Jlet hellema 'T KLEINE KEAHTBJE JOU Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 ELFSTEDENTOCHT 1954 De pas gehouden Elfsteden tocht deed me terugdenken aan 1954, toen ik werkmeester was in een grote militaire autowerk plaats in Amsterdam. Toen we zaten te koffiedrinken in de can- tine had een van de mannen, een goede rijder op de kunstijs baan, het idee aan de Elfsteden tocht mee te doen. Het bezwaar was hoe in Leeuwarden te ko men en er zo gauw onderdak te vinden. Aller ogen richtten zich op mij als Fries en Leeuwarder zelfs - ik zou het wel weten allemaal. We moesten verlof hebben, dus ik naar de baas, een Majoor en toevallig ook een Fries, die uit Dokkum kwam. Driesen heette hij en zijn bijnaam was Dolle Dries. Als hij in de werkplaats kwam sprak hij altijd Fries met mij. Het was dus zomaar in orde met dat verlof en wij met de trein naar Leeuwarden. Mijn vrouw verklaarde mij voor gek, want het vroor die dag zwaar en het was heel erg koud. Enorme drukte rond De Groene Weide tijdens de Elfstedentocht van '54. Wij lieten ons inschrijven en toen naar Oma, de moeder van mijn vrouw, die het allemaal prachtig vond. Zij had nog wel een bed stee vrij, maar de Amsterdam mer, die ik meenam, zag heel raar op en zei: "Moeten we in dat hokje?" Maar toen hij er in lag vond hij het nog niet zo gek. De volgende morgen om vijf uur maakte Oma ons wakker en toen was het prachtig weer en helemaal niet koud. Oma had gezorgd voor wat brood en Frie se worst. Het was donker en het ijs was slecht, maar op de Snekervaart ging mijn maat er op z'n Noren al vandoor. In de buurt van Sneek kwam ik zo te vallen, dat ik geen slag meer kon doen. Gelukkig verscheen er een E.H.B.O.-er en zo kwam ik in Sneek en van daar in Leeuwarden terug. Zo stond ik al gauw weer in de Houtstraat bij Oma voor de deur. "Och heden, bist nou al terug?" zei de goede ziel verbaasd. Maar 's middags kon ik op de Noordersingel mooi zien, hoe de wedstrijd werd beslist. De Amsterdammer kwam tot Harlingen en ging gelijk naar Amsterdam terug. Ik ben nog een dag gebleven en ging toen ELFSTEDENTOCHT 1985 Lange tijd in het verschiet, zal het doorgaan: wel of niet. Toen brak eindelijk de datum aan, dat het definitief door zou gaan. ledereen was in rep en roer, voor die bewuste, grote toer. Duizenden wilden naar Friesland gaan, om de schaatsers van dichtbij gade te slaan. Voor ons als oud-Leeuwarders was het altijd een streven, om dit na zoveel jaar opnieuw te beleven. Na veel gepraat, kwamen we op een idee. Daar te overnachten, maar dan moest de caravan mee. Maar hoe en waar te gaan staan, als de camping is dicht gegaan. Vlak bij de "Bonke" kwamen we terecht, die plaats was nog lang niet zo slecht. Massa's mensen trokken langs de vaart, wat ze zagen, was zeker de moeite waard. Ook iedereen wou bij de finish zijn, daar was veel vreugde, maar soms ook pijn. Donderdag is een prachtige dag geweest, zeer geslaagd, goede sfeer, veel gezongen, wat een feest. Bedankt voor dit alles, Friesland, voor ons weer een sterkere band. Hopelijk, tot de volgende keer, met niet zo'n lange tussenpoos meer. Amsterdam Sjouk Nicolai-v.d. Ploeg zonder stempels, maar wel met een stijve knie terug naar mijn werk. Thuis zej.mijn vrouw: "Het is zo maar goed oek, dou altied met dien gekke streken." Maar ik antwoordde: "Je bent een Fries of je bent het niet." Hoorn