DIT GING HAAST IEDEREEN TE VER: MUURGRAGMENT BIJNA NIET TE VINDEN HET DRAMA VAN SINKEL VAN DE WINKEL VAN SINKEL 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Ja hoor, dit ging haast iedereen te ver: het muurfragment, waar van wij vier weken geleden een foto afdrukten, was vrijwel niet te vinden. Dat althans moesten wij opmaken uit het uitermate geringe aantal oplossingen, dat deze prijsvraag ditmaal heeft op geleverd. Er kwamen welgeteld drie inzendingen tijdig bij ons binnen, niet een minder, maar ook niet meer. En dat terwijl scherpe opmerkers toch hadden kunnen zien, dat de afgebeelde muur een ronding had en ronde hoeken, laten we eerlijk wezen, zijn er in Leeuwarden niet zo heel veel. Wij dachten dus, dat de juiste plaats te vinden was en, nog maals, drie abonnees hebben dat dan ook gedaan. "Het is," schreef ons de heer S. Pasma te Drachten, "de Bagijnestraat hoek Nieuwesteeg. In de Nieu- westeeg even verder is het be kende winkeltje van de dames Feenstra. Verder in de Bagijne straat het opgeknapte huisje met trapgevel, waarin voorheen de familie Leerling woonde. Ook was daar vroeger de Lijstenfa- briek van Braun." "In dit hoekpand," schreef de heer Joh. de Jong te Leeuwar den, "woonde in mijn jongensja ren de oude heer Klampstra. Als er ergens brand was in de stad droeg hij een klein vaandeltje op het terrein van de brand. Men heeft mij verteld, dat hij met dit vaandeltje de opperbrandmees- ter op de voet moest volgen. Wanneer de brandweerlieden hun baas moesten hebben, kon den zij hem door dit vaandeltje terstond vinden. Maar dit is al meer dan zeventig jaar gele den." Dan de derde inzender, door het lot aangewezen als de gelukkige winnaar van het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja zo was het. Het was de heer J. B. Mulder, Kleine Kerkstraat 30 te Leeuwarden. Toen wij onlangs in 't Kleine Krantsje zeer uitvoerig schreven over de boeiende achtergrond van winkels met Duitsklinkende namen in Leeuwarden, hebben we het natuurlijk ook over de beroemde Winkel Van Sinkel ge had. Het openen van deze win kel in 1845 op de hoek van de Nieuwestad en de Oude Lom- bardsteeg was een ongekende sensatie voor de Leeuwarders van toen: nu konden zij kennis maken met een heel groot win kelpaleis, waarin zij eigenlijk al les konden kopen wat zij wensten. MANAFACTUREN In verschillende publicaties over deze Winkel van Sinkel is ge steld, dat de zaak zou zijn ge sticht door de broers Herman en Joseph Sinkel, oorspronkelijk af komstig uit het Duitse Cloppen- burg en al een aantal jaren als winkelier in onze stad actief: - rond 1830 dreven zij al een drukbeklante manufacturenwin kel aan de Nieuwestad. Maar in 1845, toen de Winkel van Sinkel met veel bombarie opende, was Joseph, de jongste van de beide broers, al twaalf jaar dood; alleen Herman, toen twee en vijftig jaar oud, leefde nog. En het overlijden van Joseph, zoveel jaar eerder, moet een ge weldige schok veroorzaakt heb ben in het nog rustige Leeuwar den van toen: het was immers een verschrikkelijk ongeluk, dat aan het jonge leven van Joseph Sinkel een einde maakte. Joseph Maurits Anton Sinkel was op de vijf en twintigste sep tember 1798 geboren te Clop- penburg in het Hertogdom Ol denburg. Zijn broer Herman was precies tien jaar ouder dan hij. Op 27 oktober 1832 trouwde de toen vier en dertigjarige Joseph Sinkel met Dorothea Schenk- berg en hij was precies twee maanden in de echt verbonden, toen hij zijn woonplaats Leeu warden verliet voor een reis naar Amsterdam, stellig voor het doen van inkopen daar. De overtocht over de Zuiderzee zou met een veerschip worden gemaakt, maar helaas. Joseph zou Amsterdam niet bereiken, want hij viel "ongelukkiglijk" overboord en verdronk. Op de laatste dag van dat jaar 1832 moest de arme Dorothea Sinkel dan ook per advertentie in de krant haar grote verdriet bekendmaken: "Heden trof mij eene gevoelige ramp, mijn teer beminde Man Joseph Sinkel, op reis van Leeuwarden naar Am sterdam, viel op den 28 dezer ongelukkiglijk van het schip en verdronk, slechts den ouderdom van 34 jaren bereikt hebbende en waarmede ik pas 2 maanden in den echt was verbonden. Uit hoofde van mijn verslagenheid door dit zoo plotseling als treurig voorval te weeg gebragt, verzoe ke deze algemeente kennisge ving, ook als bijzondere te willen aannemen." Bijna vijf maanden heeft het ge duurd voor het stoffelijk over schot van Joseph Sinkel aan spoelde op de kust en dat zal dan wel bij Workum zijn gebeurd, want daar, aan de voet van de machtige toren van de oude Sint Gertrudiskerk, werd hij ter aar de besteld. INDRUKWEKKEND En het is een indrukwekkend grafmonument dat daar nu nog de herinnering aan deze vooruit strevende Duitse zakenman uit Leeuwarden levendig houdt. „Op deszelfs reis van Leeuwar den, zijne woonplaats, naar Am sterdam in de avond van den 28 December 1832 ongelukkiglijk overboord gevallen en verdron ken" staat er op het grafmonu ment met de toevoeging: „Zijn lijk wierd den 12 Mei 1833 aan deze kust teruggevonden en ter plaatse begraven. Treurt ge om het ongeval door hem Uw vriend geleden, wijdt dan zijn dierbre ziel uw vredige gebeden. Dat hij ruste in Vrede." voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam e het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3