'T KLEINE KRANTSJE in, de, fi&n, VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 De boot van de beurtdienst op Makkum lag aan het Schavernek kum nog een Zuiderzeeplaats was. Prachtig was het daar in de va kanties. Krabben vangen en met de vissers mee in hun kleine bootjes. Ik ben blij dat ik dat alles beleefd heb - er is wel het een en ander veranderd sinds die tijd! Leeuwarden Rinze van der Heide WAAR BLEEF BILGAERT? Op de oude kaart van Nicolaas van Geelkeren uit het jaar 1665 zien we Bilgaert nog als een apart dorp getekend. Waar stond de kerk van Bilgaert? In de geschiedenis van Leeu- warderadeel komt Bilgaert niet voor. De Kannuniken van de Ol- dehove bedienden de zieken van Bilgaert. De mensen van Bilgaert gaven de zusters van Bartlehiem ieder jaar .'58 gulden en 18 stuivers. De riorbetijnen van Hallum kregen drie en halve goud gulden. Het klooster Smal- Ie Ee had 13 pondemaat grond in het dorp Bilgaert, Bergum 64 pondemaat en Klaarkamp 34 pondemaat. Is het dorp spoor loos in de stad Leeuwarden ver dwenen? Leusden SIMON DE WIT Menno Brada Met verbazing zag ik in 't Kleine Krantsje nummer 495 de foto staan van het personeel van Si mon de Wit aan het Naauw uit 1939. De persoon Tinus heette Martinus Ruringa. Rooie Tinus werd hij genoemd. Ik meen, dat hij toen aan de Snekertrekweg woonde. De 'onbekende' die er op staat ben ik zelf. De heer P. van der Steen, ook op de foto, heeft later op de hoek van de Nieuwestad en de Torenstraat een zaak ge had. Volgens mij was de heer Mulder later chef bij Simon de Wit, maar hij leeft, dacht ik, niet meer. Waar Tinus is gebleven en of hij nog leeft weet ik niet. Ook werk te er een meisje bij ons, een dochter van Rozema - haar va der had een tuinderij aan de Lekkumerweg. Is het meisje la ter niet getrouwd met een broer van mevrouw Spoelder, die de foto inzond? Net als de anderen heb ik daar een mooie tijd gehad. Later ben ik overgeplaatst naar Groningen en daarna naar Sneek. Leeuwarden S. H. Bosma KALVERGLOPPE Wie weet nog wat van de Kalver- gloppe? Daar werd ik vroeger naar het schooltje gebracht door mijn Omke. Het was een dagver blijf. Ik herinner me nog een juf Klaasje en een juf Emma. Wie is ook op dit schooltje geweest? Ik ben benieuwd. Amsterdam Aagje Noordhoff GEZELLIGE TIJD In de weken, die nu achter ons liggen dacht ik aan de Sinter klaas- en Kersttijd van vroeger terug, ruim zestig jaar geleden nu - wat waren dat gezellige dagen toen! Ik was op de Openbare School in de Schoolstraat en de jongste kinderen gingen naar de gym nastiekzaal, waar Sint en Piet op bezoek kwamen. Als je in de hoogste klas zat mocht je een korfje of mandje opzetten in de Harmonie. Er was in die tijd een comité van dames en heren uit de gegoede stand, die er, sa men mét winkeliers, voor zorg den. Op de zesde december mocht je DE PAARDETRAM Wat een mooie foto van de paar- detram in 't Kleine Krantsje num mer 494 en nog wel die, waar mijn moeder en ik vele malen in gezeten hebben om een be zoekje te brengen aan haar ou ders in Makkum! Wij gingen dan vanuit Leeuwarden met de tram naar Harkezijl en dan verder met de paardetram. Als je nu weer zo'n foto ziet bedenk je, dat het toch prachtig is er zulke mooie herinneringen aan overgehouden te hebben. Ik zie de paarden nog in de stal staan naast het hotel. Van de personen, die voor de tram staan opgesteld zullen er wel niet veel meer in leven zijn. De conducteur met zijn kettinghorlo ge op z'n jasje en mooie gepoet ste schoenen aan zeker niet, evenmin als de bestuurder met de hengsels van de paarden in de hand. Het is toch mooi, dat er nog zulke prachtige foto's bewaard zijn gebleven. Je hebt die tijd meegemaakt en als je wat ouder wordt denk je er door het lezen van ons mooie Kleine Krantsje aan terug. Als jongen ging ik vaak