eew, F. POPMA Lzn ylunmiruét rinova tel. 058-128739 Sint vindt 300 modellen sportschoenen DIEPENMAAT SPORT Lekkage aan de dakbedekking? KOETSTRA EVEN BELLEN een assortiment van de Bij WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ Illlllllllllllll Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* st.jacobsstr.23, leeuwarden Voorstreek 40-42-46 Leeuwarden BILLIJKE PRIJZEN!!! OOK VOOR DAKGOTEN Erkend loodgieters- dakbedekkingsbedrijf sinds 1936 (lid NCIB) DULFPLEIN 12 - LEEUWARDEN TEL. 662508 1876 De bekende herberg De Gouden Bal aan de Noordersingel wordt afgebroken. Er komt een pontje over de Zui dergracht tussen de Schoolstraat en de Willemskade. Ontstaan van de Johannesbuurt. Achter de Hoven tot de overweg bestraat en bebouwd. De gemeente begint met het op trekken van walmuren bij de Oostersingel. Het Old Burger Weeshuis ver laat het oude gebouw aan het Raadhuisplein en betrekt het nieuwe pand aan het Zaailand. Middelbare School voor Meisjes geopend in de vroegere Franse School in de Grote Kerkstraat. Er mogen bij vriezend weer geen "glijdbanen" meer worden ge maakt. 1877 Besluit tot stichting nieuw Beurs en Waaggebouw. Belangrijke tentoonstelling van Friese Oudheden in het voorma lige Stadhouderlijk Hof. Aan het Oldegalileën staat een buurtje met vijf woningen, het Hazebuurtje, zo genoemd "naar de houten figuren in de vorm van hazen, die er vroeger als windwijzers op de schoorsteen kappen stonden". Broodfabriek De Zelfstandig heid opgericht. Ontstaan van de Singel- en Looi erstraten. De voogden van het Marcelis Govertsgasthuis kopen grond aan bij de Noordersingel om hier een nieuw gebouw te stichten. De tol in de straatweg naar de Grote Bontekoe opgeheven. De Weeshuisstraat zal voortaan Kerkstraat heten. De Hoekstersingel heet nu nog "Bij de Verwersbrug". De verschillende aanduidingen voor de Stadsbuitensingel, Oos tenburg, Achter de Kazerne, Vij- versbuurt en Voorstreek, wor den vervangen door de naam Oostersingel. De naam Nieuwestad geldt voor taan voor het gehele stuk tussen Wirdumerdijk en Westerplanta ge. De aanduidingen Deinumer Zuupmarkt, Vleeschmarkt en Harlingerend worden niet meer gebruikt. De Laan van Tulpenburg wordt onderverdeeld in Romkeslaan, Keetbuurt, Tulpenburg en Ach ter Tulpenburg. De houthandelaar Van Hulst is eigenaar van de woningen in de Hulstbuurt in de Weerklank. En de Seringebuurt dankt haar naam aan de woningbezitter Dr. Willem Henrik Suringar, "groen- fabrijkeur". Ingang Korfmakersstraat door afbraak hoekhuis Over de Kel der verbreed. Bestrating Noordvliet doorge trokken van Looyersbruggetje tot Poppebrug. Men begint het complex van gro tere en kleinere woningen van het St. Anthony Gasthuis aan de Grote Kerkstraat te vervangen door een nieuw gebouw. 1878 Opening van een Coöperatieve winkel bij Werkmanslust. Niet officieel erkende, maar wel op borden aangebrachte namen in het Werksmanlust: Wester- wal, Noorderstraat, Winkel straat, Nieuwe Winkelstraat, Korte Noorderstraat en Ooster- wal. Vereniging "De Harmonie" op gericht. Vier grote herenhuizen gebouwd tussen de Romkeslaan en Achter de Hoven. 1879 Houtzaagmolen Camstraburen afgebroken; ontstaan van nieu we straten op deze plaats. Nieuw IJkkantoor en Kantonge recht gebouwd op hoek Droe- vendal en Oosterkade. De nieuwe Vrouwenpoortsbrug blijkt te zwaar; er komt weer een hulpbrug over de gracht voor de Oldehove, weer een nieuwe brug gebouwd. De Oude Hoofdwacht aan het Hofplein wordt ingericht als Po litiebureau. 1880 Het inwonertal van Leeuwarden bedraagt nu 29410 en er zijn 5425 huizen. De nieuwe vereniging "Het Dia conessenhuis" opent een zieken huis in het pand Bagijnestraat nummer 45. De Nederlandse Bank sticht een eigen gebouw op de hoek van de Eewal en de Slotmakerstraat. De nieuwe Beurs geopend. De graanhandelaren verlaten de Za len Van der Wielen. Ontstaan van de Houtstraten. Koning Willem III stelt het Stad houderlijk Hof in beheer en on derhoud af aan het Rijk om te dienen als woning voor de Com missaris des Konings. Een nieuw verzoek van de be woners van de Eewal om de gracht voor hun huizen te dem pen; de stank is ondragelijk bij lage waterstand. De oude muziektent in de Prin sentuin vervangen door een nieuwe. De gemeente besluit tot het ver beteren van het voetpad langs het Oldegalileën tot de Houtpol- le. Er zijn in de stad twaalf slaap steden, bedelaarskwartieren en passantenhuizen. 1881 Plantsoen bij de Veemarkt aan gelegd. Het Friesch Genootschap krijgt een eigen gebouw op de hoek van de Turfmarkt en de Konings straat. Rooms Katholieke Begraafplaats aan de Harlingerstraatweg aan gelegd. De Vuurwerkfabriek van Schuurmans gaat naar de Harlin- gertrekweg. Clemens en August Brennink- meijer vestigen zich aan de Nieuwestad. De Commissaris des Konings, Mr. B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, betrekt nieuwe ambtswoning in voormalige Stadhouderlijk Hof. alle onroerend-goed zaken betreffende *iiele referenties. Het eerste Diaconessenhuis in de Bagijnestraat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9