L. Weber MECCANO Mijn compliment voor uw stukje over het speelgoed van vroeger in 't Kleine Krantsje nummer 495. „Meccano" en de uitvinder daarvan, Hornby, kregen spe ciale aandacht. Dat onderdeel van het verhaal was geheel cor rect, maar niet compleet. De Engelse fabriek had vestigin gen over de hele wereld, onder andere (voor de Eerste Wereld oorlog) in Duitsland (later Mar- klin), Amerika, Canada, Spanje en Frankrijk. De fabriek in Frank rijk, die de beschermde naam „Meccano" voert, is blijven pro duceren, ook na 1964. De fabriek is vaak van eigenaar veranderd en daardoor is er veel onduidelijkheid over ontstaan, maar volgens advertenties is Meccano weer uit voorraad le verbaar. U begrijpt wel dat u met een Meccano-hobbyist te maken heeft. Er bestaat sinds vier jaar een vereniging op dit gebied, die 300 leden telt en modellen expo seert bijvoorbeeld in het Speel goedmuseum in Deventer, „Techniek en Vrije Tijd" in Utrecht en „Gouden Handen" in 's-Heerenberg. De clubleden wisselen vaak ideeën met elkaar uit. Ik ben zelf geen Leeuwarder, maar mijn moeder is er geboren en getogen. Ze is de dochter van dr. Straat, die als chirurg de eer ste Siamese tweeling scheidde. Ede Karst Quast GEZONDHEID Nog bedankt Kleine Krantsje voor de mooie foto van de beurt- vaartboten aan het Schavemek; die hoorde prachtig bij het stukje van mij over de oude tijd, die veel te snel voorbijgaat. Ik ga veel naar het Verpleeghuis Triotel voor een bezoek aan mijn broer, die daar verpleegd wordt. En dan tref ik daar veel bekende Leeuwarders, die er eveneens worden verpleegd. Je maakt dan een praatje en klopt ze op de schouder, wat velen als een steun ondervinden. Soms laaien de emoties hoog op en dan denk ik wel eens, dat je elkaar na jaren hier weer terug moet zien. Het leven heeft zo zijn verrassingen. Vaak gaan de gesprekken over de oude tijd en over 't Kleine Krantsje en dan zie je de mensen gewoon genieten van alle herinneringen. Als ik er binnenkom hebben ze de hand al in de hoogte en roe pen ze: "Komst hier aanstons oek even, Rinze?" Als je hier geboren bent en altijd een hoop vrienden gemaakt hebt langs de straat, dan kun je veel vertellen. Maar sta je dan weer buiten op straat, dan besef je pas welk een rijkdom gezondheid is! Leeuwarden Rinze v.d. Heide finds 1898 SCHILKAMPEN Het is zaterdagmorgen en ik lees 't Kleine Krantsje, wat me nooit verveelt - zulke mooie her inneringen van vroeger; alles komt me weer in gedachten. Ik heb mijn jeugdjaren op de Pop- peweg doorgebracht, ook wel het Kalverdijkje genoemd. Dat was vlak bij de boerderijen van Schat en Jongma. We hewwe altied speuld in die straat van "er binne gien rovers meer in 't bos" en dan musten we ons inne bosjes verstoppe en van Roza, Roza, bloemen op je hoed, inne kring speule en toppe en balie en blikspuite en hinkele. Niets zie je er nu meer van - de televisie heeft zijn tol geeist. Wat waren we altijd blij zonder geld, want al die spelletjes kos ten niets. Op de zaterdag kwam de groen teboer Braaksma van het Vliet en dan kregen we een appel. Ook Bonne, die wist het precies: op zaterdagmiddag was er wat te halen; een rauwe winterwortel was ook goed. Wat hebben we gespeeld met Jopie Veenstra en Jopie Terpstra en Annie Schat (Vervolg op pag. 11) Het oude Schilkampen, zoals het was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4