DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME DE LEEUWARDER POLITIE RAPPORTEERT 'T KLEINE KRANTSJE gevogelte*kaas*wijnen Q$li. jou Met mij j'uufe THIJS ST. JACOBSSTRAAT* LEEUWARDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 adviesbureau voor reklame en publiciteit iozef israëlsstraat 10 leeuwarden n«:n_i oaooa jozef isreëlsstraat 10 leeuwarden 058-124984 (Vervolg van pag. 4) De films waren nog "stom" (Te genwoordig heb je massa "stomme" films, maar dan mét geluid.en werden meestal begeleid door een pianist. Voor zover ik mij dat kan herinneren, werd de piano in die tijd be speeld door de heer Leo Stern berg, die tevens aan de "stille" zijde van de Nieuwestad een si garenzaak had. Het assortiment was natuurlijk groter dan alleen sigaren: cigaretten, pijptabak, pijpen, aanstekers etc. Vaak kwam de heer Sterenberg, vóór hij de piano ging bespelen, nog even langs op nr. 44 om een "hartigheidje" mee te nemen. Voor in de pauze. Meestal een of ander sausijsje. Ook het variété hebben we meerdere malen bekeken. Wie dat allemaal zijn geweest, die daar optraden, is in de nevel der vergetelheid verdwenen. Ik her inner me nog wel een strohoed, maar of dat nu Lou Bandy is geweest? Dat is me ontgaan. Misschien waren het "mindere goden". Ik sluit nog even een tekeninge tje bij, zoals dat op mijn netvlies is verschenen. Mijn oudere broer en ik. (Niet altijd sloeg hij zijn arm om mijn schouder. Waér blijft de tijd. Vleuten Felix Roosenstein Dat klinkt goed, vinden ze en het zal indruk maken op de dorpsbe volking. Al een paar keer zijn ze Thijs te gengekomen. Mijnheer heeft eens gezegd: "Je kunt merken dat je hier in een afgelegen boe- rendorpje bent. Ze schijnen nog niet te weten dat je ook op straat rechts moet houden. Vooral de grote kerel, die we steeds tegen komen, doet maar of de straat van hem is. 't Zal morgen niet weer gebeuren. Ik sta op m'n recht, wat meent die man wel!" De volgende morgen zien me neer en mevrouw hem weer aankomen. Recht uit, recht aan, aan de ver keerde kant van de straat. De heer loopt met opzet een beetje tegen hem aan. Zegt met luide stem, wat ook door de pas serende dorpsmensen gehoord wordt: "Kerel, kan je niet uitkij ken. Zie toch waar je loopt. Nog nooit van rechtshouden ge hoord?" Thijs, verwonderend en niet be grijpend, antwoordt zacht: "Mijn heer, ik ben al van kinds af blind." De volgende dag zijn de vreem delingen al vroeg vertrokken. Leeuwarden J. J. Bijl Sr. Uit de dierenwereld Als een groote bizonderheid kan worden gemeld, dat in den stal van den veehouder U. de Vries te Koudum, een kalf is geboren met twee, volkomen van elkaar gescheiden koppen. De rijksveearts, de heer IJmker, herinnert zich niet ooit van zulk een zonderlinge geboorte ge hoord te hebben. Als verdere bizonderheid kan hieraan wor den toegevoegd, dat de linker kop geen oogen heeft, doch an ders geen afwijkingen bezit. (1925) Thijs maakt bijna elke dag een paar keer z'n vaste wandeling door het dorp. Altijd ongeveer een meter af stand houdend van de huizen. Iedere dorpsgenoot groet hem en velen maken even een kort praatje met hem. Thijs hoort bij het dorp. Maar ook hier komen de vreem delingen. Niet veel, alleen wat watersporters. 