GESPREKKEN OP HOLLANDERWIJK GEEFT PRENTKAARTEN UIT" LEEWADDERS, WAAR IS DIT TWEETALIG Ons maten binne weer best op 'e tekst. Der is een feesje weest fan Sientje hur femielie. Mar soa ge- sellig as suks is, soa dreeg en ingewikkeld liekt ut werk fan de gemeenteraad. De foorbeelden wurre der bij leverd. En dan, wat binne frustraasjes? Jim kenne ut allemaal leze fia de woorden fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. Wiebe Poatsje: Ut sontsje doet soa nou en dan nog knap sien best, mar evenstegoed gaat ut al wat kniepen. Fiets mar es een klein endsje sonder hanskunen. Dat merk je het wel. Hankoud en een natte neus. Tabe Ruutsje: En toch hewwe in Oktober nog wel gauw es een mooie riete had. Mar ja, de tied skiet op. Ik kreeg fannemorren nog een brief fan ons Bouke. Hij had weer wat sukkeld, mar ut knapte weer mooi op. Hij hèt ut in 'e kop om met Oud en Nij dit weer uut te kommen. Fokke Vutman: Dat doet ie oek al jaren, loof ik hè? Je suden segge kenne: dat wurdt een tra- diesje. Soa hewwe wij fleden week een femieliedag had. Fan Sientje hur kant dan. Son dikke sestig meensen. O soa gesellig! Minne Mager: Ja, daar hèt Fok ke geliek an. Gesellig. Ik bin der een uurke weest. Dat sat soa. Een swager fan ons is een an- trouwde nicht fan Sientje. Nou nicht, een neef fanself. Swagers binne nooit nichten. Wat seist Fokke, ken dat wel? Fokke: Ja, mar dat hoeve we hier niet te bepraten. Dan hew we weer net soa lang werk as de mannen in de Tweede Kamer. Of in de gemeenteraad. Ho, ho, su Sientje nou roepe: daar sitte niet alleen mannen wel? Sjouke Sukerslak: Ja, die wie ven mutte teugenwoordig oek overal bij weze. Of ut er nou soafeul beter fan wurdt betwie- fel ik wel es. En in son gemeente raad gaat soms heel wat om. Der gebeurt wat in son stad!! Dat suden wij, soa we hier stane, niet opredde, docht ik soa. Tabe: Dan mut je al wat mear leerd hewwe, of in werk sitte, dat jou wat ferstand fan de pol- lentiek krije. En alles wat uutre- kene kenne. Een ton is niks. Mil joenen soms. Nim nou die Algemene Friese, die. Marten: Ho, ho, wat hèt die der nou met te maken. Dat is toch fan fersekeringen niet? Son groat gebouw op 'e Nijstad. Nee, ut gaat nou over de gemeenteraad docht ik. Minne: Ja, mar goed de krante leze, lange. Die lui hewwe een stuk of wat groate kantoren, oek in Groaningen. Nou wille se alle kantoren in een groat gebouw bij mekaar sette. En dan in Liwwad- den. En waar fiene jou plak foor son groat gebouw? Fokke: Op 'e Feemerk. Ja, op de ouwe dan. Dat kost dan heel wat parkeerplakken. Hewwe jou dat er foor over. Om die Molleboa- nen es lekker piek te setten, ja! Mar ferder, een muljoen foor dit en fier muljoen foor dat. Die Algemene Friese sag froeger al ferder, dat die wete nou oek nog wel fan rekenen. Wiebe: Ut hiet nou anders loof ik hé? Een nuver woord. Hebron of suksoawat. Froeger seiden wij gewoan Burmaniahuus. Afgelo pen. Ik hew er een oomsegger werken. Die sien fader werkte der der oek al. Die is in de derti ger jaren nog es met een hele ploeg overplaatst naar Den Haag. Sjouke: Ja, nou jou dat segge. En dus dat hele sirkus op 'e fee- merk. De ouwe dan. Hadden se de skapemerk wel staan late kennen. Waarom bouwe se niet op ut plak fan de Frico. Daar leit nou toch alles plat. Of mut daar soms nog weer wat anders kom- me? Minne: En dat Burmaniahuus loopt fan 'e Nijstad tot an de Oldehove toe. As dat leeg komt, mut er oek weer wat in. En dan hew ik lezen, as dat er een bos komme mut an 'e Noordkant fan 'e stad. Hadden we al een bos van Iepé, krije we oek nog een bos van te Loo. Klein grapke! Tabe: Dat bedoel ik nou. We noeme mar een paar saken, en soek dat nou allemaal