DICKVANDERHEI IDE IRfREKLAME GESPREKKEN OP DE wever QMj Jlet my f 'tfUfe LEEWADDERS, WAAR IS DIT Uw specialist heeft ook dit jaar weer een groot assortiment luxe vuurwerk o.a.: JACHT- EN SPORTHUIS Tel. 123056 jozef is adviesbureau voor reklame en publiciteit jOZSf isf3ëlsstr33t 10 leöUWSrden 058—124984 Bouke Spoorman is al eerder ko men en blieft nou Oud en Nij mar over. Hij was hier foor de begrafenis fan een neef, en uut die sien leven wurre wat saken naar foren haald. In dat ferband fait dan ut woord beren. Nee, niet die ruge beesten, mar. Lees self mar bij Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en as eregast Bouke Spoorman. Bouke Spoorman: Ik moest hier foor een begrafenis hene en toen docht ik en Tabe-en-die fonnen dat goed: Ik blief mar hangen tot de Kestdagen en Oud en Nij over. Dat soa doende. Tabe Ruutsje: Och ja, wat su't weze. Weer heen en weer naar Leiden foor een dag of tien. Gien sprake fan! Wie of er doad was Sjouke? Een an trouwde neef. Katrinus. De Beerder, nou ja. Sjouke Sukerslak: Ik weet wie je bedoele. Son dikke kerel met een stem as een oordeel. En ja, hij kon oegriesluk bere. Alles wat ie fertelde was heel erg slim, of heel erg mooi, of ut dee heel erg seer. Ja, dat seiden se wel, de Beerder. Lange Marten: Toch rake die bijnamen der uut. Je suden se allemaal nog es opskrieve mutte. O, staan se allemaal in één of an der boekje? Das temeensen wat. Ik ken trouwens niet segge, dat ik dizze Katrinus kannen hew. Fokke Vutman: Nee, ut doet mij oek niks. Mar wat is 't een mooi woord niet? Bere. Ik denk dat in alle femielies wel son feguur foorkomt. Daar hew je hem oek weer te beren. En in 'e pollentiek kenne se al soa bere! Minne Mager: Reken maar. Ons ouwe kombooi of die Rus met sien faste modderspat op 'e kop. En Uultsjeboer en Lubbert en bufrouw Smit-Kroes. En de foet- balmannen. Toen we fan die Bel gen ferloren. Beenhakker en Louw met'e snor!! Wiebe Poatsje: Ik hew dizze Ka trinus loof ik wel kannen. Hij hét woand in de buurt fan 't Peper- muntsjefebriek. Saskia of Welge legen. Bouke skudt dan ja. Mooi. Ja, hij knikt fan ja. Hij liep met kwitaanses. Nee, hij ston meer dan ie liep. Prate en swetse. Tabe: Seg mar: bere! Daar draait ut toch op uut. Der kwamen wel klachten bij sien baas over sien geouwehoer. Ik weet nog fan een frouw, die hur kien was met pot en al omfallen. En de poep was overal opsmeerd, wielst sij feul te lang bij de deur ston, omdat Katrinus mar deurswet- ste. Bouke: Mar eerluk is eerluk, de baas dekte em. Want hij brocht altied geld in. Hij kon mooi lulle en handig prate. Wat de meesten niet lukte, dat kletste hij foor mekaar. Mar nou seit ie niks meer! Minne: Anders had ie de doad- gravers oek nog fan 't werk hou den. Klein grapke. En as ik ut soa bekiek, praat Bouke oek nog wel even deur. Jou binne loof ik weer aardig opknapt hé? Fokke: Soa gong ut mij oek. Niet soa jong meer, dizze Bouke, een skoftsje leden nog wat in de on derwal en toch staat ie hier weer. Mar ja, wij sien alleen de buten- kant mar. En een meens hét oek een binnenkant. En die ken ut soms raar sitte late. Bouke: Soa is dat Fokke. Piepe of krake of goed benauwd weze. Ik hew nou een peesmeker. Dat was foor alles beter. En ik mut segge, ut foldoet mie skoan. In gien tieden een misse dag had. Waar of niet, broerke? Tabe: Dat is feitwaar! Hij ken lekker ete, hij loopt met knap weer een uurke op straat en muskien gaat ie nog wel es naar de lichte brigade, mar dat weet ik niet. Nou ja, das een flauw grapke fanself. Self hew ik ut oek weer aardig in streken, dat we kenne alleen mar dankbaar weze! Marten: Dat sei ik guster nog teugen de frouw. Sij sei: hast al weer Kest en Oud en Nij, ut su je angrieze, soa hard gaat de tied. Ja, ik sei toen, mar je kenne oek denke, we hewwe ut toch mar weer haald. En aardig gesond. En de kachel warm. Denk es an die stakkers in ferre, ferre lan den! Wiebe: As alles met sit, dan had "Marten geliek. Mar jonge as ut anders is. De frouw gong nog wel es naar een frouw toe in de Hofmanwiek, daar in de Groate Kerkstraat. O, is ut Hofwiek. Een