EEN MEMORABELE STADGENOOT BIJ DE DOOD VAN DRS. J. DE ROOS pagina 5 Ja, een bijzondere stadgenoot was het wel, de twee weken geleden op drie en tachtig jarige leeftijd overleden drs. J. de Roos. Heel veel Leeuwarders moeten hem hebben gekend, zonder te weten wie en wat hij precies was. Altijd alleen lopend door de stad in zijn sleetse kleding - hele lange, zwarte jas, vale vilthoed en kolossale zwarte hoge schoenen - viel hij buitengewoon op, ook al, omdat hij dikwijls grote met touw omwonden pakken papier en dozen bij zich droeg. Van een heel ander niveau en an dere allure dan veel van zijn illustere voorgangers kon hij toch een echt Leeuwarder stadstype worden genoemd, waarmee we overigens niets denigrerends willen zeg gen. Jan de Roos werd in Leeuwar den geboren als de zoon van een hellingbaas. Hij had een knappe kop en hij ging studeren, scheikunde aan de Universiteit in Groningen en sociale geogra fie aan de Universiteit in Utrecht. In beide vakken afgestudeerd solliciteerde hij naar de betrek king van leraar aan het Gymna sium in zijn geboortestad. De sollicitatie werd niet met een be noeming bekroond, maar elders kwam hij wel voor de klas te staan, eerst in Middelburg, daar na in Zaltbommel. Beide dienst betrekkingen duurden maar kort en het zou interessant zijn over deze leraarschappen nog eens iets te vernemen van mensen, die hem als leraar hebben ge kend. ARCHIEFWERK Terug in Friesland kreeg drs. De Roos werk op gemeentearchie ven in Franeker en Buitenpost en tenslotte - in 1957 - in Leeu warden. De laatste tientallen ja ren hield hij zich bezig met het maken van een index op de be stuursbesluiten van de gemeen te Leeuwarden uit een periode van de vorige eeuw. In 1967 had hij met pensioen moeten gaan, maar de heer De Roos wilde van geen pensione ring weten en bleef gewoon ver schijnen op het gemeentear chief, waar de collega's snel in zijn merkwaardige besluit be rustten: nog achttien jaar lang zagen ze hem elke dag verschij nen, alsof het de doodgewoon ste zaak van de wereld was. Drs. De Roos was een aartsver zamelaar, die niet in staat was ook maar iets weg te gooien. Zijn woning aan de Bleeklaan groeide in de loop der jaren vrij wel dicht door de aangesleepte paperassen en slechts nauwe gangetjes gaven toegang tot het inwendige van de enorme ber gen papier. Reisbureau's in de stad ver schaften hem regelmatig stapels oud en vervallen foldermateriaal en ook oude dienstregelingen van spoor en bus sleepte de heer De Roos graag in de wacht - het was dit materiaal, dat er vaak in de dozen zat, waarmee hij zich voortbewoog door de stad. Een werkelijk unieke collectie aanplakbiljetten uit de oorlogs tijd schonk de verzamelaar nog niet zo lang geleden aan het verraste Gemeentearchief - men sloeg toen achterover van wat de heer De Roos bij elkaar had gebracht. Veel materiaal had hii verworven door er in die donke re bezettingsjaren brutaalweg naar te vragen op het kantoor van de Ortskommandant - ook moet het wel zijn gebeurd, dat hij de aanplakkers volgde in hun spoor om de pas aangebrachte Bepakt en bezakt - zo hebben veel Leeuwarders de heer De Roos dikwijls door de stad zien gaan. affiches weer van de muur te scheuren. FAN VAN 'T SPOOR De heer De Roos was een echte fan van het spoor; hij reisde er graag mee, maar hij bestudeer de even graag de dienstrege lingen. En het moet zo zijn ge weest, dat hij op elk moment van de dag feilloos kon zeggen hoe laat, om zo maar wat te noemen, de eerstvolgende trein vertrok van Tomsk naar Omsk of van Nagasaki naar Tokyo. Zelf maakte hij, voor zover mo gelijk natuurlijk met de trein, ge weldige wereldreizen en zo is hij verschillende malen in Amerika geweest en hij reisde door Au