't Plaatsje ligt erg afgelegen. Een heer met z'n 'vrouw zijn er voor een weekje neergestreken. Rustzoekers noemen ze zich. Sijbren van der Veen, schippersknecht, gedomicileerd te Bolsward, klaagt dat hij bij een twist met zijn schipper, ge- V naamd Tjeerd Bijlsma, veerschipper op Bolsward, door deze is geslagen, zoodat zijn oor ietwat is ontveld, terwijl genoemde Bijlsma hem ook zijn kleeren enz. niet wil afgeven. Door bemiddeling van politiedienaar Turksma zijn ze tot een vergelijk gekomen en heeft Van der Veen zijn dienst bij Bijlsma wederom aanvaard. Kennisgeving door politiedienaar Emmerink, dat Wijtze Beetstra, wonende Sneek en Wybe Cnossen, wonende al hier, het eenen Italiaanschen veekooper lastig hebben gemaakt bij de weduwe Kranendonk, betreffende door eerstgenoemden gevorderd geld. Emmerink heeft den Italiaan naar zijn logement „de Fhenix" geleidt, terwijl de tumultmakers zijn afgedropen. Door Otto Pieters, wonend Achter het Klooster, geklaagd over den barbier Beeling, wonende in de Kleine Kerkstraat, die zijn 14 jarigen zoon Wijckel heeft geslagen en hem, klager, onheusch behandelde toen hij om de oorzaak der mishandeling kwam vragen. Verloren een gouden oorbel door het dochtertje van Hem- penius wonende Amelandsstraat. Door de Inspecteur Versteeg aan de wacht gebracht de welbekende pianostemmer Peter P., die 'in beschonken toestand in de Weerd liep. Door de politiedienaren Hendriks en Abelsma op een handkar aan de wacht gebracht Hein S., oud zes en twintig jaren, arbeider, geboren en wonende in de Bargejagers- steeg bij de Nieuweburen, die in beschonken toestand op de Weaze op een stoep lag te slapen. Door de politiedienaren Haarsma en Kramer aan de wacht gebracht Hidde van H„ oud vijf en dertig jaar, geboren te Rotterdam, schoenmaker, wonende in de Amelandsstraat, die zijne vrouw bedreigde te wurgen en de Amelandsstraat in rep en roer bracht. Hij is op verzoek der vrouw en ter voorkoming van verdere ongeregeldheden in arrest ge steld. Bij visitatie op hem bevonden f 0.24V2 en een zilveren horloge. De politiedienaar Wilson deponeert op het bureau een bruine fantasiehoed, die op het Zaailand op straat lag, waarschijnlijk van de zoon van de stationschef Busard, die aldaar rondliep zonder hoed en toen hij Wilson aan zag komen het op een loopen zette naar het station, alwaar in een wagon is gaan liggen. De brigadier Rijnhart brengt vanaf de Snekerkade per handkar en bijgestaan door eenige weiwillenden aan de wacht een poderwerken, die zwaar beschonken is en niet in staat is iets te zeggen. De politiedienaar Emmerink rapporteert, dat hij een twist beëindigd heeft in de Ype Brouwersteeg, waar eenige bruiloftsvierders werden verrast door een luidruchtig trom melen op hunne ruiten en die hieraan op handtastelijke wijze een einde wilden maken. Een troep zigeuners, die met een met paard bespannen wagen bij de Noorderbrug stonden en van de Groninger- straatweg waren gekomen, de Schrans uitgeleid. (1885) Door politiedienaar Brantsma van het schietterrein verwij derd de schutter Jan Ridderhof, wonende Haniasteeg, die in opgewonden toestand tumult maakte. Hedenmiddag is het schip van zekeren Hendriks, gedomi cileerd te Wildervank, beladen met haver voor Huil, vast geraakt in de spoorwegbrug der Potmarge en eerst na veel vergeefsche pogingen weder vlot gebracht door een sleepbootje. Bij de opgave van de diepte van het vaarwater en de diepgang van het voertuig had men zich vergist. Jacob Krammer, koopman, wonende Torenstraat, klaagt dat Comelis Velkers, pakjesdrager, wonende Heer Ivo- straatje, een kwartgulden, dien hij (klager) liet vallen, heeft opgeraapt en daarvoor jenever heeft gekocht. Velkers is ontboden en nadat zijne vrouw een kwartgulden voor Krammer had gedeponeerd, na reprimande heengezon den. Vrouw Van der Meer, wonende Zuidvliet, klaagt dat eenige onbekende jongens haar mans roeiboot hebben gebruikt en beschadigd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 11