es uut en seg dan: soa en soa komt ut. Dan mutte jou gien saagmeel of skuunsmeer in 'e hasses hewwe. Mar had Fokke ut niet over een femieliefeesje? Hoe is dat be teerd? Fokke: Uit de kunst. Net as ik seg, een dikke sestig meensen. De ouwste seven-en-tachtig en de jongste seventien. Nee, gien achterkleinkienders. En goed fan happie en sappe. En mooie stuk ken opdisse. Ferhalen fan froe ger over Ome Tjeerd en Tante Rinske en weet ik feul. Marten: Ut mooiste fan sukke dingen is dat je mekaar weer es treffe. En dan es een keer niet bij een begrafenis of in Goutum. Ja, dat wu ik Fokke nog frage, die Bonne Sera uut Australië, was die der oek? Fokke: Nee, die sukkelt met sien gesondheid. Hij had ut anders in Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. 'e kop om naar de reünie toe, en dan een skoftsje blieve en dan dit met te maken. Mar ut is em niet gund. Hij loopt min. Femau- wing in de bloedfatten. Minne: En bloedfatten hewwe we allemaal, hoor ik wel es in de reklame. Froeger hadden jou pe- teroaliefatten en handfatten, mar nou oek bloedfatten. Wat seist, Marten? Marien: Allemaal nuvere kluch ten. Eergisteren hoorde ik fan een jonkje, die sien groatfader sjips fraagd had foor Sinterklaas. Ut is de tied weer son bitsje nou. En die opa docht: Niet duur diz- ze keer. Wat kosse nou een paar puden sjips? Mar ut gong om dingen foor een kompjoeter loof ik. Wie weet dat nou op ons leeftied? Wiebe: Laassen hadden we fe- ziete, en ik sat er wat stiekem bij. Wat piene kop en wat moed. Fraagt een nichje, die loof ik in de spiegologie deurleert: hèt omke muskien frustaartsjes fan 't één of 't ander? Fokke: Frustraasjes sal Wiebe bedoele. Suks lees je of hoor je teugenwoordig wel gauw es. Wat hest seid Wiebe: Sit suks onder of boven de gordel? Wat oek mooi is, om heel hard te roepen: dat goie we in de groep! Wiebe: Wist ik feul. Ik sei: lieve kien, mien ene poat steekt mie wel es. En ik bin wel es wat kortademig, mar jouw fussiele- waasje, nee. Muskien as kien, net as de muzels of de bof, mar ik hew mien moeke hier nooit overhoord!! Vlga. De buurtvereniging Hollanderzvijk is op het aardige idee gekomen een serie van acht prentbriefkaarten uit te geven met oude en nieuwe gezichten van de wijk - de sfeer volle foto hierboven is een van die acht. De serie kost drie gulden vijf en zeventig en de opbrengst is bestemd voor het nieuwe buurthuis. Wie deze bijzondere serie in zijn bezit wil hebben zal zich wel moeten haasten, omdat de belangstelling ervoor, naar wij mogen verwachten, groot zal zijn. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer L. van der Woude, Halbertsma 4 en dat is natuurlijk in het hartje van die Hollanderwijk. Fan huus uut leerde ik twee talen ut Kollumers en ut Fries, der war gien eer an te behalen soms raakte ik derdeur fan 'e wies. As mem sei: "moast dy deljaen". was 't heit die sei: "delgeeve" As mem dan sei fan "dwaen" kwam heit met "doen" opsteven. Teugen "fanaavend" sei mem "joun" en as Heit sei "morrenavend" sei mem weer "moamtejoun" dan Heit weer "goeienaaven" en mem weer fan "goejoun". Teugen eiers sei se "aien" dat hek nooit anders leerd, un "lei" dat wudde laaie" en "hynder" wudde "peerd". Mem sei dan weer "hjir bliuwe" heit sprak dan van "hier blieve" Mem sei yn 't Fries "oerdriuwe" Heit sei dan "overdrieve" Teugen "reedens" sei Heit "skaatsen" Mem sei fan "keatsen" Heit fan "kaatsen" en "hier" dat wudde "haar" en "jier" dat wudde "jaar" it war heit en mem, nooit fader-moeke je mosten 't froeger self uutsoeke mar moeilijkheden gaf ut nooit, we het 't wel rooit. Leeuwarden okt. '85 Piet de Boer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9