WAZIGE WINTERFOTO WAS LASTIG TE HERKENNEN PLAN ELFSTEDENMUSEUM ENTHOUSIAST ONTVANGEN 'TKLEIHE KKAHTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Een bijzonder lastige opgave, die van vier weken geleden in onze rubriek "Leewad- ders, waar is dit?" Dat bleek wel uit het aantal binnengekomen oplossingen, dat zich ditmaal tot een tiental beperkte. De vele trouwe lezers, die nu verstek lieten gaan, zijn er blijkbaar niet uitgekomen en moesten dus het antwoord schuldig blijven. Maar wan neer we nu zeggen, dat het gefotografeerde punt het vroegere spoordok was, zal er bij velen wel een lichtje gaan branden. Ach ja natuurlijk, het spoordok, dat is het ge weest! glijgoot, bestemming zuivelfa brieken. Op de achtergrond een van de loodsen van kolenhandel Siebesma en Prins." "Op het eerste gezicht lijkt dit het casco van een tjalkschip, dat jarenlang aan de Harlingertrek- weg lag als overslagschip van Koopmans Meelfabriek bij het Meelpakhuis v/h Fortuna," aldus de heer Piet Jorna te Leeuwar den. Dan moet aan de overkant de Snekertrekweg zijn, maar van de bebouwing daar klopt niets. Naast de Caf stond vroe ger de schoenenfabriek van Van der Heiden en Van der Huiden, later de kantoren van de Frico, maar dat is nu ook verleden tijd. Dan .maar ter plaatse rondstrui nen en ja hoor, daar aan de westkant van de Caf staat het hele geval nog met tankwagens 'Caf-foer bést foer' erbij. Maar "Als je zeven en veertig jaar Leeuwarden uit bent geweest en je er sindsdien je gezicht weinig hebt laten zien, valt herkenning van foto's, in het bijzonder van buiten het centrum, dikwijls moeilijk," aldus de heer A. H. Bergsma te Haren. "Maar aan de andere kant word je dan wel geprikkeld door die moeilijkheidsgraad, die mijns in ziens ook aan dit spelletje ten grondslag moet liggen. Nou, daar gaat ie dan, het is de Sne- kerkade, welke indruk mij wordt ingegeven door de tankwagons op de achtergrond en waarbij ik nog gesterkt word door het ge bouwencomplex, m.i. behorend aan de Nederlandse Spoorwe gen. Nimmer zou ik op dit idee gekomen zijn als ik in het begin van de dertiger jaren niet bij het bezine-depot van Purfina, toen maals gevestigd aan de Sneker- kade, had gewerkt. Of mijn op lossing juist is betwijfel ik, maar hoe dan ook: men rekene de uitslag niet, doch telle slechts het doel." "Deze keer een niet gemakkelij ke opgave," vond ook de heer D. Beeksma uit Leeuwarden. "Ik gok erop, dat het in het vroegere spoordok is met een praam op de voorgrond, waarin stookma- teriaal voor de Centrale werd gehaald. Ik heb daar Karst Leemburg tenminste wel aan het roer zien staan." "Het zou kunnen zijn," aldus de heer H. Westerhuis te Havelte, "dat het tjalkje kolen laadt in het spoordok bij de Snekertrekweg. De besneeuwde bulten zijn mis schien kolen, die naar het P.E.B. gevaren werden. De scheepjes werden meest geladen met een waar lag nu dat schip? Natuurlijk in het al jaren geleden gedempte Spoordok, even achter het nog bestaande brugwachtershuis. Mogelijk is dat tjalkschip hetzelf de van de Harlingertrekweg. Dat schip moet van 1910 zijn en het was een beste zeezeilier. Naar ik meen is het nu geheel geres taureerd en opgetuigd." Tot zover de inzendingen en dan nog even dit: de foto, die wij voor deze prijsvraag gebruikt heb ben, werd ons toegestuurd door onze abonnee, de heer R. A. Reitsema te Stavoren, die het plaatje zelf heeft gemaakt. "In de strenge winter van 1956," zo schreef hij ons, "had ik altijd een boxje bij mij en zo is ook deze foto ontstaan. Ik zelf vind het een mooi nostalgisch plaatje en vermoedelijk meer Leeuwar ders, die in het laatste oorlogs jaar hier wellicht kolen hebben gezocht als kind." En dan nu nog de prijswinnaar. Dat werd de heer H. Westerhuis, Van Helomaweg 4 te Havelte. Hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.toegestuurd. Ons initiatief om te komen tot het oprichten van een speciaal Elfstedenmuseum, gelanceerd in het nummer van 't Kleine Krantsje van de vorige keer, heeft tal van enthousiaste reacties tengevolge gehad. Uit al die blijken van instemming komt duidelijk naar voren, dat de komst van een dergelijke permanente expositie door heel velen wordt toegejuicht. Hoewel het nog te vroeg is om nu reeds over te gaan tot het inzamelen van voorwerpen, die het museum aan stonds kunnen vullen, kregen wij al wie weet hoeveel attributen aan geboden, zoals boeken, foto's, souvenirs, schaatsen, kruisjes, schil derijen en zelfs stokjes, die in vroeger tijden bij het schaatsen werden gebruikt - "drie man aan het haakje". Een enthousiasteling meldde zich op ons kantoor om zich reeds nu als donateur van het museum op te geven - tientallen andere belden ons om te zeggen geestdriftig over ons voorstel te zijn. Verschillende dagbladen schonken aandacht aan ons initiatief, zoals het Friesch Dagblad, het Nieuwsblad van het Noorden en De Telegraaf. Ook in de radiouitzendingen van Radio Fryslan en de Wereldomroep kwam ons voorstel aan de orde. De meest indrukwekkende aanbieding, die wij kregen was het geheel gratis beschikbaar stellen van een (voorlopige) tentoonstel lingsruimte van een honderddertig vierkante meter op een cruciaal punt aan de Elfstedenroute. Fenno L. Schoustra voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het vérhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3