Friesland Bank Uw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en ts bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. De foto had betrekking op de vroegere Seringebuurt, een van de vele straatjeswaaruit de Weerklank bestond. Van de mensen, die op de foto voorkomen, weten we helaas niets. Rd. 't KI. Kr. AREND DE JONG Naar aanleiding van uw artikel in 't Kleine Krantsje over de per soon Arend de Jong graag nog even het volgende. Arend kwam uit een gezin van zeven kinderen, van wie mijn moeder de jongste was. Toen mijn moeder zes weken oud was overleed vader De Jong, die van beroep klompmaker was. Door de bittere armoede in de veenstreken was er in die tijd practisch geen medische hulp aanwezig. Arend werd gehandicapt gebo ren met onvolgroeide onderbe nen en armen, waaraan de elle bogen ontbraken - ze waren dus totaal stijf. Hij heeft nooit enig onderwijs genoten, omdat ver voer en de armen dit niet toelie ten. In 1898 verhuisde de weduwe De Jong-Pijler met haar zeven kinderen naar Neuss in Duits land, waar werk was voor haar en enkele van de oudste kinde ren. Arend kwam daar bij een kuiper in de leer en heeft er het kuipersvak tot 1916 uitgeoe fend. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werden veel buitenlanders in Duitsland aangeraden maar weer naar hun land terug te gaan, ook al om de zeer slechte Duitse voedselsituatie. De weduwe De Jong-Pijler keerde met vier kinderen naar Friesland terug; twee dochters waren intussen met Duitsers ge trouwd en ook Arend bleef er nog. In 1924 was de economische si tuatie in Duitsland zo slecht, dat Arend besloot naar Leeuwarden te gaan. Eerst kwam hij bij zijn oude moeder en later bij ons thuis. De familie zorgde, met steun van de gemeentelijke ar- menkamer, voor een vervoer middel. Mijn vader maakte en kele knieplankjes met leér en krukken en een negotiekistje. Bedelen wou Arend niet - daar was hij te trots voor. Bovendien was hij zeer fantasierijk, wat hem vaak moeilijkheden ople verde. De lichamelijke verzorging van Arend kwam grotendeels voor rekening van mijn moeder, ook al doordat mijn grootmoeder ziek werd. In 1929 overleed deze en Arend zou in het huisje in de Poppebuurt, waardoor hij tevens wat huisraad kreeg. Hij wilde zelfstandig wonen en de familie zou hem in het huisje regelmatig verzorgen. Door overlijdensgevallen in de familie was de verzorging evenwel mi niem. Na afbraak van de Poppebuurt kwam Arend in een scheepje, daarna in het zogenaamde Arm huis en weer later in Drachten terecht, waar hij door zijn agres sieve houding ook niet welkom was. Weer later is hij terechtge- (Vervolg op pag. 11) Zijn er lezers van 't Kleine Krantsje, die Wieger Jonker nog hebben gekénd? Wieger Jonker was in vroeger jaren in Leeuwar den en zeer opvallende en apar te figuur. Hij was gebocheld en liep met een petroleumkar en hij had, zei iedereen, een geweldige kijk op het weer. Terwijl hij voor zijn vrouwelijke klanten de pe- troleumkannen vulde leverde hij er gratis een weersvoorspelling bij. 'Hoe komt het vandaag met het weer, Wieger?' De petro leumboer tuurde dan een lange tijd naar de lucht en sprak dan een verwachting uit, die heel vaak uitkwam ook. RITSKO VAN VLIET Bij het regelmatig tegenkomen van de naam "Ritsko van Vliet senior" in 't Kleine Krantsje ko men er bepaalde herinneringen bij me boven uit de beginjaren van de Tweede Wereldoorlog, toen ik als knaap van omstreeks acht jaar in de Pieter Feddes- straat woonde tegenover de Fa milie van Vliet. Bij de verjaardagen van mijn ou ders kwamen de heer en me vrouw Van Vliet meestal 's avonds op visite. Ik vond het dan een hele belevenis als Ritsko (hij had toen, als ik me goed herin ner, de artiestennaam "Riso Ja- vano") wel eens mee kwam en enige goocheltrucs met kaarten of geldstukken vertoonde. Van zijn