SCHILDERACHTIG PLAATJE VAN OUDE "STADS" BOERDERIJ 'TKLE1HI KEAHTSJE DRAMA UIT 1924 pagina 3 Nee, gemakkelijk was ze niet, onze laatste opgaaf in het oude jaar in de reeks zoekplaatjes 'Leewadders, waar is dit?'. Het fragment van een boerderij, dat we af drukten, kon betrekking hebben op verscheidene boerderijen, die in de loop van de laatste honderd jaar door de stad zijn opgeslokt. Vreemd was het dan ook niet, dat er ditmaal verscheidene foutieve oplossingen bij ons binnenkwamen en dat er door onze inzenders aan verschillende plaatsen werd gedacht. Nu wij niet alleen het fragment, maar de gehele fraaie foto afdrukken zullen veel meer lezers onmiddellijk zien, waar het plaatje is gemaakt, maar zo gaat het nu eenmaal altijd - wanneer wij de opgaven al te gemakkelijk maken is er niet zoveel meer aan. 'Op de een of andere manier is dit een zeer bekende foto van die oude boerderij midden in de bebouwde kom van Huizum' schreef ons mevrouw R. Wib- bens-Kamp te Schoonhoven, 'maar als ik mijn mening mag geven' aldus de heer S. H. Bos nia te Leeuwarden, 'dan is deze boerderij die aan Achter de Ho ven, waar vroeger De Jong zijn opslag had en zijn handel in hooi en stro. Hij kwam met paard en wagen naar de bodeterreinen om daar zijn producten bij de auto's af te leveren'. OVERGROOTMOEKE Volgens de heer P. de Jong te Leeuwarden stond de boerderij evénwel aan de Ruyterweg, vlak bij de Barent Fockesstraat en de heer Joop Steenstra te Den Hel der was dezelfde mening toege daan. 'Het moet omstreeks 1937 zijn geweest, dat onze over- grootmoeke hier op dit spultsje woonde. Ik kan mij nog vaag herinneren, dat wij er zondags wel eens kwamen met onze ou ders. Wij kregen dan een blikken ei en wanneer je dat openmaak te zaten er allemaal kleine snoepjes in'. De heer Steenstra schrijft ver der, dat hier vlak bij, op de hoek van de Auke Stellingwerfstraat, een oom van hem, Jelle Staal- stra, jarenlang een slagerij heeft gehad en hij besluit zijn brief met: 'Ook wil ik nog even zeg gen, dat als 't Kleine Krantsje in de bus komt dit eerst volledig wordt gespeld en dat pas daarna de Leeuwarder Courant wordt gelezen'. Hoe de deelnemers aan de prijs vraag in dubio kwamen te staan bleek duidelijk uit een brief van de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, die ons het volgen de schreef: 'Ja, een prachtige puzzelfoto, maar nu de vraag welke van de boerderijen, die destijds in het oosten van de stad stonden, is deze? Ik heb er drie in gedachten. In de eerste plaats een boerderij van een goeie kennis van mij, die daar een tijd op gewoond heeft en dat was toen Jongma aan het Noordvliet Slot. Maar na lang zoeken naar herkenningstekens laat ik die mening vallen. Dan de Groningerstraatweg, hoek Van Leeuwenhoekstraat, waar een schooljuffrouw, mevrouw Kam- stra heeft gewoond, maar ook die laat ik maar vallen. Maar nu komt het. Ik denk dat de foto is gemaakt in de Ruyterweg met de huizen van de Barent Foc kesstraat op de achtergrond. En nu denk ik, dat ik niet mis ben'. Maar helaas..de heer Van der Heide is wel abuis, net als alle andere inzenders, die we tot dusver hebben genoemd, want het was de 'boerderij van Schat' bij de Poppeweg. De heer W. Lang te Hilversum kan ons er alles over vertellen: 'Dit is de stal van Schat, de voerman aan de Poppeweg en de Lange Negen. In het huis op de achtergrond woonde vroeger politie Wijkstra. Als wij bij onze Pake op het Oude Panwerk vandaan kwa men, liepen wij er langs. Aan de ene kant was Jan Jongma, aan de andere kant Schat. Het huis er achter was van Van der Meer en links is zo'n beetje de achter kant van de visboer Ebele van der Hoek'. VOETSTAPPEN 'Op dat pad, naast de boerderij liggen ettelijke voetstappen van ons' aldus mevrouw Y. Siccama- Velsen te Amsterdam. In het voorjaar en in de zomer was het daar een weelde van vogels en bloemen'. Ook de heer B. Dijkstra te Apel doorn zag direct dat de prachti ge foto, ooit gemaakt door onze abonnee de heer Bart Sterken- burg, die nu in Australië woont, de boerderij van Schat betrof. Hij reageerde met een lange en ge zellige brief, die we elders af drukken in deze krant. Nu de prijswinnaar. Dat werd de heer L. Bolt, Laan Van de Marei 450 in Emmen. Hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het.toegestuurd. Het was in de zomer van 1924, dat de olieslagerij op 't Noord- vliet Slot in vlammen opging. Om twaalf uur stond de gehele fabriek in brand. Ik weet nog goed, dat de sche pen, die in het kanaal lagen, brandschade opliepen door rondvliegend brandbaar materi aal. De elevator kwam met veel la waai naar beneden en plonsde midden in het Vliet. Wij woonden in de Javastraat en de hele Indische buurt was er bij aanweizg. Door al die lijnkoeken en zakken zaad hoorde je de ene knal na de andere. Na de brand wilden we ook wel eens de andere kant bekijken en daar de ravage zien. Maar dan moesten we door een weiland bij het Kalverdijkje, wat verboden was. Met z'n vieren als meisjes gin- (vervolg op pag. 7) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3