'T KLEINE KEANTSJEi LEEWADDERS, WAAR IS DIT? RADIO CENTRALE OOST GRAFSCHRIFT VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Wiebe hèt de griep mar ons an dere maten binne der nou en dan. Fokke had over ut stem men prate willen, mar der waren ineénen nog weer ferhalen over die Elfstedentocht. Dankbare en ondankbare meensen bij son tocht, mar oek wel op een ande re menier. Hoe of wat doet wel blieken as jim weer leze de ge sprekken fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lange Mar ten, Minne Mager, en Fokke Vut- man. (Afwezig wegens griep: Wiebe Poatsje). Tabe Ruutsje: We kregen fanne- morren met de post nog een brief van die mannen die hier slapen hewwe met de Elfsteden tocht. Ik hew dat al es noemd loof ik hé? Mannen uut Leer dam. Sjouke Sukerslak: Ja seker, ruutsjetikker. Dat was kunde fan dien dochter. Nou ja, oek wel fan hur man, denk ik. Jou mutte mie goed begriepe, ik soek er heus niks achter. Minne Mager: Toch binne ut wel slechte gedachten fan Sjouke. Had ik niet fan em docht. Krekt of die lui al een skeve skaats re den hadden, foor se hier kwa men. Klein grapke. Mar se had den ut redden, niet Tabe? Tabe: Ja, dat wel, mar één fan beiden had ut end best in 'e bek! Die kon gien pap meer segge. Karei, soa hiette de andere, hèt em er deurskeurd. Jopie kwam bij ons tuus, gong sitten en fiel in slaap. As een os! Fokke Vutman: Ut binne fansels oek hele lopen. Je mutte goed treend weze. En der binne meensen, die denke dat ut soa mar gaat. Die ferkieke hun der best op. Frage bij Staveren: zijn we haast in Dokkum? Wat seis- tou Marten? Lange Marlen: Ik mis Wiebe, en ik docht: su die nog onderweg wezeMar nee, we hewwe em hier na de tied al weer een paar keer sien. O, Minne seit dat ie de griep hèt. Nou die binne der meer. Sjouke: Ut takt wat af, mar se binne der bij bosjes weest. In 't siekenhuus bij mien frouw oek. De helft fan de susters en soa fan 'e kaart. Met moeite hewwe se de winkel draaie laten. Ik hew foor mie self mar een spuit an ons dokter fraagd. Fokke: Die binne der meer weest. Ik hew nog nooit de griep had. Nee, ik klop oek niet af. As ut dik fijf-en-sestig jaar goed gaat, ken der toch niks meer gebeure. Mar Sientje, die ken der over met prate. Temeensen as se stem hèt. Minne: Ik hew der oek suver een abonnement op. Hast elke win ter raak. En ik mag gien spuit hewwe. Dus dat wurdt een drankje. Ja, ik bedoel uut 'e ap- peteek. Nou ja, dat andere oek wel es. Tabe: Dat andere dat jou bedoe- le is oek weer duurder. Dat sit em in akkesijnsen fan die rudige Ruding seit de één, mar een ander seit dat die jeneverstokers weer meer ferdiene wille. Karei en Jopie hewwe ons de dag na de Elfsteden op een paar fles sen foor de ouwe pries trak- teerd. En oek even met ons proefd fanself. Marten: Suden je suks oek swart krije kenne? Ja, seg nou self, wat is teugenwoordig niet swart. Der waren selfs swartrieders op ut ies. Kunde fan ons oek. Bij ut Weidummerhout der op, en ik loof, bij Ouwe Leije der af. Eike neen hiet niet Willem Buursma met de adelbusten! Dat dan mut je self wat bedenke. Tabe: Jim komme mar es langs, want der staat nog wel een halve fles. Die mannen hewwe em aardig raakt, mar ik kom er hast niet an. Mar ut feit dat se je bedanke met wat drank en een bos bloemen, dat doet goed. En later nog weer een kaart, en nou weer een brief. Sjouke: Je horè