar ja we mutte niet dis- kriemenére hé? Lange Marten: Dat seist nou wel, mar ut rolt je soamar uut 'e mon. Soa smerig as een Turk hiet ut dan, maar bij ons in 'e straat woant een Turkse huushouwing, mar wel soa skoan as de bran. En soa kenne jou wel deurgaan. Mar feitwaar: Fokke is foor goed Bruunsma! Tabe Ruutsje: De laaste weken waren hier oek knap hor. Mar as je die weerkaartsjes op 'e tee vee sagen, dan waar ut die kus ten uut folop seumer. En ut skient hier met de earpels toch nog wat met te fallen. Minne Mager: Das oek soa wat. Wij segge dan dat de boeren al tied krimmenére. Een goeie boer klaagt altied. Mar as jou dat om- draaie wurdt ut: Een minne boer klaagt nooit. Hé daar, koppie, koppie. Daar mut jim es op deur- denke! Wiebe Poatsje: Ah, jonge, waar om salie wij ons met dat soort sa- ken de hasses breke. Trouwens, we krije de kaans niet eens. Sien es wie daar an komt. Groate Geert, wik mar segge, sak mar segge. Groate Geert: Dag mannen fan een goed leven. Ik docht, ik loop es langs de bruggen. Ken ik de maten weer es treffe. Ja sien, ik loop in 'e siektewet. Ja, ik fiets er oek wel es in, hahaha. Sjouke Sukerslak: Dou siest er anders niet al te siek uut. Of is ut wat inwendig? De sénuwen of hoge bloeddruk, of nou ja, noem mar op. Jou wieze op je hoofd, wat houdt dat in? Geert: Hersenskudding had. Fan een steiger donderd. Sat een plank los. Niet al te hoog, mar ik maakte een beste smak. Een paar ribben kneusd, de ene poat open en net as ik seg, een her senskudding. Minne: Kiek, daar sit altied één goeie kant an. As jou geen herses hewwe, kenne se oek niet skud- de. Klein grapke. Mar 't is ferder goed beteerd, wik mar, oh nee. Tabe: Foor 't selde geld hast wel doad weze kannen. Of armen en benen breke. Mar even goed sal't niet nofluk foeld hewwe. En dou must die oek nog wel in acht nimme seker. Hoe lang bist nou uut ut werk? Geert: Laas kieke. Twee en een halve week leden is ut gebeurd. En de konterolerende hèt mie pas weer twee weken geven. Hij sei: proffitére jou mar fan 't mooie weer. En dat was end sep tember wik mar segge, sak mar segge. Wiebe: Affijn, ut kon minder. Dit is wel weer over foor jou een oud wief binne. En se wurre soms honderd-en-fier jaar! Staan Eert foto van de eens zo bekende Concertzaal Band van voor de oorlog. Van links naar rechts: fan Gramsma, Hiddinga, Piet de Vries, Sjoerd Politiek, Anneke Lubach, Piet Kreeft, H. Kramer, Jan Adema, Piet Molenaar en Bertus Bakker. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. 't es uut. Muskien altied wel hard werkt, mar. gesond leefdü Sjouke: En dat is beter as nooit werke en met mekaar knokke en huzen krake en an 'e drugs weze. Jonge, jonge wat leve we in een rare wereld langer. En suks begint oek al in Liwwadden deur te dringen. Fokke: Dat hew ik docht toen ik weer tuus was en wat in ouwe kranten omsneupte. Wild West- End en fechterij in de Arend straat met punkers en pliesje. Jonge, jonge, alle Sundagen raak liekt ut wel. En oek een stel Sienezen oppakt fanwege handel in drugs loof ik. Klein Sjikago! Tabe: En de pliesje krijt overal de skuld fan. Der binne te min püesjes en se komme te laat en se doene ut gien één naar 't sin. En skrieve teugen de burgemees ter in 'e krante. En op 'e muren kalke: Ter Loo mut fut! Geert: En dan is die wiek weer slecht en dan die buurt weer. Ut is jammer in son feestjaar. We merke der toch al niet soafeul fan, mar nou dizze rotsooi der nog bij. En wat ik oek soa erg fien is die fechterij bij ut foetbal- len. Waar of niet Marten? Marten: Jou hoeve mij der niet op an te sien. Ik fecht nooit meer. Ik hew nog bokst met Sjak Dempsi en Max Smeling en later nooit meer. En bij 't foetballen kom ik oek nooit meer, as je dat bedoele. Temeensen selden. Nee as jou een goeie treener futsture en foor hem een Kistemaker in 't plak nimme, mut ut wel op brandhout uutdraaide. Das mien klein grapke. Sjouke: Ho, ho, Marten, niet soa op 'e saak afgeve en generalies- kére. Der binne guden die doene ut nooit één of eikeneen naar 't sin. Son treener, of een dokter, of een pliesje, of de korperaal of de sursjant in dienst. Waar of niet? Wat hèt een pliesje nou foor leven? Wiebe: Froeger konden jou de pliesjes. Noem mar op: Oast en van de Galiën en pliesje Vis niet te fergeten. En Dekker op 't Kal- verdiekje. En Tolman op 't mo- torsijspan. Tabe: En Nappie en Knikkert- op-dak. En ik hew Wiengaarden kannen en Rooie Thomas op 'e Poppeweg en Porte en Wielinga en die foetballer fan Friesland, ja just, Butenhuus. Minne: en bij F.V.C. was een püesje die Brals hiette. En ik hew een Reitsma kannen en een San ders. En hem, de kleine garden officier, just Fielstra. En een van Es, die song soa mooi in een Katteliek kerkkoor. Fokke: Bij ons tuus om 'e hoek woande een fent, die wat han delde en wat skarrelde. Soa ge meen as guud fan een cent de el. As dan lui, die em niet konnen an mien moeke froegen of ie fertrouwd was, sei se altied: Hij is heel erg fertrouwd. tussen twee püesjes!!! Vlga. Mevr. C. de V.-D. te L.: Het door U opgevraagde adres is: Gerard Schaepstraat 41. Het adres van de dame, die van zich zelf Groenewoud heet, kunnen wij bij gebrek aan verder gege vens helaas niet verschaffen. "Flee meneer, niet uutstappe voor de bus stopt. At je je nek breke bin ik de enige, die er last van het"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9