VREEMDE KIJK OP 'T SCHAVERNEK I HET GOUDEN JUBILEUM VAN BRINIO WAS HET NOU 1922 OF 1923? G.V. QUICK ORGANISEERT REÜNIE 111 1 ,V/ v f /jfc. I Een van onze abonnees, mevrouw Wan der Leij-Eijgelaar te Amsterdam, heeft een oud schilderstukje in haar bezit van het Groot Schavemek met de Schavemekspijp en de gracht, die weleer van dit punt verder liep in de richting van het huidige Wilhelmina- plein. Het is een kleurig paneeltje, waarop we ook het vroegere kruithuis je kunnen zien met een gewapende soldaat ervoor!) en twee mannetjes, die gezellig staan te keuvelen. In de familie van mevrouw Wan der Leij is altijd het verhaal verteld, dat een van deze mannen de overgrootvader was van haar vader Louw (Lourens) Eijgelaar. En om de zaak wat dichter bij huis te brengen vertellen we er bij, dat de vader van mevrouw Wan der Leij een broer was van de welbekende Klaas Eijgelaar van het nog altijd bestaande café in de Uniabuurt. Het schilderstukje moet na 1829 zijn gemaakt, want het was in 1830, dat een van de molens, die we op de achtergrond zien, verplaatst werd van de Hoeksterdwinger naar het begin van de latereMolenstraat. Dat was de molen Het Lam, later ook wel de Molen van Wosman genoemd. De andere molen, De Arend, heeft op de Wrouwenpoortsdwinger gestaan, op de hoogte achter het cafeetje, dat er nu nog is. Zoals het kruithuisje al lang geleden verdween, zo verdwenen ook die beide molens; Het Lam werd afgebroken in 1919, de Arend werd al eerder, in 1902, gesloopt. Van onze abonnee mevrouw T. van Beusekom-Sierksma te Hui zen kregen wij een Feestgids toe gestuurd, die indertijd is uitgege ven ter gelegenheid van het Gouden Jubileum van de Leeu warder Gymnastiekvereniging "Brinio". Dat jubileum vond plaats in 1932 en het omslag van de gids vermeldt merkwaardig genoeg als datum 1922. Me vrouw Beusekom schrijft dan ook: "De datum, die voorop ge drukt staat, is voor mij onbegrij pelijk, want in juni 1922 was ik pas een jaar oud en het boekje bevat een groepsfoto, waar ik zelf ook op sta, als meisje van een jaar of tien."Wel dat 1922 in plaats van 1932 is natuurlijk een fout van de ontwerper van het omslag geweest, maar curieus is het wel, dat die vergissing niet is hersteld. Negentienhonderd twee en der tig dus, alweer meer dan vijftig jaar geleden. Van de stadgeno ten, die er met naam en toenaam in worden genoemd, zullen de meesten dan ook wel niet meer in leven zijn, maar we willen er toch enkelen van noemen om het geheugen van de ouderen onder ons wat op te frissen. Directeur van Brinio was toen de bekende gymnastiekleraar W. de Vries en in het bestuur zaten o.a. Joh. D. Kok (voorzitter) D. E. G. Visser (secretaris), J. W. Imhof, J. Hiemstra en de dames E. Ro- In verband met het vijf en zestig jarig bestaan van de gymn.ver. 'Quick' ligt het in het voornemen bij voldoende belangstelling op 23 november een reünie met at- dehuis en F. Oosterhuis. Ook de in het gidsje voorkome de lijst met leden van de ereco- mité bevat namen die nog niet geheel vergeten zijn, zoals bur gemeester J. M. van Beyma, wethouder J. de Boer, R. Buis man, J. D. Dresselhuys, B. Har telust, U. Koopmans, politieco- missaris C. Kool, notaris N. Ottema en Mr. C. W. Stheeman, de president van de Arrondise- trakties voor de oudleden te or ganiseren. Zij die hiervoor belangstelling hebben worden verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden, hetzij telefonisch dan wel schrif telijk bij de ondervermelde adressen. T.z.t. ontvangen de deelnemers- (sters) tijdig nadere gegevens omtrent plaats, tijd en eventuele kosten etc. De adressen zijn: mentsréchtbank. Veel van de adverterende zaken zijn intussen ook al ter ziele ge gaan - Titus Postma van de Voorstreek, de Boekbinderij De Jong uit de Grote Hoogstraat, het Leeuwarder Lunchroom - Hotel van P. Bijlsma aan de Nieuwestad, de Radiozaak van Rodenhuis in de Korfmakers- straat, de firma M. Eerligh in de Kleine Hoogstraat, het Sigaren- mw. J. de Jong-Prins, Marinier- sespel 160, 8923 ED Leeuwar den, tel. 058-665700; A. Nauta, Prinsesseweg 27, 8931 EC Leeuwarden, tel. 058 - 884470; H. Pannekoek-Loois, Soest- dijkstr. 43, 8931 DS Leeuwar den, tel. 058 - 885939; Jac. Robijn, Sinderhoven 25, 9254 GC Hardegarijp, tel. 05110 -4380. magazijn De Drie Kistjes aan de Voorstreek, de leerwarenzaak van G. Benner in de Pijlsteeg, de pianohandel van J. Sijses in de Weerd, het Leeuwarder Auto Bedrijf, het Installatiebedrijf van J. Mensink aan de Nieuwestad en de Lunchroom De Unie, eveneens aan de Nieuwestad. Maar sommige adverteerders konden toch alle stormen van de achter ons liggende vijf decennia ongeschonden over zich heen la ten gaan, zoals de Grafsteenhou werij van D. Arends aan de Voorstreek, de firma R. Gorter van de Nieuwestad, de woning inrichting van J. J. Sauerhoff aan de Voorstreek, het Technisch Bedrijf van Ewald aan de Nieu- weburen (toen nog Grote Kerk straat) en het "Sporthouse" De Krokodil op de hoek van de Weerd en de Nieuwestad. Zo zien we maar weer, dat een enkel boekje van zoveel jaar ge leden heel wat oude herinnerin gen naar boven haalt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 8