HERINNERINGEN AAN HET OUDE DORP 1 'T KLEINE KEANTSJE HUIZUM ZOALS HET VROEGER WAS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Uit oude familiepapieren, in het bezit van onze abonnee me vrouw H. van der Heide-Meijer te Leeuwarden, is een verhaal te voorschijn gekomen, dat jaren geleden werd geschreven door haar zwager, de nu overleden Douwe van der Heide, die z'n hele leven in het oude Huizum heeft gewoond. In het artikel haalt Douwe van der Heide 'Hü- zumer herinneringen' op, die naar ons oordeel de moeite waard zijn nog eens te worden gepubliceerd. Hier dus het, al weer vele jaren geleden, ge schreven verhaal van zijn hand. In snel tempo verglijdt de tijd. Zeven en zestig jaar lang ben ik Huizumer geweest en vanaf mijn vierde jaar leven er Huizumer herinneringen in mijn geest. In die tijd reden er geen auto's. Zonder gevaar konden wij in een groep van twintig kinderen door het dorp lopen, waarbij het oude Huizum zich oostwaarts niet ver der uitstrekte dan het rijtje van oude woningen, de zogenaam de chocoladebuurt. Huizum had vroeger drie Bleek- erijen, nl. van de heren D. An- driessen, A. Dam en H. Meulen- belt. Er werd toen in hoofdzaak ge wassen in slootwater, want over leidingwater beschikte men niet. In het dorp scheef tegenover de N.H. pastorie, die bewoond werd door ds. Hoving, was gevestigd een slagerij van Bavius Visser. In vroeger tijden moet daar ook een café zijn geweest, 'Pas veer'. Het blokje huizen wordt nog wel Pasveer genoemd. De slagerij bestond onlangs hon derd jaar en wordt thans gedre ven door de kleinzoon Wiebren Visser. CENTENDISKE Op het Schooldijkje woonden twee oude lieden, Reid en Jan- ke. Deze hielden er een centen- diske op na waar men voor een cent kon uitkiezen: een toverbal, pepermunt en meer van dergelij ke snoeperijen. Beiden waren slechthorend en slechtziende, zo werd hen dan ook wel eens een platte knoop in de hand ge legd. 's Zondags werd er veel gewan deld door Huizum en kon men komende over twee brugjes door het land verder langs het 'Juffersreedsje' (thans Badweg) de Schrans weer bereiken. Het bruggetje bij het Kerkepad, dat toegang gaf tot de landerij en, werd afgesloten door een scheefhangend hekje, dat werd open en dicht gedaan door een oude man, L. v. d. Ploeg. Zijn opvolgster was 'oude Trijntsje', zij ontvingen voor het open en dicht zetten enkele centen. VEELSCHEEPVAART Oudendag was tevens schilder en als wij zijn ladder gingen dra gen, kregen wij een stukje stop verf, dat dan later wel eens in de tuit van zijn petroleumkan ver huisde. De brug in het Oude Dorp was voor 1905 een draaibrug. Deze brug werd vaak gedraaid, want er was veel scheepvaart langs de Wirdumervaart naar Goutum, Wirdum, Wijtgaard en Roorda- huizum. Met pramen en scheep jes van 25 a 30 ton werd er veel terpaarde vanaf Goutum geva ren en ook waren er de bedrijven van een negental koemelkers, wier aanvoer van gras en hooi en eventueel de afvoer van mest door deze brug plaats vond. De melkkoeien van deze men sen bleven op stal en dagelijks was er verse aanvoer van gras, dat over verre afstand (de van jaar tot jaar gehuurde percelen gras- en hooiland in de Hemriks- polder of het Rustenburgerveld) moest worden aangevoerd per schouw of praam. Brugwachter was toen (Riekers) Henderikes Hoekstra, tevens postbode en kleermaker. Ook Het landelijke Huizum zoals het eens is geweest. bezat Huizum toen nog een kui perij (eigenaar E. v. Broek) en er lagen drie turfschepen in de ha ven, toebehorende aan Joh. Groothelm, Harm Groothelm en Jan de Ruiter. Voor een dubbeltje kocht men acht of negen turven. In het