"IK SLAAP WEL OP DE PERRONS. F.POPMA Lzn na rinova tel.058-128739 HERINNERINGEN AAN ABE LENSTRA DRS. DE ROOS NAAR SIBERIE WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* st.jacobsstr.23, leeuwarden LEO D00DK0RTE STADSNIEUWS VAN VROEGER pagina 5 alle onroerend-goed zaken betreffende *vele referenties. Verlengde Schrans 14 Leeuwarden Een geboortelepel - da s nou es een leuk kadootsje van groatvader en groatmoeke! RUIME KEUZE BIJ: Juwelier Horloger Nleuwestad 25, Leeuwarden De vakzaak sinds 1856 Dat de onlangs op drie en tach tigjarige leeftijd in Leeuwarden overleden drs. J. de Roos een zeer bijzondere stadgenoot was is duidelijk gebleken uit het arti kel, dat wij een vorige maal te zijner nagedachtenis in onze krant hebben afgedrukt. Hoewel de heer De Roos voor zijn vele buitenlandse reizen naar overzeese gebieden ge bruik maakte van de modernste vliegtuigen, was het toch zo, dat hij met moderne ontwikkelingen weinig van doen wou hebben. 127 VOLT Toen de Gemeentelijke Energie bedrijven, jaren geleden, beslo ten over te gaan van 127 naar 220 Volt, was de heer De Roos tot geen prijs bereid met deze verandering mee te gaan. Ter wijl iedere brave burger zich nieuwe lampen en nieuwe stof zuigers aanschafte, verzekerde drs. De Roos zich van een trans formator, met behulp waarvan de stroom in zijn huis aan de Bleeklaan teruggeschakeld werd van 220 naar 127 Volt. Daarmee was hij de enige Leeu warder, die tot de dag van zijn dood bleef gebruik maken van Hedennamiddag half vier ge beurde op den hoek Noordersin gel-Spanjaardslaan een onge luk. De heer A. Offringa, hoofd eener school, zou op dit punt oversteken, toen van den Noor dersingel en uit de stad een auto kwam aanrijden. Vermoedelijk door het aarzelen bij het over een voltage uit grootvaders tijd. Het betekende wel, dat hij voor zien moest blijven van een voor raadje aftandse lampen van 127 Volt en wat de heer De Roos be treft hoefde de lampenhande laar, bij wie hij, decennia na het ingebruiknemen van het hogere voltage, naar dergelijke lampen vroeg, niet vreemd op te kijken. Die lampenhandelaar, onze abonnee de heer P. W. van den Akker te Tietjerk, die in de Bey- erstraat een zaak in electrische artikelen heeft gehad, kon de heer De Roos op zijn toch wel wat vreemde vraag antwoorden, dat hij inderdaad ergens op zol der nog wel een doos met die oude lampen had, maar.hij wist niet precies waar. Kwamen ze nog eens te voorschijn, dan zou de heer De Roos wel even gewaarschuwd worden. Aldus geschiedde, nadat de heer Van den Akker bij het ont ruimen van zijn zaak de doos inderdaad gevonden had. Hij trof de heer De Roos in de stad en verwittigde hem van het goede nieuws. Afgesproken werd, dat de ex-lampenhandelaar de doos zou deponeren in het nu door steken, toen reeds de eerstge noemde auto was gepasseerd, werd de heer Offringa aangere den door den wagen, welke uit de stad kwam, tengevolge waar van hij zijn linkerarm brak en hij een verwonding boven het rech ter oor opliep. De heer Offringa werd naar het Diakonessenhuis overgebracht. De mantel van de radiateur werd ingedrukt. (1936) hem verhuurde pand in de Bey- erstraat. Toen de heer De Roos zich daar meldde duwde hij het voor hem volkomen onbekende winkel meisje, zonder te vragen wat de lampen kostten, een blanco che que in de hand. "Moet u die niet even invullen?" vroeg de juffrouw nog. "Daar heb ik geen tijd voor" ant woordde drs. De Roos en hij verliet met z'n 127 Volts lampen het pand. NAAR SIBERIE Eens vertelde de heer De Roos de heer Van den Akker dat hij op het punt stond een lange trein reis te maken naar Siberië. Hij opende toen z'n ouderwetse ci- .tybag en er kwam een dikke wit te rol papier te voorschijn, waar op hij de gehele reis tot in details had uitgestippeld. De heer Van den Akker bekeek het uitgebreide reisplan aan dachtig en waagde het tenslotte op te merken: "Maar hoe kan dat nou - er staat geen enkel hotel in vermeld". "Dat heb ik niet nodig" ant woordde de heer De Roos, "ik slaap wel op de perrons. Ooit hebben we ook het verhaal gehoord, dat de heer De Roos eenmaal in de zeven dagen een enorme emmer aardappelen schilde om die dan in één keer te verorberen. En voor wat het eten betreft had hij dan voor de rest van de week genoeg. Dat was wel een heel sterk ver haal, maar je weet het maar nooit - al die andere verhalen rond deze memorabele figuur liegen er ook niet om. Het bekendworden van het be sluit van de gemeente Heeren veen om de naam van Abe Len stra te verbinden aan het Heerenveense voetbalstadion deed een van onze abonnees terugdenken aan de vele con tacten, die hij in een lange reeks van jaren met de vermaarde sportman uit het Friese Haagje heeft gehad. Deze abonnee is de heer Jelle Wassenaar, oud voetballer en oud-voetbaltrainer, die zelf als Frisiaan een grote bekendheid kreeg en die nu in Harlingen woont. "Met Abe Lenstra," zo schreef hij ons, "heb ik gevoetbald, ge damd en atletiek bedreven - mijn contacten met hem waren nogal veelvuldig." De heer Wassenaar herinnert zich o.a. een wedstrijd in de der tiger jaren met Abe Lenstra in het Noordelijk Elftal in Sneek te gen de Lierse S.K., een ontmoe ting, die door de onzen met 3-1 werd gewonnen. Behalve Abe Lenstra en Jelle Wassenaar speelden in dat vertegenwoordi gende team o.a. Henny Röfe- kamp, Jacky de Wilde, Henny van der Burg, de oud internatio nal Charles de Bock en Jannes ten Wolde. "Met Frisia," aldus de heer Was senaar heb ik verscheidene ma len tegen Heerenveen en dus ook tegen Abe Lenstra ge speeld. Ik was de grondlegger bij Frisia van het stopperspilsys- teem en dat heeft ons eenmaal, in een lange reeks van nederla gen, een overwinning op de kampioenen opgeleverd." Als atleet heeft Jelle Wassenaar ook zijn krachten met Abe Len stra gemeten op het atletiekter- rein, o.a. op de Friese kampi oenschappen op Borniastate in Huizum. "Eens eindigde ik op de honderd meter met Abe Lenstra en de Grouwster schaatser P. Zijlstra precies gelijk - in elf seconden meen ik, maar ze hadden toen natuurlijk nog geen electrische tijdwaarneming." De heer Wassenaar schreef ons verder, dat hij altijd met de voet balvereniging Heerenveen zeer bevriend is geweest. "Dat da teerde al uit de tijd, dat ik nog op de Huizumer ULO zat. Twee maal per week haalde Anton Dalhuijsen mij dan in zijn puntig Citroentje op en dan was ik zijn 'assistent' bij de trainingen van Heerenveen. Die 'trainingslust' heeft Anton mij ingespoten. Aluds de oud-Leeuwarder Jelle Wassenaar.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5