stralië, door Nieuw Zeeland, door Japen, door China en Sibe rië. De Europese hoofdsteden zagen hem geregeld binnenko men en ook treinreisjes naar Antwerpen, Den Haag en Am sterdam, met uiteraard altijd een bezoekje aan De Slegte, kwa men telkens voor. KOPSTATION De heer De Roos was een groot voorstander van het veranderen van het station Leeuwarden in een kopstation - hij heeft daar in woord en geschrift tevergeefs voor gepleit. Op een gegeven moment ont dekte hij, dat het een fraai ge zicht was zo tegen de avond ter hoogte van de Condensfabriek de trein uit Groningen te zien aankomen. De Roos posteerde zich derhalve op die plaats met openwapperende jas op de overweg, strak starend in de ver te, in afwachting van de trein. Omwonenden, die vreesden dat het zoveelste slachtoffer op het punt stond zich hier van het le ven te beroven, waarschuwden de politie, die binnen de kortste keren ter plaatse kwam. De agenten sommeerden hem de overweg te verlaten, maar De Roos antwoordde, dat hij op de openbare weg stond en niets met de politie te maken had. De agenten namen hem toen voor alle zekerheid maar mee, waarna een telefoontje naar de gemeente opheldering gaf: o, ja, meneer De Roos stond er stel lig alleen maar om naar de aan stormende trein te kijken en an ders niet. Andere agenten, kennelijk ook niet op de hoogte van zijn ante cedenten, hielden hem staande, toen hij zich in het holst van de nacht met een enorme stapel planken door de stad voortbe woog. Wat dat te betekenen had en wat dat moest. 'Ik heb geen tijd' reageerde de heer De Roos, 'en als u het weten wilt rijdt u maar achter me aan, ik ga naar huis. Op een dag lopend van Emmel- oord naar Kuinre zag de politie hem blijkbaar voor een inbreker aan en ook daar werd hij opge pakt. Toen de vergissing duide lijk werd boden de agenten hem aan met de auto naar Kuinre te brengen, maar de heer De Roos bedankte voor de eer: 'Denkt u dat ik in dat blik wil rijden? U kunt gaan, het onderhoud is af gelopen!' Zelf hebben we hem ook eens een lift aangeboden, toen hij laat op de avond met zware pakken voortzeulde over de Spanjaards laan. Maar ook toen wimpelde hij het voorstel af met een ver achtelijk gebaar. Bij een ontmoeting op het Ge meentearchief kon er met deze beminnelijke figuur een heel aar dig gesprek ontstaan - kwam je hem een half uur later op straat tegen, dan liep hij, zonder te groeten, met gebogen hoofd door. Van 't Kleine Krantsje was de heer De Roos een trouwe abon nee van het eerste uur af. Het abonnementsgeld liet hij door zijn bank betalen, maar met eventuele verhogingen van de abonnementsprijs in de toe komst, zo liet hij ons ooit weten, wilde hij niets te maken hebben. Zo ontstond de situatie, dat wij zijn bank moesten verzoeken geld van zijn rekening naar die van ons over te maken. Over het ongewone van deze gang van zaken viel met hem niet te pra ten. 'Daar wil ik me niet mee bemoeien, ik heb er geen tijd voor. Vier maanden geleden werd de heer De Roos ziek en hij zou he laas niet terugkeren op z'n vaste hoekje in het Gemeentearchief. Tenslotte werd hij opgenomen in het Bonifatius Hospitaal, waar hij overleed, een wel heel bijzonde re herinnering achterlatend. Welicht ten overvloede maken wij onze abonnees er op attent, dat het abonnement voor dit lopende jaar 1986 voor de eerste februari betaald moet zijn. 29,- naar postbank 9810 62. Adreswijzigingen uitsluitend sturen naar: Abonnementenadmini stratie 't Kleine Krantsje, Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Correspondentie voor de redactie uitsluitend sturen naar: Redac tie 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 18921 BP Leeuwar den.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5