Friesland Bank Uw eigen bank Mon kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. gebouwd en was bestemd voor een huis-aan-huisverkoper van kaas. Elke dag bezocht hij een andere wijk van de stad. De luiken, die men aan de zijkanten van de kar ziet, konden worden opgescho ven. De ruimte daarachter was in de lengte verdeeld door plan ken in drie lagen - op elke plank lagen allerlei soorten kaas uitge stald. De klanten kwamen dan naar de kar om hun keus te ma ken. Blaricum Mr. P. Iedema HERINNERING. LUCAS BUNT In 't Kleine Krantsje nummer 491 komt een interessant artikel voor met een foto van het Friesch Koffiehuis, voor de oor log een selecte instelling met een uitstekende naam. In dat artikel wordt als eigenaar of beheerder genoemd iemand met de naam Lucas Bunt; het komt mij voor, dat deze de oud ste zoon is van het gezin Bunt dat in de twintiger jaren de uit spanning en speeltuin Zwarte- wegsend dreef. In het onder schrift van de foto werd gesproken over 'de beruchte' Lucas Bunt. Tijdens de oorlog was het nu eenmaal zo, dat velen, liever dan voor de vrijheid van hun land te vechten, de kant van de over weldigers kozen. Die keuze be paalde ieder voor zich en hoe die ook uitviel, in beide gevallen wekte die soms verbazing op. Zo ook in dit geval. De oudste van de drie zoons uit het gezin Bunt was genaamd Lucas, een wat stugge figuur; ik vrees dat dezë dezelfde man is, als be doeld in het artikel in 't Kleine Krantsje nummer 491. Ik kan mij niet voorstellen, dat een zoon uit dit gezin Bunt hand- en spandiensten aan de vijand heeft verleend, temeer niet, omdat de tweede zoon uit dat gezin, mijn schoolvriendje Anne (die thuis Noenie werd ge noemd) bij de verdediging van het vliegveld Iepenburg in mei 1940 door de Duitsers werd ver moord. Zijn naam komt voor op het monument dat in de nabij heid van het vroegere vliegveld Iepenburg ter nagedachtenis aan de daar gesneuvelde Neder landse militairen werd opgericht. Blaricum Mr. P. Iedema Lucas Bunt, inderdaad afkom stig uit de door u bedoelde familie van horecaonderne mers, is een van de meest ge vreesde oorlogsmisdadigers geweest, die in Friesland heb ben geopereerd. Hij hoorde voor zijn wandaden voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden de doodstraf te gen zich eisen; het arrest luid de twintig jaar. Die straf heeft hij voor het grootste deel uit gezeten. Red. 't KI. Kr. KAASKAR De kar, afgebeeld op de frontpa gina van 't Kleine Krantsje num mer 491, werd omstreeks 1915 Het artikel van tandarts Roden burg uit Eindhoven riep bij mij weer de nodige herinneringen op. Tandarts Rodenburg heb ik niet gekend; mijn beul was mevr. Leopold aan de Nieuwe- stad. Wel ken ik goed de zwager van de heer Rodenburg, mijn huisarts Diephuis uit Zelhem. Van 1943 tot 1948 woonde ik met mijn gezin in Zelhem. Een andere bekende Zelhemmer was toen burgemeester Rijpstra, wiens zoon de latere overbuur man van de heer Rodenburg was. Helaas is burgemeester Rijpstra met nog een aantal Zel- hemmers in een concentratie kamp omgekomen. Ik was Leeuwarder van 1917 tot 1937.Omstreeks 1930 zat bij mij in de klas Meindert Wolthof, wonende in de sigarenzaak waarnaast de heer Rodenburg enkele jaren later zijn praktijk zou beginnen. Van Meindert Wolthof sprongen mijn gedach ten over naar zijn oudste broer die in de beginjaren dertig nog zo'n echte ouderwetse taxi be stuurde waarvan de remhendel en nog een hendel links buiten de taxi gemonteerd waren. De heer Rodenburg noemde een aantal wijken in Leeuwarden waar hij nooit kwam. Ik heb zo het idee dat de heer Rodenburg bedoelt te zeggen dat over die wijken regelmatig wordt ge schreven in het K.K. en over enkele andere wijken nagenoeg nooit. Ik deel die mening. Zelf schreef ik eens een artikeltje voor het K.K. over de Auke Stel lingwerfstraat en omgeving. Voordien en daarna heb ik nim mer meer iets over die hoek van Leeuwarden gelezen. Dit is geen verwijt aan de uitgever maar meer een verzoek aan de vroe gere bewoners van die buurt en oud-leerlingen van school 14 eens iets te schrijven. Zo hoop ik nog stéeds op een artikeltje van iemand die iets kan schrijven over de Vogelbuurt en wel spe ciaal over school 15 van om streeks 1925. Voor lezers van het K.K. die op school 15 "heb ben gezeten" kan ik mededelen dat mij dezer dagen het bericht bereikte dat in het voorjaar van 1986 een reünie zal worden ge houden van oud-leerlingen. Daar ga ik zeker heen. Nu het woord reünie uit mijn schrijfmachine is gerold wil ik nog een opmerking maken over de reünie van vrijdag 13 septem ber. Ik ben daar niet geweest omdat ik niemand van degenen die zich opgegeven hadden, ken de. Daar ik op genoemde datum een begrafenis