t GENERAASJE RENOVAASJE KAMERADEN HET BENAUWDE LEEUWARDEN BOER kaarsen voor smaakvol huishouden Schrans 94 Fa. 0. v.d. Veen en Zn. kaarsen kaarsen Bart Vossenberg GRAMMOFOON^ PLATEN Wij wensen iedereen prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1986 SINDS 1857 Nieuwestad 28, Leeuwarden Tel. 058-123075 despedboorry Uw leverancier in jishoudelijke tikelen speelgoed Voor televisie, radio en elektrische huishoudelijke artikelen uw adres Voorstreek 84 - Tel. 128174 Wij wensen U prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar kaarsen kaarsen UW ADRES Nieuwestad 105, Leeuwarden Tel. 124318 GROTERE KEUS VINDT U NERGENS! NIEUWESTAD 39 TELEFOON 126337 LEEUWARDEN Wat leit het allemaal een heel end fan my af de tied, doe 'k flak bij 't ouwe kerkhof woande, het Rengerspark, de Spanjaardslaan. Mar in myn dromen sien 'k het düdlik foar myn geest: soa helder as fandaag de dag. Sü 'k al die mooie plakjes nog wel fine kanne? Het Joadeland, waar 't wij op sallemanders poerden, polssprongen, eiers sochten en nog heel wat meer. En suden daar de kynders nou nóg draakjefliege? As 't 's nachts hard waaid had waren we d'r as de kiepen bij: gauw naar de Spanjaardslaan waar de kestanjes as rype prümen te wachten lagen op ons die 't graag de earsten weze wilden. We sochten se bij sakken fol, dan gauw naar hüs om er peardsjetomen fan te maken en pypekoppen. Ons fader kreeg altyd de dikste in 'e büse: hij miende dat het holp teugen syn rimmetiek. Nou ston ik laast, skeeffan myn rimmetiek op 'e ouwe, skeve Oldehoof en keek es om my heen: de grachten waren der nog wel, de Waag, de ouwe torens, de Kanslerij en nogfeul meer dat 'r oek al was, doe 'k nog een jonkje waar. Mar 't Joadenland, de bomen op 'e Spanjaardslaan, de pontsjes, en de groate watertoren. Mar, wat er allemaal oek an 'e stad fer ander d waar: 'k Sag nou in jonge stad fan seuvenhonderd jaar'. Drachten Gerrit Visser een baantsje, maar haast was er nog niet bij. Vaak gingen je er met een hele ploeg jongens op uut, 't liefst oppe fiets, want lopen ging te traag en duurde te lang. En dan alle kermissen afstrune en mette boeremeiden skarrele en so nou en dan es een knokpartijtje met jaloerse jongens tot slot. Oppe fiets terug naar huus wud- den je wel es deur die knapen met koeiemest gooid. Son terug reis was dan wel inne nacht en je waren dan wel goed min in 't hef; soms rustten we dan wel es even uut inne berm. Op een keer bij son gelegenheid haalde Jan inenen een kruuk jonge klare te voorskien. 'Hoe komst daar nou an?' vroe gen we. 'Sssst. Dou hest dust niet, nou supe dan mar!' En wij omme beurt een slok uut de fles. Eerst moest het even wenne, mar al gauw hadden we de smaak te pakken. Uuteindelijk lagen er drie kna pen voor pampus te snurken in het gras. De volgende morgen vanself te laat op het werk - ik moest een lange laan schoffele, waar het onkruud welig tierde. De son maakte slaperig en ik leunde meer oppe schoffel dan dat ik werkte. Na een tiedsje stond ik gewoon te slapen, leunend oppe schoffel. Wie het flikt het weet ik nog niet, mar plotseling wudde de schoffelstok wegschopt en kwam ik oppe grond te leggen - wel wakker vanself, mar met een flinke piene in't lief. Toen bin't mar naar huus gaan en inne bedstee beland. 'Die jonge is min ziek' zei mien moeke, 't sal wel griep weze. Nou griep of niet, ik nam mij op dat moment voor om nooit van mien leven meer een druppel jenever te drinken. Enne Rozema Je hadden as jonge knaap so je kameraden, vrienden voor een dag, mar oek wel vaste maten en soms een hele keppel toegeliek. Pas van school hadden je nog gien baas, je sochten wel naar trappen lopen. Boven was een stevig veiligheidshek, een ander halve meter van de kant. Buiten het hek waren op het dak veel pijlen en plaatsnamen geschil derd, zodat men bij helder weer bepaalde dorpen kon herken nen. Met een trapje kon men nog wat hoger naar een uitkijkpost en ik meen me te herinneren, dat daar een verrekijker was gemon teerd." "Dit was weer een oproepen van herinneringen", zo besloot me vrouw Weijl-Dwinger haar brief. "Dat gebeurt trouwens regelma tig door uw blad, wat ook wel de bedoeling zal zijn. Dikwijls ko men er bij het lezen grappige en plezierige gedachten naar bo ven, maar ze stemmen me ook wel verdrietig, wanneer ik na men lees van dierbare familiele- den en heel goede vrienden, die al zo vroeg uit mijn leven zijn verdwenen." Ook dit zou je een stukje 'echt oud Leeuwarden' kunnen noemen, al zullen veel stadgenoten er eerst wat vreemd tegen aan zitten te kijken. We zien hier het interieur van een cel in de Leeuwarder Strafgevangenis, maar dan wel een in de toestand, zoals die in vooroorlogse jaren was. Kale en kouwe wanden, een houten klaptafeltje en een harde houten stoel en een emmer voor de noodzakelijke behoeften in de hoek. Uit eigen ervaring kunnen we er niets van zeggen, maar we hebben wel eens gehoord, dat de cellen van tegenwoordig er iets anders uit zien en nogal wat meer comfort bieden dan die van weleer. Maar een lolletje om er een deel van je. leven door te brengen is het zeker nog niet. 'Leeuwarden' was vanouds de gevangenis voor de langst gestraften en in cellen ab deze hebben de meest bekende criminele figuren van vroeger noodgedwongen tientallen jaren vertoefd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9