VEEL LEZERS DOOR TOREN OP EEN DWAALSPOOR GEBRACHT DE PALINGBOER 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTO PRIJSVRAAG STADSNIEUWS VAN VROEGER Het aardige torentje, waarvan wij vier weken geleden een afbeelding in deze rubriek 'Leeuwadders, waar is dit?' plaatsten, is door heel veel lezers op slag herkend, maar heeft tegelijkertijd vele anderen op een dwaal spoor gebracht. Omdat er inderdaad verschillende mogelijkheden waren moest er wel een keus worden gemaakt en die viel niet voor alle inzenders voordelig uit. Groot was dan ook ditmaal het aantal foutieve op lossingen. Het torentje stond dan ook niet. ach nee, laten we het nog niet verklappen - eerst laten we de inzenders zelf maar aan het woord. „Elke keer, dat er weer een te raden foto in 't Kleine Krantsje staat," aldus de heer J. E. Kuhl- mann Azn te Berg en Dal, „vraag ik me af of ik mijn tijd niet nuttiger kan besteden, dan alle mogelijke situaties door mijn geheugen te laten gaan, maar ik kan het niet laten. Het is deze keer - vooral omdat ik het niet ter plaatse kan opnemen - raden en nog eens raden. In mijn jeugd ben ik vaak in zo'n torentje ge weest. Is het een van de vele torentjes aan de Bonifatius kerk? Ik denk dan vooral aan het to rentje tussen de hoofdingang van het Bonifatius Hospitaal en de daarnaast gelegen Bonifatius- kerk, maar dan past het pannen dak niet. Ik denk ook aan een to rentje van het R.K. Weeshuis aan de Keizersgracht en zelfs aan de Kanselarij en. staat er ook niet iets dergelijks tegen de Oldehove aan? Maar in al die gevallen klopt de rest van de foto niet. Met die witte lancaster of katoenen gordijnen voor een zichtbaar raam, denk ik toch aan een pastorie of aan een school. GORDIJNEN Waar zouden ze meer van die gordijnen hebben? Bij het Huis van Bewaring of bij de Strafge vangenis? Uiteindelijk hel ik toch over naar de gedachte, dat het een der torentjes bij de Straf gevangenis aan het Blokhuis plein is. Maar voorlopig blijft dan het hoge pannendak voor mij een raadsel en dat zal pas wel opgelost worden, wanneer de gehele foto wordt gepubli ceerd." Alzo, twijfels en onzekerheden bij de heer Kuhlmann, maar niet bij tal van andere abonnees. „Het moet het kerkje zijn van een Zusterhuis," schreef de heer Jan Langendijk uit Rotterdam, „en ik meende, dat het in de Kruisstraat stond. Daar gingen wij veel op bezoek bij een oude tante, die er werd verpleegd." SOORT KLOOSTER „Volgens mij", schreef mevrouw T. A. Zandstra-de Jager te Sneek, „is het op de Keizers gracht, hoek Kruisstraat. Hier woonden vroeger nonnen in, het was een soort klooster. Er wer den ook wel kinderen opgevoed, waar de ouders thuis niet meer tegenop konden." „Kruisstraat, hoek Keizers gracht," schreef de heer S. H. Bosma te Leeuwarden kort en krachtig en zeer zeker van zijn zaak, maar de heer J. L. Schof- felmeer te Wesel in West-Duits- land had toch weer zijn twijfels: „Het torentje van deze keer is een van de drie, die ik ken, na melijk van de pastorie van de Bonifatiuskerk, van het vroegere Sint Fredericusgesticht, het weeshuis, en bij de ingang van de gevangenis van het Blokhuis- Een heel bekende veemarktfiguur in vroeger jaren was Van der Toom, de palingboer. Hier zien we hem verrast opkijken naar de fotograaf. Jarenlang heeft Van der Toom met z'n lekkere vette palingen op de markt gestaan tot hij op zijn brommer jammerlijk verongelukte bij de Van Harinxmabrug. 'plein en dat laatste moet het vol gens mij zijn." Mevrouw H. Ouwerkerk-Bleeks- ma te Leiden bleek het in het ge heel niet met de heer Schoffel- meer eens te zijn, want zij schreef ons: „Ik dacht, dat het torentje van het Princessehof was." Mevrouw Ch. J. Bergsma-Reitse- ma te Amersfoort hield het weer op het R.K. Zusterhuis op de hoek van de Kruisstraat en de Keizersgracht, maar tegenover haar mening stonden tientallen andere van abonnees, die er toch het torentje inzagen van de Strafgevangenis. „Het is de rechter toren van de gevangenispoort," aldus de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. „De rechter als men er in gaat, de linker, wanneer men er uit komt. Het laatste is altijd beter dan het eerste. Uit deze tirade zult u wel begrepen hebben, dat mijn oplossing derhalve luidt: een van de torens naast de poort van de voor de penosewereld zeer beruchte en gevreesde strafinrichting." „Hoe zou ik dat torentje niet herkennen, nadat ik daar gedu rende zo'n elf jaar dagelijks langs naar binnen ging?" schreef ons de heer E. Drijver te Gronin gen. Van 4 juni 1945 tot 16 au gustus 1956, de datum van mijn overplaatsing naar Groningen, werkte ik in de (toen hetende) Bijzondere Strafgevangenis op het Blokhuisplein. Rechts naast het torentje op de foto was de di recteurs-woning, het raam met de ronde vorm links was de zo genaamde regentenkamer. Daar beneden is de grote poort, waar door we dagelijks naar binnen gingen. Ik heb uiteraard aan die tijd heel veel herinneringen overgehouden, maar daar gaat het nu niet om. Nog wel even een opmerking tot slot: we lezen 't Kleine Krantsje altijd met erg veel plezier en wénsen het nog een zeer lang bestaan - echt: ,,'t Kleine Krantsje is groots!" „Ik heb daar vaak op de brug op wacht gestaan, toen er nog bui tenbewaking rondom de gevan genis was," berichtte ons de heer L. Mevius te Kollum en de heer D. Beeksma te Leeuwarden wist te melden, dat het afgebeelde deel van de Strafgevangenis ook heel goed te zien is op de film de Dream, die toevallig net in de Tivoli draaide. Goed, uit dit alles zult u begre pen hebben dat het ditmaal in derdaad om een poort van de Strafgevangenis ging - wanneer we nog eens een foto afdrukken van bijvoorbeeld het veelge noemde zusterhuis zien we ook wel heel duidelijk het verschil. Nu de prijswinnaar: het werd de heer W. ten Brink, Warmoeze- nierstraat 12 in Leeuwarden. Hij krijgt het fotoboekje 'Leeuwar den, ach ja, zo was het. VRACHTWAGEN VERNIELT EEN SPIEGELRUIT Gisteravond even voor zes uur kwam een vrachtwagen, bespan nen met een paard en bestuurd door Schat Jr. vanaf de Lange- pijp rijden met het doel het Heerenwaltje in te slaan. Daar de snelheid en de bocht wat te groot waren reed de bespanning pardoes op een der winkelruiten van het kleedingsmagazijn der firma P. S. Bakker, die dezen schok niet kon weerstaan en in gruizelementen in de étalage te recht kwam. De voerman was tijdig van den wagen gespron gen, het paard was door de glas scherven aan de rechterknie ver wond. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. (1936) Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaal' dient duidelijk de naam ei, het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3