met de boot van Amels en De Boer naar Makkum. Zij hadden een beurt- vaartdienst van Makkum op Leeuwarden en lagen met hun boot aan het Schavernek. Je zat dan de hele dag op die boot. Eerst moest er vracht geladen worden en boodschappen wor den gehaald uit de winkels in de stad. En dan ging het door de vaarten en kanalen naar Mak kum. Je had brood voor onderweg meegekregen en op een petro leumstel voor in de punt van het scheepje werd thee of koffie ge zet. Als je dan 's avonds aan kwam stonden er veel inwoners van Makkum de boot al op te wachten. Ook natuurlijk Pake en Beppe, die je dan gauw meena men naar hun huisje in de Pot- huissteeg. Die huisjes zijn be waard gebleven en aangekocht door de aardewerkfabriek van Tichelaar. Als ik er nu nog eens kom sta ik altijd even stil en denk ik terug aan die tijd, toen Mak- "DE LEEUWARDER" In 't Klein Krantsje nummer 496 las ik het artikeltje over "de Leeuwarder" - de Leeuwarder Bioscoop. En dan komen er weer flarden van herinneringen naar boven. "De Leeuwarder" was gevestigd aan de Nieuwestad op nummer 42. Mijn ouderlijk huis was op nummer 44. In die tijd was nr. 44 een winkel die Comestibles aan de Leeu warder bevolking aanbood. En in diezelfde tijd heette die zaak: Firma Tabbers. Er zat echter geen enkele Tabbers in. Wij za ten er in. Mijn vader nam in 1917 de zaak over van de gezusters Tabbers. Aangezien de winkel bekend was onder die naam, werd dat in ere gehouden. "Public relations" oude stijl. Tussen nummer 42 "De Leeu warder") en nummer 44 (Tab bers) was een steeg, die door een deur afsluitbaar was. Die deur was noodzakelijk om vreemde elementen (ook toen al) buiten te houden, maar was tevens bedoeld om de Nood- Uitgang van de bioscoop aan het oog te onttrekken. De bio scoop had dus een drietal deu ren naar de steeg, deze dienden tevens, (men had in die tijd nog geen "aitconditioning") om frisse lucht binnen te laten; uiteraard uitsluitend in die periode dat het warm was buiten en broeiend heet binnen. Als buren van "De Leeuwarder" hadden de jongens van nr. 44 (wij dus) dat al spoedig in de gaten. In de zomer gingen de zijdeuren van de bioscoop open en op datzelfde moment hadden wij een gratis voorsteling: ge woon in de steeg gaan staan (soms namen we zelfs een stoel mee) en dan het gehele of ge deeltelijke programma bekijken. Dat was dus in de laat-twintiger jaren. (vervolg op pag. 11) met meester of juf in klassever- band je eigen korfje of mandje opzoeken: tafels aan de zijkan ten en daar het spul op. Dat was een feest! Je kreeg een taaipop, sinaasap pels en suikerbeestjes en ook altijd een kledingstuk, sokken, kousen, een jurkje voor de meis- kes en voor de jongens meestal een katoenen hemd. Ik weet nog goed, dat mijn broer eens op straat het hemd over de kleren aantrok en al het lekkers opat. "Waar is je snoep?" vroeg Moeke. Dat was opgegeten na tuurlijk. De jurkjes waren allemaal gelijk met een streepje of ruitje en dat vonden we nooit leuk, want dan kon iedereen zien, dat het van de bedeling was, zoals dat toen werd genoemd. Later kwamen de sprookjes en dat was ook erg leuk, maar die kwamen na onze schooltijd. Ook met Kerstmis was het altijd prachtig. Ik ging op zondags school en dan trokken we naar de kerk om het kerstfeest te vie ren. Daar was dan een grote boom met nog echte kaarsjes en dan kregen we ook een sinaas appel, een kerstkransje en vaak een heel mooi boekje met een prachtig verhaal. Naast de boom stond altijd een hele grote stok met een spons er op. Was de kaars bijna opge brand, dan kon je die zo uitma ken. Ik ben nu vier en zeventig en denk vaak aan die goeie ouwe tijd terug. Wat was het toch ge zellig toen! Leeuwarden Mevr. F. Postma-Keuning Gratis genieten van de film.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4