FABRIEKSGEBOUWEN CONDENS MAKKELIJK TE HERKENNEN 'T KLEIDE KRANTSJE pagina 3 Ook de fotoprijsvraag uit ons nummer 494 heeft ons weer een hele berg oplossingen bezorgd, wat gedeeltelijk zeker kan worden verklaard doordat de opgave niet al te moeilijk was. Wie een beetje thuis is in ons goede Leeuwarden moet de fabrieksge bouwen van de Condens snel hebben herkend, hoewel wel gezegd moet worden, dat er ook op het gefotografeerde punt de laatste tientallen jaren het een en ander veran derd is. Slechts één inzendster meende in de gebouwen de fabrieken van Koopmans Meel te zien, maar die staan iets verder dan de panden van de Condens, die we hadden gefotografeerd. ,,Deze keer volgens mij een van de gemakkelijkste opgaven uit de gehele periode van de foto prijsvraag" schreef ons de heer R. Poelstra te Leeuwarden. Dit is nog een oude opname van de Coöperatieve Condensfabriek Friesland, zo ik die altijd gekend heb tegenover de Centrale. Dit is het eerste gebouw vanaf de Kanaalsbrug, nog voor de ver bouwing. Het is bij de wal waar vroeger de overbekende Con- densbootjes gelost werden met de melkbussen en waar ook an dere schepen geladen werden met de reeds voor consumptie klaargemaakte producten. De masten en gieken, zoals we die op de foto zien, zijn dacht ik ook wel voorgoed verleden tijd; ten minste voor wat het tweede ge bouw betreft - hier kunnen ze niet meer laden, dacht ik. Er zal ditmaal wel een record aantal inzendingen binnenkomen, daar volgens mij iedere Leeuwarder toch wel eens het fabriekscom plex in ogenschouw heeft geno men". DE WILDERNIS ,,lk heb het bedrijf nog als heel klein gekend" aldus de heer Th. Weda te Leeuwarden. ,,Als jon gens, wonende in de wijk Achter de Hoven speelden wij hier vaak op een opgespoten stuk land met slik uit de stadsgrachten, waar het onkruid welig tierde, soms tot manshoogte toe. De Wildernis noemden wij dat ter rein. Tussen de Condens en het Kanaal was heel wat ruimte voor wagens, die de melk in bussen aanvoerden. Aan de waterkant was nog een steiger voor de melkboten en de Julianastraat was er toen nog niet. De huizen, die daar later werden gebouwd zijn nu trouwens ook al weer verdwenen. Van de Pieter Stuy- vesantweg met zijn bebouwing was toen trouwens ook nog geen sprake - alleen het zoge naamde Rooie Dorp lag er wat eenzaam in het land". De heer Rinze van der Heide, ook uit Leeuwarden, meldde ons op een steenworp afstand van de Condens te zijn geboren en de fabriek eveneens te hebben zien groeien van klein naar groot. „Het kleine stukje van de- foto is nog het oude gedeelte, waar de boten aanlegden en vanwaar ik vele tochten heb meegemaakt met de heren kapi teins van de bootjes. We haal den dan de melk op van de fa briek rond de stad. Bekende namen waren Heidema, Lade- nius en de broers Kok om er maar enkele te noemen. Ik heb het haventje en de vele mensen die er woonden goed gekend. Nog tref ik dikwijls vrienden aan, die er als jongens hebben ge woond en er nog over kunnen vertellen". Natuurlijk waren er onder de briefschrijvers ook velen, die zelf bij de Condens hebben gewerkt en de plaats van de gefotogra feerde gebouwen op slag her kenden. „Ik heb er, zoals het in de volksmond gezegd wordt, een blauwe maandag gewerkt, en wel in de jaren vijftig in de stokerij en in het kolenpark en ook wel als hulp bij een isoleer der - wij kwamen dus door het gehele gebouw" schreef de heer J. M. Beekman te Molenend. „En ik" aldus de heer D. van der Meulen te 't Harde, „heb er eni ge jaren in de proefkeuken ge werkt, waarvan op de foto nog een paar ramen van de eerste verdieping zichtbaar zijn". HERINNERINGEN Ook voor de heer Ing. G. van der Kooi te Heerenveen bracht de foto van onze prijsvraag bepaal de herinneringen. „Eind vijftiger jaren" zo schreef hij, „begon ik op de tweede verdieping in de proeffabriek als research-assis- tent. Er werden ook hand- en spandiensten verricht voor an deren, zoals bij de pastachoca in Berlikum. Er moest verdund sui kerwater worden ingedampt en toen de tienduizend liter suiker water verwerkt waren was er niets meer te vinden - vandaar dat we over de vissen in het Nieuwe Kanaal spraken als zoe te zoetwatervis. Later werd de haven „ingepolderd" en verrees er een geheel nieuw gedeelte, waarin o.a. nieuwe sproeidroog- installaties werden gebouwd. De benodigde grondstoffen hiervoor kwamen uit de zogenaamde keuken. Wanneer de ingedamp te melk naar boven werd ge pompt gaf men een gil en werd de tank opengezet, zodat de melk er in kon stromen. Eens had een monteur toevallig een roestvrijstalen stukje leiding no dig, waardoor de melk een heel andere kant opging. De brug wachter kwam ons toen waar schuwen en dat waren allemaal zaken, die nu, neem ik aan, niet meer kunnen voorkomen door de grotere mate van beveili ging." Verschillende andere inzenders van een oplossing zullen wel ge glimlacht hebben toen zij lazen wat de heer Van der Kooi hier boven over de zoete zoetwater vissen schreef. Zij immers kwa men hier geregeld om die vissen te verschalken. „Ik zat hier vroe ger altijd te vissen" schreef bij voorbeeld de heer A. H. Walstra te Leeuwarden, „eerst met mijn vader en later alleen. Hoewel ik pas drie en dertig ben en het blad samen met mijn schoonva der lees, beleef ik veel plezier aan 't Kleine Krantsje". Nu de prijswinnaar. Dat werd de heer J. van den Berg, Nyckle Haismaweg 12 in Leeuwarden - hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje „Leeuwarden, ach ja, zo was het. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9tot12uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3