LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE FRAPPANTE FOTO VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 In de eerste weken fan ut nije jaar binne de brugmannen mar een enkeld keerke deur de sniw baggerd. Je musten mekaar toch ut nije jaar afwinne. Toen wurde ut soms koud genoeg om lang bij mekaar op te staan. Mar ja, seg nou self, der muf ut één en ander bepraat wurre. En der waren oek brieven uut Amméri- ka komen foor Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lange Mar ten, Wiebe Poatsje, Minne Ma ger en Fokke Vutman, die eigen- luk al Fokke Pusjoenman hiete mut, mar ja. Sjouke Sukerslak: Had ik nog niet ferteld, dat ik een brief fan Piet Meijer kregen hew? Ja hor! Uut Ammérika! En oek foor jim- me een happie, happie Nieuw jaar. Hij is self goed gesond, mar sien frouw mut soutloas. Minne Mager: Och heden ja, soa loop ik al een dag of wat met een brief fan Rintsje de Ruter in 'e buse. Ken je merke dat je naar de A.O.W. ruken gane. Klein grapke. Ja, Hein sien frouw hét em fleden week al brocht. Tabe Ruutsje: Geeft niks, Min ne. Een paar weken leden bin ik drie dagen achter mekaar in 'e supermerk weest, met een speesjale opdracht: Koop wat pakken koffie, die wurdt duurder. Wel fergete, en toen ik er an docht was der al dik dertig cent per pak bij. Min weer tuusü Sjouke: Ja, en die Piet Meijer skrieft oek, dat sien ouwste kleinsoan soa ferskeurende goed lere ken, en studere, dat ie aanssen prefesser wurdt. Nee, niet in 'e weetnietkunde, mar wat wel weet ik soa oek niet. Mar hij hét wel een Ammérikaanse naam. Niet Piet, mar Peter, en dan. Fokke Vutman: Daar sal wel wat moois fan febriekt weze. Se ken- ne der toch al wat fan daar. Lees mar de namen fan alle speulers in films en series op 'e tee-vee. Duurt soms suver een kertier foor de saak begint. Als mar na men en namen. Wiebe Poatsje: En as't uut is nog een keer. Nou binne der laassen een mooi nusje fan die sterren opruumd. Der was een trouwerij in een kerk, en der komt revoluusje of soa, en bats, pang, boem, een floer fol dooien en't orgel mar speule: Daar komt de bruid! Minne: Toch niet echt wel? Ik hew der bufrouw over hoord. Die had er de halve nacht met om- pakt. Mar ik hew mar seid, dat je op de tillefiezie ferneukt wurde waar je bij sitte. En dat ut mees te bloed tematesap is. En das gien grapke. Lange Marten: Ik hew dat oek sien, en ik hew daluks seid: dat is niet echt. En later hew ik één fertellen hoord, dat een stuk of wat speulers in een andere serie meer ferdiene konnen. En dat ut daarom balaans-opruming was. Watseit Tabe? Tabe: Suks sal der wel achter sitte. Se kenne ons alles foorto- vere. En de meensen slikke al les. En se luustere faak mar half. In Finland speule se een stuk over een oorlog. Fan te foren waarskouwe: Ut is niet echt! Tie- dens de uutsending waarskou we: Ut is mar spel! En evenste goed! Fokke: Ik hew ut oek lezen. Alle maal panniek! Meensen belle. Meensen fluchte! Jaren leden hadden je suks in Ammérika. Op 'e radio. Met die dikke, sware kerel, die oek in een film in dat groate rad in Wenen sit en deur een rioel baggert. Jus Orson Welles. Duzenden meensen flo- gen de stad uut. Groate troep overal. En.allemaal nep! Fokke: Die hét netuurluk Jehan- nes of Hannes hieten. Ons froe- gere burgemeester hiette oek Jehannes en die we nou hewwe laat em Sjon noeme. O, mar se hadden mekaar in Salen Skaaf troffen, Piet en die boekeman. Mar seg Minne, dou hast een brief fan die de Ruter. Hoe is ut met Rintsje en met sien frouw? Minne: Die frouw speult niet min bij. Se hewwe daar nou oek hoord of lezen, dat se hier in September een mooi nummer op ut teneel brocht hét, en nou draagt se wel gedichten en ei- genmaakte fersjes foor op klub- kes fan Nederlanders, die daar sitte. Waar hew ik ut nou, kiek hier een kranteknipsel uut een krantsje daar