broer Lou was ik nogal onder de indruk als die zaterdags bij de Zwaluwen zijn voetbal trucs tentoonstelde. Merkwaar dig detail: de een met zijn han den vlug, de ander met zijn voeten. De oude heer Van Vliet zelf kan ik me alleen herinneren, wande lend met de handen op de rug en de hoed enigszins in de nek. Overigens vraag ik me af, wat er van Lou is geworden. Ik ben zijn naaam, dacht ik, nooit tegenge komen bij de Cambuurspelers, maar dat zal wel niet aan zijn balvaardigheid hebben gelegen. Hoogvliet R. Kuipers NIEUWEBUREN Hartelijk dank voor de publica tie van de foto van de Nieuwe- buren op de voorpagina van nummer 492. De plaat heeft heel wat herinneringen opgeroepen. Naast de eerste Leeuwarder wol kenkrabber een kapperszaak, vervolgens een woonhuis, en daarnaast de, vermoedelijk oor spronkelijk twee woonhuizen, Nieuweburen K 187, van 1865 tot 1939 bewoond geweest door de familie Beucker Andreae. Eerst door Boukje Bolman (1822-1886) en haar gezin be staande uit twee zoons en vijf dochters, tenslotte door dè drié jongste dochters, Meintje (1855), Boukje Maria (1859-1929) en Margaretha Cornelia Henriette (1864—1932), die zich jaren lang ingezet hebben voor hun mede mens. Hun vader was Mr. Johan Hen- rik Beucker Andreae, advocaat, schoolopziener en tenslotte bur gemeester van Leeuwarden ge boren 1811, overleden 1865. Voor zijn huwelijk heeft hij ver schillende reizen gemaakt naar Griekenland en Italië, waarover hij enige boeken heeft geschre ven. Het huis aan de Nieuweburen is voor generaties van ons geslacht een rustpunt geweest, waar het verleden door vele, ook tastba re, herinneringen herleefde, maar ook het heden niet verge ten werd. Helaas is dit alles door afbraak en vervanging door een modem gebouw, voltooid verle den tijd geworden. Drachten H.B.A. HOE IS HET MOGELIJK wonderen en zich afvragen waar het gefotografeerde punt kon zijn geweest. Werkmanslust, Achter de Hoven, Boterhoek? Toevallig liet ik de naam Weer klank vallen - kennelijk iets te beslist, want de voorzitter vroeg mij direct om dit dan maar eens uit te zoeken. Geen eenvoudige zaak, want Leeuwarden stond vroeger bol van de eenkamer- woninkjes, waarvan ik er maar weinig heb gekend. Als het nu in Huizum was geweest. Thuis gekomen direct aan het sneupen in de talloze verschenen boeken en boekjes over (Oud) Leeuwarden. Maar nee hoor, niets wat er op leek. Na het middageten verder gezocht, maar ook nu zonder resultaat. Tot. mijn vrouw met de post en met het nieuwe Kleine Krantsje binnenkwam. In ben altijd nieuwsgierig wat er in staat en nam als gewoonlijk het blad direct even door. En, hoe is het mogelijk, wat zie ik daar op pagina 4 onderin? De foto, waarnaar ik zo lang ver geefs had gezocht! Uit het onderschrift maakte ik op, dat mijn veronderstelling juist was geweest: het bleek in derdaad de Weerklank te zijn. Wel ben ik nu nog nieuwsgierig naar de naam van het gefotogra feerde straatje en zou ik graag willen weten of er iets bekend is van de mensen, die op de foto staan. Leeuwarden Abonnee Op 1 november was het vijf en twintig jaar geleden, dat onze huidige directeur in dienst trad van de Woningstichting Leeu- warden-Leeuwarderadeel. Dat feit werd o.m. gevierd met een bijeenkomst van het bestuur, waarbij ook aanwezig was de directeur-van de Nationale Wo ningraad, de heer N. van Velzen. In 'n toepasselijke speech vertel: de de heer Van Velzen dat de N.W.R. in haar archief nog een aantal glasnegatieven had van vooroorlogse woningen. Daarbij was ook een negatief van Leeu warden en daarvan was nu een afdruk gemaakt - als cadeau werd de ingelijste plaat aan de jubilerende directeur overhan digd. Maar waar precies de foto was gemaakt kon de heer Van Velzen niet vertellen. Iedereen de foto natuurlijk be-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4