'T KLEINE KRANTSJE FOTO SERINGEBUURT GEZOCHT. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 WEERKLANK In het stukje over de Weerklank in nummer 492 van 't Kleine Krantsje worden een aantal na men genoemd, waaraan ik graag nog enkele wil toevoegen. Zo schieten mij te binnen: Joh. Annéé, die voorzitter was van de buurtvereniging, Gijzen, die met een kar met kaas liep en wiens roep om zijn (roodbruine) hond in de Weerklank bekend was: "rooie, rooie, rooie!", Japik van de Wal, Minne en Sibbele van der Kamp en Jan en Bertus An- nee, allemaal mannen die bij 'de klaagmuur' stonden te zingen, evenals Kees Snitker. Meer bekende namen waren Mi- chiel van der Net, de groente boer, wiens ouders er ook woon den, De Vries van het draaiorgel, Krikke, Vrouw Bos nia met appelbomen in de bleek. Met weemoed komen al die na men in mij op: Tjibbe Nijp, die onlangs vijf en zestig jaar ge trouwd was, Opoe Nijp, Opoe Woudstra, de moeder van de vishandelaar, Van der Zee, Bak ker, die aan toevallen leed, Wie- be de Jager, Edens, Van der Woude, de Habekothé's, Rut gers en niet te vergeten Vrouw Paling, wier zoon Pim jong is overleden, terwijl haar zoon Rik een van de eersten was, die een motorbakfiets had, waar Vrouw Paling ook steeds op zat. Een typisch hoekje in de oude Weerklank met de vis- en fruit winkel van Woudstra. Ik denk aan de Scholtens en al die anderen, waarbij ik mij ervan bewust ben, dat ik nog velen vergeten ben. Steeds als 't Klei ne Krantsje in de bus valt moet ik eerst kijken naar bekende na men, zoals die van Rinze van der Heide, de zoon van bakker Bauke. Een aantal jaren terug liep ik met mijn zuster achter een oude man bij de Vrouwenpoorts- brug, toen ze zei: "Must es kie- ke, wie daar voor ons loopt." Ik zei: "Ja, dan mutte we er eerst voorbij, want oppe rug kan ik het oek niet sien." Toen we hem voorbijliepen her kende ik de man en zei: "As dat bakker Van der Heide niet is. "Hij antwoordde: "Ja seun, dat bin ik en dou bist een van Lange Willem". Ik had de goeie man in zeker veertig jaar niet gezien. Hoewel ik al jaren hier in Stolwijk woon trekt mijn hart altijd weer naar mien ouwe Leewadden - ik zou ook nog veel meer kunnen vertellen van de Weerklank en de Houtstraten. Stolwijk Een paar weken geleden heb ben we een foto in de krant ge had van de vroegere Seringe- buurt in de Weerklank, waarop nogal wat bewoners van dit streekje waren te zien. Wij wis ten toen nog niet hoe zij heetten, maar nu weten we dat wel. Dat wil zeggen.er kwamen ver schillende reacties van vroegere buurtbewoners op, maar ten aanzien van een van de gefoto- grafeerden lopen de meningen uiteen. Dat was de vrouw, die in de deuropening stond. De een noemde haar Postma, de ander Van der Zee en weer een ander Kamp of Hanekamp. Maar verder waren allen het er over eens: de vrouw naast haar met het kind op de arm was mevrouw Bijlsma, de echtgenote van de befaamde Boeikoning, daarnaast mevrouw Woudstra van de viskoopman en verderop nog een mevrouw Bakker en een oud vrouwtje met de naam Sara Smit. bij het lezen van het laatste Klei ne Krantsje, waarin ik schreef dat dominee Ype Schaaf een zoon is van de vishandelaar De Bruin: "Ik heb vaak vis moeten halen bij de firma De Bruin. Zijn zoon is de dominee Ype Schaaf." Wat was dat een blunder van mij. Ik haalde natuurlijk de vis bij de firma Schaaf en het vlees bij slager Jan de Bruin. Leiden Mevr. H. Ouwerkerk- Bleeksma Nou niet om het een of het an der hoor, maar welke rol heeft de vishandelaar De Bruin nou in uw verhaal gespeeld? Red. 