groate stumper, ja, die is nou overleden. Sien, dan wurdt ut al even anders. Fokke: Die hele handel mut er weg, ston in de krante. En in dat ouwe Sint Anthoon, soa groat as ut liekt, sitte nog mar tien meen- sen. En de Westerkerk mut af- broken. Daar wille se dan huzen bouwe foor 55-plussers. Staan't es uut. Een meens liekt wel een kees. Wanneer binne jou een 55- plusser? Minne: Late we segge, as jou 55 jaar wurre. Of daaromtrent. Mar na fijf jaar wegweze, want dan binne jou 60-plussers. Dan bouwe se daar huzen foor. Foor 60-pluSsers. Tot jou 65-plus wur re. Weer ferhuze. Of bin ik nou krekt te lollig? Sjouke: Wat hiet lollig? Wat is ernst? Sien nou son ouwe Bak- wams es op de teevee of sien anhang. Is dat echt of besoade- miert de één de ander? Of nim Wobbe Oksel. Staat op sien kop in son ruumtegefal. Hij meneu- velt as sat ie in een rups op 'e kermus. Flauwekul of ernst? Marten: Foor mien frouw bloe derige ernst. Se sei: ik hoop al dat ons Wubbe werom komt. Ik sei wie? Wubbo weest wel. Met sien mooie snor gaat ie met een rot gang deur de ruumte. Stel je VUURWERK OUDE DOELESTEEG 14 LEEUWARDEN Astronauten Luchthui Iers Elektr. voetzoekers Kanonstagen Bengaals vuur Zevenklappers WondertoHen Kleurton teinen Parachute pijlen Zware vuurpijten Jumping wheels VI. schotels foor dat er wat gebeurt. Ik sei: se doene mar. Tabe: Der kon nou wel es met een bloedgang een skip fol sure appels uut de rummte komme. As we even flink an de achterste poat trekke, kenne we krekt foor de bui tuus. Even om pries en premie, Bouke? Bouke: Dizze man sal de saak niet foksére. Weest wel Tabe, dat Katrinus es inmekaar sakt is. Der was hardlopen in hun buurt foor groate jonges. En Katrinus mar bere. Toen ik soa was as jim en. Fokke: Ja, ik hoor ut em seggen. Soa fan: fandaag de dag loop ik jim der nog af. En al soa meer. En toen moest ie wel, stel ik mie foor. Bouke: Dou konst er wel bij weest hewwe. Mar soa gong ut wel. As een idioat floog ie weg. Mar dat hét ie weten. Hij lag foor doad op 'e grond. Een kennis, die erges in een winkel werkt, hét em, ik loof naar Bonnefaas brocht. Hard met em naar bin nen. En ons maat su mar even wachte. Tabe: En toen mocht die pur- soan wel even bij em kieke. Ut leek weer wat rumer, soa as ie daar op bed lag. En toen mut Katrinus seid hewwe: Jou wurre bedankt en seg mar teugen je baas, dat ik folgende week geld sien wil!!! Vlga. (vervolg van pag. 5) Wij, mijn vrouw, zoontje en ik, kampeerden in Zweden, 't Was omstreeks 1970. Op een morgen bij het waterhalen sprak iemand ons aan. Hij had ons met elkaar horen praten en vroeg of we uit Friesland kwamen. Dat was in derdaad het geval, al woonden we er al jaren niet meer. Hij vertelde, dat hij in Leeuwarden woonde. Hij was leraar aan een school in de Kanaalstraat; of wij wel wisten waar die was. Na tuurlijk, daar was vroeger een politiepost en er tegenover het schildersbedrijf van Wits, naast die school Een goeie week later op de te rugreis op de boot van Varberg naar Grenaa kwamen we naast een Nederlands echtpaar te zit ten. Hij gesprek ging eerst over vakantie-indrukken en toen weer die vraag: „Waar komt U vandaan?" „Wel wij wonen in Goor." „Daar hebben wij dicht bij gewoond in Hengelo." „Mijn vrouw heeft daar een school vriendin wonen." Ze kenden deze schoolvriendin heel goed, want ze hadden er een paar hui zen vandaan gewoond. De man vertelde, dat hij schoolarts ge weest was in Emmen en dat hij nu met pensioen was: „Mijn vrouw is daar logopediste ge weest," en dus hadden ze een zee van kennissen op de diverse scholen. Verder pratend vertelde de vrouw, dat ze ook een Leeu warder was. Ze was een dochter van schildersbedrijf Wits uit de Kanaalstraat. Na een paar dagen thuis wilden we de familie in Leeuwarden gaan bezoeken. In Ommen stond een jonge man te liften. We na men hem mee en hij vertelde dat hij naar Leeuwarden moest. Hij was op school in de Kanaal straat. We schoten in de lach. We vertelden het in Hengelo en de vriendin zei: "Sjuchst wol! De reade tried!" Goor Henk Boersma Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 15