'T KLEINE KRANTSJE DE DRIE RENTENIERS LEEWADDERS WAAR IS DIT? HIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBHM VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE 'WERELD ER ÖMHEEN "Kom er in buurman, mien man is net bezig de kerstboom op te ru men" pagina 9 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was hetmet zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. 'De drie renteniers' - zo stonden ze bij hun dorpsgenoten bekend. Ze deden wat denken aan ou derwetse gezelligheid, 's Mor gens tien uur kwamen ze bij el kaar voor hun dagelijkse wandeling. Weer of geen weer, 't deerde hun niet. 't gezellige praatje en de wandeling waren veel belangrijker. Bij mooi weer tot de Driesprong en was het erg slecht, dan was de plaats van Heeringa hun einddoel, 't Dorpsnieuws werd elke dag uitvoering besproken, waarbij ook de politiek een vaste rol speelde. Ook de mensen in hun dorp werden niet vergeten, 't Was die morgen vrij warm en op de terugtocht verkondigde Jelke dat hij ,,'t end in 'e bek had". Ze waren dicht bij een bushokje en er werd besloten daarin wat uit te rusten. Ze zaten er nog niet zo lang of pal tegenover hen stopte een keurige witte bestel wagen. Met grote letters stond erop Ter Meulen Rotterdam'. De mannen natuurlijk vol be langstelling, de vermoeidheid was ineens verdwenen. De naam zei hun niets, dus begon nen ze, nieuwsgierig als ze wa ren, te gissen wat die vreemde wagen hier te maken had en wat er wel in zou zitten. Hotse dacht dat er wel eens koelkasten in konden zitten, om dat die dingen er ook altijd zo mooi schoon en wit uitzagen, 't Was vast een bevoorrading voor een technisch bedrijf uit de buurt. Bouke was het er niet mee eens. "Als jullie het mij vragen," wat ze niet deden, "is het een bestelau to van een kaashandelaar. Ze komen de laatste tijd weer met alle soorten handel bij de deuren langs. En voor zuivelartikelen kunnen ze niet met een vuile wagen langs komen." Betwete rig voegde hij er nog aan toe, "vanwege de warenwet"! Jelke schudde z'n hoofd. "Niet mogelijk, 't zweeft hier van de kaasboeren en boerderijen. In alle dorpen maken ze 'Kollumer Kaas' of wat voor namen ze er maar voor bedenken. Daarvoor komt zo'n man niet apart uit Rot terdam. Nee mannen, ik zal 't jullie beter vertellen, 't is vast een spookrijder, nou ja ik bedoel zo'n sluipwegman." Jelke die merkte dat z'n vrienden hem niet helemaal begrepen, gaf een kleine toelichting. Op 't zelfde moment kwam de man van de bestelwagen naar hen toe. Hij veronderstelde dat de heren hier wel bekend zouden zijn. De 'heren' knikten, wat een vraag. Hij raadpleegde een paklijst en vertelde dat hij goederen bezor gen moest bij een zekere me vrouw H. Bronsema-Bruinsma, Polderweg no. 152. Hij wilde graag de kortst mogelijke weg weten. Ze begrepen hem eerst niet Een mevrouw Bronsema en dat op de Polderdyk? Maar Hotse kreeg het ineens in de gaten. "Hij kon 'Lytse Hiltsje' wel eens bedoelen." 't Raadsel was nu snel opgelost. De chauffeur werd uitgebreid verteld hoe hij de Polderweg kon vinden. Ze begonnen door elkaar heen te praten en ieder meende de beste en kortste weg te weten. Toen begonnen ze onder elkaar te debatteren wie er gelijk had en zouden ze de hele chauffeur vergeten. De man van Ter Meulen maakte er een eind aan. Hij wist nu on geveer waar hij moest zijn. De heren werden bedankt. Maar nu verlangden de drie ren teniers op hun beurt te weten wat de man z'n boodschap was en wat er nu wel in die bestelwa gen mocht zitten. Ze kregen te horen wat ze nooit voor mogelijk hadden gehou den. De man was besteller bij het postorderbedrijf Ter Meulen Rotterdam' en moest een bestel ling goederen afleveren bij me vrouw Bronsema-Bruinsma. Hij zag de niet begrijpende gezich ten van de mannen en verduide lijkte het met een 'net zo iets als Wehkamp'. Maar de chauffeur op zijn beurt zou nooit hebben kunnen begrij pen dat de heren heel iets an ders 'niet begrepen'. Even was er een stilte. Toen Jelke en Hotse zo wat te gelijk uitriepen: "Mevrouw Bron sema-Bruinsma, wel allemach tig" Bouke verzuchtte: ,,'Lytse Hilts je', hoe bestaat het." Het waren een paar korte zin nen. Maar alleen de manier waarop het gezegd werd sprak boekdelen. Heftig brak toen de dorpsroddel los en we vertellen maar niet wat we toen allemaal kregen te ho ren. 't Was voor eigen gebruik bestemd. Verder het dorp in schoven af en toe de drie renteniers-boerinnen de gordijntjes wat aan de kant. Hun mannen die anders bekend stonden om hun nauwkeurigheid wat de tijd betreft, waren al ver over koffietijd. Wat maar zeer zelden gebeurde. Er moest wel iets bijzonders aan de hand ge weest zijn. Leeuwarden J. J. Bijl sr. Deze Nieuwjaarsgroet uit Leeuwarden, als prentbriefkaart in 1905 uitgegeven door Dijkstra's Boekhandel, is in dat jaar door een zekere M. Dijkstra verzonden aan Mej. P. de Jong, per adres Van Weideren baron Rengers op de Nieuwestad 98 in Leeuwarden en die mejuffrouw De Jong, zo mogen we wel aannemen, zal een van de werkkrachten van de barones zijn geweest. Meer weten we er niet van, maar wie weet is het nog heel wat geworden tussen die (meneer?) M. Dijkstra en juffrouw De Jong. Ja, stel je voor, dat er onder de abonnees iemand is, die zich nu met een schokje realiseert, dat dat zijn ouders moeten zijn geweest, je weet het maar nooit.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9