dorpsleven verscheen de asman tweemaal per week met zijn col lega. Dat was het enige lawaai, dat men 's winters bij donker in de buurt hoorde. De humor kwam bij tijd en wijle ook om de hoek, want toen één dezer lieden hoog had opgege ven van zijn onverschrokken heid, ging de ander in het mor genschemer in de diepe karrebak van zijn kollega zich neervleien. Toen deze de kar de weg op ging duwen, begon. tien of twaalf gardeniers, die in Huizum en aan de Huizumer laan hun bedrijf uitoefenden en waarvan de meesten een knecht en een jongen als hutp hadden, 's Morgens om vijf uur kwam al dat volk bijeen op de hoek van het Schooldijkje. Allen hadden een bijnaam, zoals Rinse Kool raap, Witte Pieters, de Oldeho- ve, de Mud, het Wilde Varken, 's Morgens op weg naar het werk was het mooi, stil en rustig. Meerdere dorpelingen hadden een lijster gevangen en deze zongen in de voor het huis ge plaatste kooi hun lied. GEVLOGEN Van vele kooien heb ik, terwijl de mensen nog sliepen, het deurtje daar wel mooi, want op een houtspaander kregen wij wel eens een stuk witte siroop om van te likken. Hadden wij daar genoeg van, dan werd het res tant meegenomen naar school en uitgesmeerd op de banken van de meisjes en aan het hand vat van de liniaal van de onder wijzer. Kattekwaad wordt door alle tij den uitgehaald. In mijn jongens jaren waren het de chef Oosting en de agenten Sybrandy en Van Wijk, die, met eens stok gewa pend, ook op ons doen en laten toezicht hielden. Eens werd ik (met hulp van kameraad Tinus) in hurkhouding in een grote bo demloze zak gestopt. Bij nade ring van chef Oosting scheen het, of Tinus naarstig pogingen Huizum was een dorp met een eigen smid, bakker, schilder, melk- en groentenboer. Ten noorden van de Huizumerlaan vond men het café 'Ceres' met zijn mooie speeltuin (thans Ti- voli) aan de zuidzijde lag het buiten 'Rustoord' met zijn gracht en singel. Als afsluiting van de laan stond de in 1925 afgebran de boerderij van de heer De Boer. Aan weerszijden van de Huizu merlaan waren sloten met brug jes als toegang naar de aangele gen huizen. Beplant met lindebomen aan beide zijden - die elkaar in de kruinen raakten, was de laan een groene tunnel, een oord van rust en verpozing, fel contraste rend met de tegenwoordige zich steeds aan moderne eisen aan passende Huizumerlaan. De Huizumerlaan van vroeger met rechts het café Ceres, nu Tivoli eerstgenoemde vreemde gelui den uit te stoten met als gevolg, dat de 'moedige' man de schrik in de benen sloeg en in zijn verbouwereerdheid de kar met geluidproducerende inhoud in de sloot langs de Tijnjedijk liet rijden. GARDENIERS Toen ik ouder werd, kwam ik als jongen terecht bij één van de geopend en dan waren de vo gels gevlogen. Huizum had ook nog een fabriek waar men siroop maakte uit aardappelen. Deze fabriek had de bijnaam 'De Wanhoop', want wanneer de arbeiders niets be ters konden vinden, konden ze daar zes en zestig uur in de week werken voor zes gulden zestig. Voor ons als jongens was het ging ondernemen, om deze half met turf gevulde zak op z'n rug te nemen. De gemoedelijke heer Oosting ging bereidwillig even helpen bij dit karwei, maar schrok geweldig, toen ik onder uit de zak kwam duiken. In die jaren was er ook nog geen gasfabriek. De straatverlichting vond plaats door petroleumlam pen, bediend als lantaarnopste ker door Galt Oudendag, gewa pend met ladder, lucifers en een schotje, om bij harde wind ook het aansteken mogelijk te ma ken. Een romantisch hoekje aan het Juffersreedsje Het Schooldijkje: allemaal op de foto

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5