ut oek wel es anders. Bij mien frouw op saai kwam oek een man bij sien frouw, en die man had een sla per nomen. Hij was savus nog foor em naar de Sinees weest foor een beste hap eten. Morrus froeg tieren en fijven der uut. Fokke: En later niks meer fan em hore laten seker? Sukke hardküters hewwe jou oek. Wat seit Sjouke: nog een rot brief der over heen? Wat? Een brief om inlichtings fanwege de Elfste- denklub? Hoe ken dit soa raar? Sjouke: Ja, die fent had een brief fol klachten an Sipkema skre- ven. Die Sinees was goedkoop en niet te freten. Een slap rot bed, en gien taksie om em naar de Frieslandhal te brengen. Hij su wel nooit weer komme!! Minne: Sukken kenne der oek wel blieve. Trouwes, al die drankorgels uut Holland oek wel. Se mutte niet henegaan en fer- peste hier de saak foor ons. Wat Sipkema en Kroes en Wiegel en Evert opbouwe, dat bederve sukke proléten weer. Ut mut busterbaarluk blieve!!! Sjouke: Die man was deur alles hene. Hij sat op sien stoel naast hur bed te trillen fan kwadens. Sien frouw sei: kalm an, jonge, kalm an. Dou kenst er wel wat fan krije. Laat die fent toch doad- falle. En fertel morren mar in alle rust an Sipkema hoe de saak in mekaar sit. Dat is een evenredi ge man. Marten: Je siene mar weer. On dank is 's werelds loan! Een tiedsje leden hèt bij ons in 'e femielie hast eikeneen em uuts- loofd om een stuk neef, die fer- huzen gong, met ditten en dat ten te helpen. Der kon niet eens een dankjeblieft af. Nee, affijn, jim snappe ut wel. Fokke: Soa hewwe Sientje en ik en nog twee steltsjes een paar jaar leden een froegere kolléga fan Sientje holpen een uut- woand boerderijke te ferbou- wen. Wat slope en wat timmere, en wat ferve en wat behange. Affijn, jim sien dat gebeuren. Minne: Och heden ja. De verf in 't haar, en een skeur in 'e broek of 'e trui, Switte as andragers. En je self op 'e duum slaan, en rare woorden segge, die je bij de E.O. niet hore! Fokke: Was dat ut ergste mar. We legge op een avund soage- seid de laaste han. Die fent seit: Ut sit er op meensen. Dat mut even fierd wurre. Ik hew hier een ekstra termosfles met koffie, en de man der een stuk oranjekoek bij. Nou ja, een stuk. Je musten de han der suver ophouwe, an ders sweefde ut fut! Tabe: En later niks meer, Fok ke? Niet net as wij wat flessen en wat bloemen? Of de saak met een mooi feesje inwijde? Of lekker met mekaar erges hene swaar te nassen? Fokke: Och here nee. Hij ontliep ons gewoan. Toen hewwe wij drie maanden later een oranje- koek stuurd. Met een riemke: Na het eerste kwartaal; Stik er in, en betaal. En in die oranjekoek sat een rekening bebakt. Honderd uren van dertig gulden. Te betalen in vijf termijnen. Hij mut ut soa wat besturven weze!!! Vlga. Ik heb geleefd, den loop geloopen Dien God mij gaf, nu ga ik heen Daar al het menschdom komt bijeen. De worm zal't aardsche ligchaam sloopen, De ziel die blijft en hoopt in God Op zaliger en beter lot. Waar nu, op de hoek van de Bleeklaan en de. Jacob Binckesstraat, een filiaal van de Amrobank staat, werd in het begin van de dertiger jaren in opdracht van de heer Joh. Mensink een nieuw pand voor zijn Eiectrotechnische bedrijf gebouwd. Ook zijn nieuwe 'Radio Centrale Oost' werd hierin ondergebracht - het was net in de tijd, dat de radiocentrale ook in onze stad in opkomst kwam.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9