•T KLEINE KEiHIS JE WIE WEET NOG VAN DE KINDERSPELEN VAN VROEGER? BAKKERS VAN ZELFSTANDIGHEID VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Aan het Jelsumerbinnenpad woonde in vroeger tijd een boer Bosma, die in het bezit was van een bijzonder productief schaap. In het vroege voorjaar van 1933 kreeg het dier een vierling, wat al als uitzonderlijk kon worden aangemerkt. Maar de prestatie was helemaal uitzonderlijk, omdat hetzelfde dier zijn baas al driemaal eerder met een vierling had verblijd: alzo zestien lammeren in de tijd van vier jaar! Oude Leeuwarden' zag ik een voor mij bekende naam: Rem- brandtsje. Aan die naam bewaar ik plezierige herinneringen. Rembrandt, z'n echte naam was De Winkel, was de vader van een vriend van mij. Wij waren op de leeftijd van vijf tien, zestien jaar, lid van een jongerenvereniging, dus jong en idealistisch! Ondanks de crisis, de armoede en de werkloosheid zaten we vol met de meest fan tastische plannen. Rembrandts vrouw was een lie ve moeder en we waren er altijd welkom thuis: meeëten en drin ken uit de pot, die altijd goed gevuld was. Het was ook gezel lig in hun kleine bovenwoning. Mijn vriend Atze en ik hadden denkbeelden om een beroemd duo te worden. Hij was zeer mu zikaal en ik was meer geschikt voor de teksten van in onze ogen populaire liedjes. Temid den van de talrijke kinderen en etensgeuren studeerden wij in de drukke en gezellige kamer van Rembrandts gezin. Maar onze toekomstidealen zijn nooit verwezenlijkt. Als Rembrandtsje senior, een liefhebber van 'Bols', ook aan wezig was had hij commentaar genoeg en dank zij het huppel water ook het grootste woord - hij moest dan altijd driftig gelijk hebben. Maar erg genoeglijk waren die uren wel en met warmte denk ik terug aan Rembrandtsje, die ik tot mijn verrassing na bijna zes tig jaar nog eens in 't Kleine Krantsje tegenkwam. Amsterdam Enne Rozema ken, waarop we later terug zul len komen, willen we ons graag nog eens verdiepen in de gelief de kinderspelen uit onze jeugd, waarbij wij de medewerking van onze oudere lezers en lezeres sen inroepen. Wat waren vroeger de populair ste kinderspelen? Hoe en waar werden ze ge speeld? Waren er bepaalde uitblinkers? Wat zijn uw herinneringen? Wie ons daarover - per brief! - iets zou willen vertellen nodigen we graag uit dit te doen - in volgende afleveringen van 't Kleine Krantsje geven wij dan de belevenissen van de verschillen de lezers en lezeressen weer. Onder de abonnees, die reage ren zullen we voor de aardigheid vijf exemplaren verloten van het boekje 'Populaire Leeuwarders' met meer dan honderd foto's van stadgenoten van vroeger en nu. Deze laatste opmerking heeft ons tot nadenken gebracht. Is het inderdaad zo, dat jonge meisjes niet meer ballen op straat? Is dit eens zo populaire kinderspel helemaal in het ver geetboek geraakt? Precies dezelfde vraag kunnen we stellen met betrekking tot an dere kinderspelen, die tientallen jaren geleden nog erg in de mode waren en waarvan je nu weinig meer merkt. Bokjesprin- gen, landsjekappen, hoepelen, verlosserke speulen, knikkeren, wordt daar eigenlijk nog wel aan gedaan? Voor we naar een antwoord zoe- Een vorige maal is in onze zoekplaatsjesrubriek "Leeuwadders, waar is dit?' terloops de muur van een huis op de hoek van de Nieu- weburen en het Schoenmakersperk ter sprake gebracht als een ide ale speelplaats voor de jeugd van weleer. Verschillende vrouwelijke lezers van onze krant schreven ons, dat zij in hun jonge jaren ettelij ke malen tegen deze muur hadden staan ballen en een van hen ver zuchtte daarbij: 'dat meisjes ballen zie ik nu nooit meer. LEUK. Leuk dat stukje van abonnee Rienk Kuipers uit Hoogvliet in 't Kleine Krantsje nummer 494. Ja, wij woonden van 1925 - 1945 in de Pieter de Swartstraat nr. 18. Familie Kuipers op nr. 17. Dus niet in de Pieter Feddesstraat, zoals abusievelijk vermeld staat. Ik herinner mij de familie Kuipers nog heel goed. Op de bewuste verjaardag heb ik een gemerkt bankbiljet verbrand, dat later weer tevoorschijn kwam. Later woonden wij bij of boven de zaak op de Eewal. Ik ben later in het hotelvak gegaan; werkte als semi-beroeps en ook vele jaren als beroepsgooche laar. Op 571/2-jarige leeftijd werd ik wegens een hartaanval volle dig afgekeurd. Mijn zoon, Ritsko junior, nam de praktijk over. Houd mij nu alleen nog bezig met het deelnemen aan of het inrichten van tentoonstellingen op goochel- en variété-gebied, of geef lezingen. Het huis is een compleet museum op dit gebied geworden. Broer Louw (Louwrens Matthijs, genoemd naar grootvader Van Vliet) woont nog steeds in Leeu warden. Hij is altijd lid van de 'Leeuwarder Zwaluwen' geble ven en is nog steeds aktief wat verenigingswerk betreft. Louw werd lid van Zwaluwen op aanraden van de toenmalige voorzitter Feike Couperus, die toen in de Pieter de Swartstraat op nr. 13 woonde. Hij is in de meidagen van 1940 gesneuveld. Toen de familie Kuipers bij ons kwam te wonen, was mijn grote vriend en collega Klaas van der Veer, de accordeonist, al ver huisd naar de Jan Lievensstraat. Er liggen voor ons in deze straat heel wat herinneringen. De eni ge, die er uit die tijd nog woont, is de weduwe Joh. Meijer, op nummer 22. Inderdaad, heel leuk zo'n reaktie van een vroegere buurjongen. Hartelijk gegroet. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior REMBRANDTSJE In de rubriek 'Bijnamen uit het (LEES VERDER OP KOLOM 5) Een mooi plaatje, ooit gemaakt bij de broodfabriek De Zelfstandigheid aan het Olde- galileën. De bezorgers staan klaar om uit te rukken. We zien op de foto de heren Beintema, De Vries, Radersma, Sjoukema, Anne Boetes, Memerda, Van der Meuten, Gerrit Oosterhof en Veenstra. De man met de kolossale baard in de deuropening droeg als bijnaam 'De Barg', maar hij heette De Vries.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 7