F. POPMA Lzn yhunêSin(ëp rinova tel.058-128739 Sint vindt 300 modellen sportschoenen MEPENMAAT SPORT een assortiment van Bij Lekkage aan de dakbedekking? KOETSTRA EVEN BELLEN WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ I Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480 st.jacobsstr.23, leeuwarden Voorstreek 40-42-46 Leeuwarden Tel. 058-120244 BILLIJKE PRIJZEN!!! OOK VOOR DAKGOTEN Erkend loodgieters- dakbedekkingsbedrijf sinds 1936 (lid NCIB) DULFPLEIN 12 - LEEUWARDEN TEL. 662508 1881 Het oude Gouvemeurshuis op de hoek van de Grote Hoog straat door de provincie afge staan aan het Rijk, dat het inricht als Hypotheekkantoor en Bu reaux voor het Kadaster. In werkverschaffing wordt een plantsoen aangelegd op het ter rein van de vroegere veemarkt aan het Ruiterskwartier. Ambachtsschool geopend in de verlaten gemeenteschool 8 in de Speelmanstraat. 1882 Het Diaconessenhuis verhuist van de Bagijnestraat naar een groter pand aan de Voorstreek, nummer 92. De raad besluit tot het oprichten van gemeenteschool 11 aan de Oostersingel; de fraaie buiten singel gaat nu voor een deel verloren. De gemeente koopt de molen De Leeuw op de dwinger het Klein Fentje aan de Noordergracht en laat deze afbreken; de dwinger wordt verlaagd. Er wordt begonnen met het bou wen van een nieuwe R.K. kerk van de H. Bonifatius en Gezellen in de tuin van het Amelandshuis. Het door architect P. J. H. Cuy- pers gebouwde Liefdesgesticht op de hoek van de Kruisstraat en de Keizersgracht in gebruik ge nomen. Gymnastiekvereniging Brinio opgericht. Gemeenteschool 7 in de Arents- tuin gebouwd. 1883 Spoorlijn Leeuwarden - Stave ren aangelegd. Decemberstormen teisteren de Nieuwe- of Sint Jacobstoren. De gemeente neemt het Hoog- hout over de Kurkemeer van particulieren over; een nieuwe voetbrug gebouwd. De kermis zal voortaan beginnen op de eerste maandag na de tweede woensdag in juli. Aebingaschool aan de Huizu- merlaan gesticht. De Bonifatiustoren staat nog in de steigers Verzoek van de inwoners - na twee droge zomers - om een drinkwaternet tot stand te bren gen. De vroegere St. Willibrordus- kerk doet dienst als hospitaal. 1884 De Bonifatiustoren onder archi tectuur van P. H. J. Cuypers vol tooid. De toren is acht en zeven tig meter hoog. De Nieuwe Toren gesloopt even als de voormalige St. Jacobska- pel ten westen van de toren in de Klokstraat. De gemeente koopt de molen De Hoop op de Verlaatsdwinger om deze af te breken. Een terrein bij de Eestraat wordt voor houtveilingen bestemd. Er zijn weekmarkten voor aard appelen op de Berlikumer- en voor groenten en fruit aan weerszijden van de Tweebaks- markt. De Schutterij verlaat het oude exercitieveld tussen Achter de Hoven en de Grachtswal. Ontstaan van de buurt Achter Tulpenburg. De gracht tussen de Eewal en het^ Heerenwaltje gedempt, evenals het water onder Gouverneurs-, Hof- en Raadhuisplein; de Wor telhaven verlaagd; smalle klin kerpaadjes langs Eewal vervan gen door brede trottoirs. De verwaarloosde Molensloot gedempt; het smalle Molenpad verbreed tot een straat; het Meekmabruggetje in de Grachts wal afgebroken. Er komt een 'tent' in het plant soen aan de Sophialaan. De St. Bonifatiuskerk aan de Vleeschmarkt gesloten. In de Waag is een wachtlokaal voor de brandweer en een lokaal t.b.v. de loting voor de nationale militie. 1885 Er komt een verzoek van de be woners van de Turf- en Twee- baksmarkten om de gracht te dempen. De Gemeente neemt het landelij ke Kalverdijkje van particulieren over om er een "kunstweg" aan te leggen. Aanleg Camstrastraat. Nieuwe bewaarschool in de Eestraat aan westkant van de Gemeenteschool. Grote internationale schaats wedstrijden bij de Grote Wielen. De restanten van de Zuiderdwin ger worden afgegraven; het buurtje Achter het Klooster ver dwijnt. De raad besluit de restanten van de dwinger Het Klein Fentje te beplanten. Er komen jonge bomen langs de Eewal en perken met heesters op het Gouverneurs- en het Hof plein. 1886 De vereniging De IJsclub legt een nieuwe ijsbaan bij de Blee- kerstraat aan. Het Ned. Isr. Armbestuur koopt de huizen van het vroegere Oranjeklooster op om er een hofje te bouwen. Aan de Eewal wordt een huis afgebroken om een betere toe gang te verkrijgen tot de St. Do- minicuskerk in de Speelmans straat. We schrijven 1884: het water langs de Eewal wordt gedempt alle onroerend-goed zaken betreffende *vele referenties. m

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 2