't KLEINE KRANTSJE TEADE MARKANTE KOP 'T KLEINE KRANTSJE Foto van de plaats van uw jeugd! Lemmer VM'irdum beschikt over: Rijperkerk Drachten van vrijwel alle steden, plaatsen, dorpen en gehuchten in Friesland, ook duizenden foto's van alle plaatsen buiten Friesland. Zoekt U naar een afbeelding van een bepaald punt? Belt U dan maar eens: 058-120302 Vredeman de Vriesstraat 1 - 8921 BP Leeuwarden Heidenschap Dokkum Heerenveen Sneek VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 2 99793 oude foto's allemaal honnen, se wille mie biete en pakke." En zoals al die ontelbare keren daarvoor, gelukte het haar ook nu weer z'n angst weg te nemen en hem te kalmeren. De oude vrouw bracht de trillen de man naar z'n plaatsje en zei dan tegen haar groot klein kind: "Stil mar mien jonge, Moeke sal eerst die akelige honnen wegja- ge." Ze liep dan naar de deur en schold daar z'n denkbeeldige honden eens goed uit. Hem stel de ze gerust door te zeggen dat geen hond het zou wagen ooit terug te komen. Ze streek een paar keer met haar oude gerimpelde handen over z'n hootd en ook deze keer had z'n moeder de grote angst weer weggenomen. Hoe lang kon ze het doen? Haar grote angst; hoe zou het la ter komen? Maar het duurde nooit lang of er riep wel weer een dat Urdu-urdu moest maken dat hij thuis kwam, want de honden kwamen er weer aan. Kinderen kunnen zonder het te beseffen wreed zijn; ze vonden het altijd maar weer opwindend wanneer hij verschrikt achterom keek en angstig op de loop ging. En dan herhaalde zich voor de zoveelste keer het kleine drama in het nauwe straatje van het stadje. Leeuwarden J. J. Bijl Sr. Teade was z'n werkelijke naam, maar bijna niemand in het kleine stadje wist dat. Door oud en jong werd hij Urdu-urdu genoemd. Men wist niet beter. Er waren er zelfs, die meenden dat het z'n echte naam was! Waar die naam vandaan kwam? Wie zal't zeggen? Ook de men sen van z'n eigen leeftijd konden het je niet vertelen. Als kind werd hij al zo genoemd. Teade was even op school ge weest, maar bleek zwak van geest en kon nergens meeko men. Ook toen werd hij al geplaagd. Hij was een goedmoedig mens en op middelbare leeftijd groot en zwaar. Handen altijd op de rug, zo zwierf hij dagelijks door het stad je. Vaak door de jeugd uitgeschol den en geplaagd. Dan riepen de jongens alleen maar: "Urdu-urdu, pas op man, er zit een grote hond achter je aan." Ze holden dan bij hem langs, om hem de indruk te geven, dat ook zij voor het achtervolgende dier vluchtten. Een panische angst maakte zich dan van hem meester en zo hard hij lopen kon vluchtte hij hijgend en doodsbenauwd het kleine straatje in, waar hij met z'n oude moeder woonde. Huilend viel hij bij haar binnen, voortdurend roepend: "Moeke Bij het vijf en twintigjarig bestaan van de Zangvereniging Tavenu in 1929 is deze foto gemaakt van het bestuur en de dirigent. Vooraan de heren L. H. Becherer, voorzitter, R. Metzlar, dirigent vanaf de op richting en H. Kars, secretaris, staand B. Wildevuur, vice secretaris, P. van der Meuien, vice voorzitter en E. Oeioff, penningmeester. Herkent u deze knappe jongeman met zijn markante, wils krachtige kop? Jazeker, het is niemand minder dan de welbe kende dominee Jan H. Zelle in z'n jonge jaren. Hij liet de foto maken door de indertijd even bekende fotograaf Jacobus van der Peiji, die in de Nieuwesteeg een atelier heeft gehad. De datum, waarop het plaatje is gemaakt, is niet bekend.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 2