EEN STROOM VAN OPLOSSINGEN NA NIET GEMAKKELIJKE OPGAAF 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Onze fotoprijsvraag van de voorlaatste keer heeft een lawine van oplossingen te weeggebracht. Zeker weten we het niet, maar het aantal inzendingen dat er bij ons binnenkwam, kon wel eens een record zijn geweest. Een verbazingwekkende zaak, omdat de opgave ditmaal toch werkelijk niet eenvoudig was, terwijl er bovendien weinig meer over is, van wat er in de krant was afgebeeld. Vreemd was het dan ook niet, dat er in de stroom brieven en briefkaarten ook foutieve oplossingen werden meegevoerd-niet iedereen kwam, dikwijls na veel wikken en wegen,tot de conclusie, dat we hier te maken hadden met de oude Groeneweg. In dit verhaal wordt het logement De Klomp genoemd, officieel De Gebroken Klomp, zoals we op het raam kunnen zien staan. Wie weet meer te vertellen van dit oude Volkslogement? En wie herkent de fraai uitgedoste meneer, die we hier voor het koffiehuis zien staan? "Als ik mijn geheugen opscherp moet dit een stukje Oldegalileën zijn", aldus de heer S. H. Bosma te Leeuwarden, "en dan het eer ste stukje vanaf de Kippeloop. Het stukje muur kan dan het vroegere pand van Schippers zijn". Mevrouw A. M. Dusink-Dijkstra te Neede zag in het afgebeelde plaatje duidelijk de hoek van de Bagijnestraat en de Nieuwesteeg met het deurwaarderskantoor van Jacob Oosterwerff, "waar mijn vader zijn loopbaan is be gonnen en zijn practische oplei ding kreeg. Hij begon er als jong maatje in 1915 en vertrok in 1934 als jongste deurwaarder in het land naar Zeeuws Vlaande ren". Volgens de heer W. Sjoerdsma te Sneek evenwel betrof het zoek plaat)e niet het Oldegalileën of de Nieuwesteeg, maar de hoek van de Gedempte Keizersgracht en het Droevendal "met eerst de ramen van slager Jellema en dan mijn eigen huis". Maar we hebben het intussen al verklapt: het was dus de Groe neweg en wel het begin van die straat, gezien in de richting van het Schoenmakersperk. "Rechts" aldus mevrouw J. Kor- pershoek-Boonstra te Vlaardin- gen, "een deel van de muur van het Nieuw Sint Anthony Gast huis en links op de hoek het hoge huis van Rinsma met de winkel waar je stroop, drop, petroleum en ook wel postzegels kon ko pen. Daar woonde ook Lollige Johannes bij in. Er naast, iets terug dus, woonde de familie Reinhart. Hun steeg liep achter de Prinsentuin en wanneer daar wat te doen was kon je bij deze familie de fiets tegen een kleine vergoeding stallen. Daarnaast was een piepklein winkeltje met kleedjes, fournituren, ja, weet ik wat niet al. "De baas" ervan ging altijd de boer op met een volgeladen fiets, waar hij zelf nog maar net op kon zitten. Iets verder terug een brandstofhan delaar en dan nog een melkzaak. DE MUUR Daarnaast had je dan nog het logement De Klomp. Kijk je de Groeneweg uit, dan zie je een blinde muur met aanplakbiljet ten. O, o, wat heb ik daar vaak tegenaan gebald, eerst met twee, later met drie ballen. Een spel met vaste regels tot twintig toe. Nooit zie ik meisjes meer zo bal len! Achter die muur woonde de familie Dalebout, daarnaast Rie- mersma en daarnaast Opoe Vos. Dat was dan het begin van de Nieuweburen". Heel veel van wat mevrouw Korpershoek-Boonstra hier schrijft vinden we terug in de reacties van de andere inzenders en inzendsters. Zo wordt in meer brieven de muur genoemd, waartegen de meisjes in vroeger jaren stonden te ballen en ook de namen van vroegere bewoners uit deze buurt komen in veel brieven voor, zoals Klooster, Smith. Van der Veen de kolen- (vervolg op pag. 12) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 9810 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. vJ

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3