SYBE SYBESMA: ONVERGETELIJK JOODS LEVEN VOOR DE OORLOG 'T KLEINE KRANTSJE Ai; YAq rS f I I Wzuin igopuwcygeH VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER Hij woonde hier niet en hij was ook geen geboren Leeuwarder, maar toch moeten heel veel Leeuwarders hem hebben gekend: de twee weken geleden op éénenzestigjarige leeftijd overleden dichter en classicus Drs. Sybe Sybesma liet zich vrijwel dagelijks in Leeuwarden zien en dan vooral in de omgeving van het station. Met de trein hier aan komend vanuit zijn woonplaats Heerenveen spoedde hij zich dan naar het hotel De Pauw om daar aan de stamtafel plaats te nemen en er, de laatste tijd weer voorzien van een woeste baard, zeer nadrukkelijk aanwezig te zijn. Een wat je noemt kleurrijke figuur, die er hartstochtelijk van genoot druk vertellend en discussiërend het middelpunt van een vrolijke schare vrienden te zijn. me daar zag binnenkomen met een kolossale koffer voor de dichtbundel en een grote geld kist voor de riks - als geen ander wist hij te genieten van dergelij ke jokes. Heel velen zullen dankbaar blij ven denken aan deze aimabele Sybe Sybesma, die ons zo on verwacht en te jong heeft moe ten verlaten. In het hotel De Pauw blijft de herinnering aan deze unieke fi guur op een treffende wijze be waard: hotelier Anne Boelens zal een koperen plaatje aan brengen in de stoel, waarop hij altijd zat. Alleen de naam op het plaatje zegt genoeg: "Sybe Sy besma". Fenno L. Schoustra En vrienden vond Sybe Sybes ma niet alleen in De Pauw, maar in al die etablissementen, waar hij op gezette tijden, ogenschijn lijk gehaast en doeltreffend, bin nenviel, zoals in De Reade Swetser in Heerenveen, in De Wyngert in Wijtgaard en bij Jik- kie Ozinga in Sneek. Daar deed hij dan, op de mo menten, dat het bij gebrek aan toehoorders stil viel om hem heen, zijn werk: het schrijven in zijn karakteristieke handschrift van lange brieven aan bestaan de of denkbeeldige geliefden en het scheppen van gedichten, die hij dan later vol verve voordroeg bij elke gelegenheid, die hij kreeg of nam. Sybe Sybesma, een zoon van de vroegere veearts-dichter Rin- tje Pieters Sybesma in Heeren veen was van de partij op tal van poësieavonden, die hij ook zelf wel organiseerde en in verschei dene Friese tijdschriften publi ceerde hij zijn werk. In 1978 en 1984 verschenen respectievelijk zijn bundels "En Marge" en "Op 'e ranne". In dat laatste jaar kende de Oli vier Boelstra Stichting in Stiens hem voor zijn dichtwerken de literatuurprijs toe. Na zijn gymnasiumtijd in Leeu warden studeerde hij klassieke talen in Amsterdam, waarna hij leraar werd, o.a. in Sneek, in het Zeeuwse Oostburg en in Breda. Lang hebben deze leraarschap pen niet geduurd - zijn bohemien achtige aard moet het hem moeilijk hebben gemaakt lang voor de klas te staan. DE KROON Voor Sybe Sybesma in De Pauw een gezellig toevluchtsoord vond, frequenteerde hij het Hotel De Kroon en het was daar, dat ik hem aantrof in journalistieke kring op de dag, dat er van mijn hand een boek verscheen, waarin Sybe had kunnen figure ren, wanneer hij toen al niet meer had geleefd. "Rare Snaken in Friesland" heette dat boek en van alle aan wezigen was er niet een, die het wenste aan te schaffen tegen de geldende winkelprijs. De een >7/t£4. - SPUD Op de laatste dag van Hotel De Kroon, 15 december 1979, zette Sybe Sybesma deze dichtregels op papier. Het gebeurde tijdens een bijeenkomst van de "Amicitia memorial Dinner Momevent", die op deze dag haar derde trefpunt zag verdwijnen. wilde een speciale korting van vijftig, de ander van zestig, een derde van zeventig procent, waarna Sybe Sybesma een plot seling einde maakte aan deze miereneukerij. "Ik wil het hebben met een rijks daalder toe," riep hij, waarop ik reageerde met een "Verkocht!" Zo kreeg Sybe een exemplaar met een opdracht en nog een riks erbij en hij vond de stunt zo mooi, dat hij mij deze gang van zaken later, alsof ik hetzelf niet had meegemaakt, nog wel een keer of tien in kleuren en geuren vertelde - Sybe viel met zijn ver halen nog wel eens in herhalin gen. Na korte tijd revancheerde hij zich door me op een vroege zon dagmorgen uit bed te bellen met de opdracht onmiddellijk in hotel De Kroon te verschijnen voor het in ontvangst nemen van een van zijn pas verschenen dichtbun dels. Met een opdracht en. een rijksdaalder toe. Het was een stralende Sybe, die Vervolg van pag. 5 terug de geschiedenis in toen het Joodse rusthuis nog in de Boterhoek was, het 'Hof van Goosen'. Hier sleten onze Jood se stadgenoten hun laatste le vensavond; de meesten in het verleden koopman en koop vrouw, mensen van de handel, nu rustend op hun lauweren. Voor ons als kinderen was het een geheimzinnig gebouw met de grote blauwe stoep en de brede deuren en als er eens een' oude man of vrouw buiten kwam, namen wij gauw de vlucht. Hier leefden de Sara's en Rebekka's, de Daniëls en de Mozessen broederlijk en zuster lijk bijeen, de tijd besprekend van de florissante handel in de Friese hoofdstad. Eén der be jaarden uit dit rusthuis was een Troostwijk, een fleurige oude baas met twinkelende oogjes en rossige bakkebaardjes. Eens per jaar gingen de ouden van dagen uit het rusthuis een dag vacantie houden; ze stapten dan met elkaar in een grote autobus en de reis ging naar Apeldoorn, Berg en Bos, of ook wel naar Amsterdam. Troostwijk zorgde voor de vrolijke noot en bij deze gelegenheden stak hij zich in een clownspak, geel van kleur en met rode balletjes bewerkt en dito baret. Gelooft u maar dat deze oudjes een gezellige dag hadden en s'avonds voldaan huiswaarts keerden. Hebben wij nu bij de kleine handelaren stil gestaan, ook in onze stad waren zeer veel zakenlieden en fabri kanten. Over de Kelders no. 15 was daar Cohens zaak in speel goederen, een kinderparadijs waar zoveel mooi speelgoed stond dat je als kind er van wa tertanden zou. En dan de pretti ge hulp die je daar ondervond van mevrouw Cohen en haar winkeljuffrouw, later de echtge note van de heer Schuyer. Dan was daar het pakhuis van de fa. Cohen op Camstaburen, dat nog bestaat en Benninga, handelaar in boter. CÓP en..'Uwgeld- WEET ALLES VAN BRILLEN ÉN HEEFT DE MOOISTE Leeuwarden, Nieuwestad 55 en Schrans 21 Harlingen, Voorstraat 63 OMHEEN pagina

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 8