weg. Tabe: In 't Engels of in 't Neder- laans? O, in 't Nederlaans. Om de soafeul tied ferskient son bladsje. Och heden ja, een foto fan hur op ut teneel in Salen Skaaf. Hoe komme se daar an? Minne: Die had één nomen, toen se met die foorsitter op 'e tekst was. En die is hur later nastuurd. Ja, die foto dan. Se hewwe em uutfergroate late en die hangt nou bij hun tuus. Kiek bij hur hoofd langs ken je een paar woorden leze. Krantsje wenst u. Wiebe: Nou, nou, sukke woor den daar in Kalefornië. Hewwe sukken nou beter op 'e slag past in 't leven as wij? Sij komme om de paar jaar hier hene. Wie fan ons hét er ooit an docht om daar een week of wat hene? Gienéén toch? Waar of niet? Wie hét daar geld foor? Ik niet! Fokke: Eén kanttekening bij dit ferhaal. Ja, soa praten wij froe- ger op fergaderingen. Eén kant tekening. As jou daar kienders hadden of een broer of een sus- ter, dan prebére je daar te kom men. Self spare, of sullie wat met betale. Mar jou mutte daar, om te beginnen, femielie of kun de hewwe. Minne: Se biede nou Hein sien weduwfrouw oek an om daar te kommen. Op hun kosten hele maal. Mar se siet er teugen an as de doad. Foor gien duzend gulden durft se in een fliegtuug. En se wil niet op skobberdebonk fan anderen leve. Mar ut su ken ne, wik mar segge, ho, ho, Min ne. Sjouke: Soa hét die Piet Meijer een kennus, die hiette hier Wil lem, en die hiet dar Bill. En die laat nou en dan sien skoanou- ders over komme. En die doene dat! En as de meensen frage: waar doen jim dat van, dan seg ge se eerluk: Bill staat foor de helft! Wiebe: Dat weet ik allemaal wel. Mar ut hét ons toch oek nooit beure maggen om met fekaans- je naar 't butenland toe, of net as nou een soat meensen doen, naar de wintersport. Uutseid Fokke dan. Ja, ut is je gegund hor! die frouw die de poat, ho ho, de fuut braken hadde. se froegen hur: in Oastenriek? Nee sei se, in 'e Oasjestraat. Klein grapke. Marten: Se suden fan de ge meente muskien meer strooie en fege mutte, mar ja, alles kost geld, en in 'e gemeenteraad stenne en suchte se oek al bij ut leven over de senteraasje. Ut sal mie al benije of se Cambuur nog weer bijspringe salie. Ut helpt son bitsje bin ik bang. Sjouke: Laassen hadden we hier son praatsje over alle moeilijke en drege saken die in son ge meenteraad te praat komme en dat je nog al wat in de akte hewwe mutte, of je daar je pads- je skoan fege salie. Mar soms hewwe se daar flauw afwaaid praat. Wat ston der laassens oek al weer in 'e krante? Fokke: Ha, ha, ik fon dat wel leuk. Bij één of ander punt had een man seid: Een goeie fer- staander hét an een half woord genoeg. Son uutdrukking hé? En toen sei een sekere Meijer- hof: Wete jou hoe je suks in ut Liwwadders segge? Een goeie ruker hét genoeg an een halve wien! Deze "frappante foto van vroeger is in 1926 gemaakt, acht jaar na het einde van de Eerste Wereldoorlog. Tijdens die catastrofe werd de bevolking van het Franse plaatsje Chauny door het oorlogsge weld uiteengejaagd, waarbij een klein jongetje het contact met zijn moeder verloor. Omdat het kereltje zijn naam niet kon noemen bleek het onmogelijk de ouders op te sporen. Het ventje kwam in een weeshuis terecht, terwijl de ouders veronderstelden, dat het in de oorlog was gedood. Tot de moeder tot haar enorme verbazing haar kind ontdekte op een foto in een Frans blad! Hier zien we het moment van het ontroerende weerzien van de ouders en het kind. Sjouke: Mar goed, nou we toch weer in Ammérika binne, ut gaat met de Meijers goed. Se salie fan 't jaar diz kant wel niet uut- komme. Mar na de reünie had ie kontakt kregen met een oud- Liwwadder, een sekere Wolters. Die hét een boeke-uutgeverij in Kanada of soa. Sjon Wolters loof ik. Minne: Nou dichterbij is oek wel aardig wintersport weest. Net as Vlga Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9