bijwoonde in Dokkum en derhalve toch in Friesland was ben ik wel naar Zalen Schaaf gereden - ging erg moeilijk - en heb daar een kwar tiertje de naar binnen gaande bezoekers bekeken. Niemand kwam mij maar enigszins be kend voor. Tevoren had ik de heer Schoustra gebeld met de vraag hoe de reünisten elkaar konden vinden; hoe zal zalen Schaaf worden ingedeeld? Hij kon mij geen zodanig antwoord geven dat ik besloot er heen te gaan. Voorlopig is mijn hoop ge vestigd op de reünie van school 15, waarvan ik helaas nog geen bijzonderheden weet. Hengelo Chris van Petersen VOSSENKOPJE... Bij het lezen van het boek "Oud Leeuwarden - Om nooit te ver geten" zag ik op pagina 25 de foto van het Schoppershof. In het huis vooraan woonden een Oom en Tante van mij, de fami lie Meier. Het was een eenka- merwoning met een heel mooi uitzicht op de Camminghastraat. Ik ging er vaak heen met mijn zusje in de kinderwagen en dan langs het Kalverdijkje dan kwam je voorbij de Schietbaan, waar de militairen schietoefenin gen hielden. Aan het eind stond de prachtige boerderij van Tijsma en ook stond er een hele grote wilgen boom, die na het aanleggen van het Zamenhoffpark in dat park kwam te staan. Rechts om de hoek van de hui zen op de foto woonde mijn grootvader en zijn broer, Sjoerdsma, allebei schoenma kers en daarnaast woonde het gezin van de klompenmaker Fei- ke de Jong. Wij stonden vaak naar hem te kijken, het was alles handwerk. Voor het huis was een grasveld je, een bleek, waar De Jong een vos aan 'n touw had. Wij waren er als de dood voor. De vrouw van De Jong, Feikje, die toen in blijde verwachting was, gaf de vos te eten, maar dat beest was erg fel en beet haar, als ik het me goed herinner, in de pols. Het verhaal ging later, dat er een baby geboren werd, ja, het is haast niet te geloven, dat een vossenkopje had. Maar dat is vast een bakerpraatje geweest. lucht was z.i. al te romantisch. Dat vond ik toen niet, nu wel. Als u ze voor het Kleine Krantsje kunt gebruiken, stel ik ze u zeer gaarne ter beschikking. Bilthoven VISHANDELS A. J. Argelo Bij het lezen van het verhaal over de vishandels in Leeuwar den in 't Kleine Krantsje num mer 491 dacht ik aan mijn vader Willem Woudstra, die ook met een viskar liep en zijn wijk had vanuit de Weerklank, naar het Molenpad, de Saskiastraten en terug over het Vliet. Hij heeft met Marten Sikkema ook jaren lang op de Sneker kermis ge staan. Ook Ome Piet en zijn zoons Do- rus en Sjoerd liepen met de vis kar; Dorus is later getrouwd met zijn nicht Anneke en heeft toen de viswinkel van Ome Hannes overgenomen. Ook meen ik te weten, dat mijn grootmoeder reeds met een juk vis verkocht, maar dat zal Sies Sinnema zeker beter weten, want hij is een paar jaartjes ouder dan ik. Verder hadden namen als Jonk hof, Luurs en Pieke Landstra ook bekende klanken in de vis handel. Ombelet heeft op de hoek van de Weerklank en de Oostersingel nog een viswinkel gehad. Wat het lopen met een kistje bokkingen op het hoofd betreft; dat deed ook mijn vader al in de twintiger jaren. Mijn oudere zus je moest dan als meisje van een jaar of tien, twaalf mee om de kranten vast te houden, waar in die tijd gestoomde waar in werd verpakt. Hendrik Sinnema heeft meen ik in de buurt van de Romkeslaan Leeuwarden P. Sjoerdsma nog een viswinkeltje gehad, maar dat van Willem Woudstra moest mij vooral even van het hart, omdat ik meen dat hij ook tot de oudste categorie behoort en in de Weerklank en later in de Houtstraten een niet onbe kende persoon is geweest. Van de kermis in Sneek moet er nog een foto in omloop zijn met de viskraam waarbij Marten Sin nema en mijn vader staan - wie kan mij daaraan helpen? Tot slot: gefeliciteerd Sinnema met het honderdjarig bestaan van jullie vishandel Stolwijk J. Woudstra „DE READE TRIED!" Een schoolvriendin van mijn vrouw uit Hengelo zegt vaak: "Do moast der mar ris om tinke, der rint in reade tried troch üs libben!" Ze heeft gelijk. Ik wil er één voorbeeld van geven, maar ie dereen zal ook iets van die rode draad in zijn leven bespeurd hebben. (vervolg op pag. 15) PENTEKENING De mooie foto van het St. Jobs- leen in ons Krantsje nummer 489 bracht mij in herinnering dat ik, ongeveer vanaf de plaats waar de fotograaf stond, een schetsje maakte toen ik omstreeks twaalf jaar was, nu zeventig jaar gele den. De touwslager heb ik daar nog aan het werk gezien. Ik heb er een fotocopie van laten maken, alsmede van een pente kening van het bruggetje aan het einde van het Vliet, die ik maak te toen ik op de M.T.S. was. De leraar kunstgeschiedenis, de heer Van Wilgenburg, vond het een goede pentekening, maar de

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 5