't KI.Kr. FIETSTOCHT ROME In 't Kleine Krantsje nummer 492 vraagt de heer Th. Weda zich af of er nog lezers zijn, die zich een bijzondere reclamestunt van voor de oorlog herinneren: een fietstocht namelijk van een paar Leeuwarders naar Rome op initi atief van een rijwielhandelaar aan Achter de Hoven. Nou, dat kan ik me nog best herinneren. Een van de heren, die er bij betrokken was, was de heer Appie Goedemoed en hij heeft ons over die tocht verteld, toen hij - als werkloze - leider was bij de Vakantieontspanning. Later was hij werkzaam bij het melkbedrijf van Andringa op de hoek van de Uniabuurt en de Weaze. Wesel J. L. Schoffelmeer LEEUWARDEN 500/700 Als oud-Leeuwarder en trouwe lezer van uw Kleine Krantsje las ik in de uitgave van nummer 493 over het Vijfhonderdjarig be staan van de stad Leeuwarden. In 1935 heb ik nog als vijftienjari ge bewust aan die viering mo gen deelnemen. Maar een eenvoudig rekensom metje leert mij dat Leeuwarden nu in 1985, 550 jaar zou moeten bestaan. Op blz. 11 van deze uitgave lees ik iets over een feestlied 700 jaar Leeuwarden, terwijl ook elders wel gewag is gemaakt van het 700-jarig bestaan van Leeuwar den. In de gauwigheid zou ik dan de gezegende leeftijd van 215 jaar hebben bereikt. Kunt u mij verklaren hoe één en ander met elkaar is te rijmen? Met vriendelijke dank voor de moeite. Enkhuizen J. M. Terpstra In 1935 heeft Leeuwarden het feit herdacht, dat de buurtschappen Oldehove, Nijehove en Hoek verenigd werden; deze buurtschappen zouden voortaan "voor eeu wig onder één stadsrecht val len". Nu, in 1985, is het feit herdacht, dat Leeuwarden zevenhonderd jaar geleden al gerekend werd tot de ste den. De oorkonde, waaruit dit blijkt, is afkomstig van de Noordduitse handelsstad Wismar. Alzo: vijfhonderd jaar Leeuwarden in 1935 en zevenhonderd jaar Leeuwar den in 1985 - het klinkt vreemd, maar er is weinig tegenin te brengen. Red. 't KI. Kr. BAKKER ESKENS In "As jou het mij frage" fan 't Kleine Krantsje fan 16 november ston in stukje over de bakkerij op de hoeke fan de Lange- en de Nieuwe Houtstraat. De skriver, Hendr. J. Duurken, noemde daarbij oek de naam Eskens. Dat mut myn fader Sake Eskes Een amateur-genealoog, die voor mij onderzoek wil verrich ten in het Rijksarchief te Leeu warden en dan vooral in de oude rechterlijke archieven. In ruil hiervoor bied ik aan gene alogisch onderzoek te doen in de archieven van Den Haag: het gemeentearchief of het Alge meen Rijksarchief of bij het Cen traal Bureau voor Genealogie. Ik ben bekend met het Oude Schrift. Ook kan ik desgewenst referenties verstrekken. Mw. A. W. van Drioel-Zonder- van, Pieter Brueghelstraat 8, 2391 XH Hazerswoude-dorp. Tel. nr. 01728 - 8844. weest hewwe. Hij woonde daar met syn frou Trijntje Tienstra tussen 1910, it giboartejaar fan myn broer Lodewijk en 1924, myn giboartejaar. Krekt weet ik it niet. Der mut in die jaren oek noch in groate brand weest hew we in dizze bakkerij. As Duurken of anderen mij der noch wat meer over fertelle ken- ne, dan hoop ik dat se mij skri- ve wille. Myn adres is: Deurzer- diep 518032 NC Zwolle. Hein Eskens FRIBOURG Mijn herinnering aan de Stich ting Fribourg gaan even verder terug dan die van mevrouw A. Beima-Bakker, die over deze Stichting schrijft in 't Kleine Krantsje nummer 494, namelijk tot voor 1912. Mijn grootouders van vaders kant woonden in Fri bourg en mijn grootvader Gerlof Beers is, vier en zestig jaar oud, in dat jaar in de Stichting overle den. Ik heb in Fribourg heel wat voet stappen liggen en het was er altijd feestelijk, wanneer wij er als familie naar toegingen. Grootvader mocht graag spelle tjes doen en vaak zaten wij te kienen of speelden we een spel letje domino met prachtige ste nen, geheel van been met in het midden een koperen pennetje, waarop de stenen, met de stip pen naar beneden, konden draaien. Het tafeltje waarop we (Vervolg op pag. 11) J. Woudstra BLUNDER De kleuren gingen me op en af De historische optocht van 1935 bij de viering van het vijfhonderdjarig bestaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4