GEEN GEMAKKELIJKE OPGAVE IN ONS JUBILEUMNUMMER 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG pagina 3 Voor het vijfhonderdste nummer van 't Kleine Krantsje, vier weken geleden versche nen, hebben wij zeker geen gemakkelijke opgave uitgezocht voor de rubriek 'Leewad- ders, waar is dit?' De afgedrukte foto van wat kennelijk een winkelpand was, heeft ongetwijfeld velen het hoofd doen breken en een flink aantal 'vaste klanten', die er anders als de kippen bij zijn om hun oplossing in te sturen, ontbraken nu op het appel - zij hebben het blijkbaar niet aangedurfd een gokje te doen, wanneer zij niet zeker waren van hun zaak. En zo kwam er, behalve een aantal juiste oplossingen, slechts één inzending binnen, waarvan de inzender de spijker niet op de kop had geslagen - hij zat er lelijk naast. Die enige onjuiste oplossing kwam van onze abonnee de heer P. van Kuik te Leeuwarden, die dacht het gevraagde pand te moeten vinden in de Breed- straat. „Het is het pand nummer 50 in de Breedstraat," schreef hij, „en wel tussen de Lijsten- handel en Zalen Schaaf. Vroe ger werd het bewoond door de heer Braaksma, die er een groentezaak had. De heer Braaksma is al jaren dood en mevrouw Braaksma woont nu in Sonnenborgh. Zij hadden een zoon, Menno, die als ik me niet vergis nu in Alkmaar woont. Hij is nog met mij op School 14 geweest." Maar helaas: al leek het gefoto grafeerde pand dan misschien heel veel op dat, waarin die fa milie Braaksma tientallen jaren groenten heeft verkocht, het was het toch niet en dat zal nu ook blijken uit de reacties van ande re abonnees. „Het winkelpuitje herken ik niet," aldus de heer J. I. Kuhlmann Azn te Berg en Dal, „maar de bovengevel lijkt me van een 'he renhuis' in de Korfmakersstraat, dicht bij de Tweebaksmarkt. Het staat me voor, dat er links een nauwe steeg was, waar we als kwajongens op speurtocht naar onbekende gebieden in de bin nenstad, door konden komen naar een onbebouwd stuk grond achter de huizen van de Korfma kersstraat en de winkels van de Voorstreek en achter de Juliana- school aan de Tweebaksmarkt. In een van de huizen links was het cabaret van 'Duo Carels' en dan was er de bekende viswin kel van de heer Visser, met vaak een bijzondere zeevis in de eta lage. In het brede gedeelte van de Korfmakersstraat was altijd wel een stukje vrij om even te voetballen en zo nodig werd als een van de doelpalen een hard stenen paaltje in de Cyprianus- steeg gebruikt." De heer Th. Weda te Leeuwar den schreef ons het volgende: „Aangezien het geen groot pand lijkt moet je het niet zoeken op de Nieuwestad en dergelijke straten. Een kleine aanwijzing is er door het zonnescherm, dat kan aangeven, dat het pand aan de noordkant stond van een straat. Nu zijn er niet zoveel win kelstraten, die van oost naar west lopen en zo ben ik begon nen te zoeken op de Noordkant van het Vliet, daarna op de Tui nen, toen in de Korfmakersstraat en ja hoor; daar vond ik het - het moet het eethuis Bommelesteyn zijn." TROUWE OPLOSSER Van de heer D. Beeksma, een van onze meest trouwe oplos sers, kregen wij het volgende briefje: „Op het eerste gezicht denk je: dit is een bekend punt. Maar dat viel tegen. Nieuwebu- ren? Bij de Put? Breedstraat? Nergens te vinden. Eerst zocht ik in de Korfmakersstraat, maar ik moet het over het hoofd heb ben gezien. Nog eens kijken, goed zien en jawel hoor, toch in de Korfmakersstraat. Er zit nu een eethuisje, speciaal voor bui tenlanders." „De opgave van vier weken ge leden," aldus de heer R. Poel stra te Leeuwarden, wijst een beetje in de richting van een trucfoto; de scheiding tussen de panden, zo men ze hier ziet af gebeeld, zou een steegje kun nen zijn ofwel een krimp, dit is een open scheiding tussen twee panden. In eerste instantie dacht ik aan de Breedstraat met twee mogelijkheden en wel naast Za len Schaaf, het pand van me vrouw Braaksma (Wij zien nu de heer Van Kuik al verrast opkij ken! Redactie) en aan de over kant van Zalen Schaaf. Bij nader inzien was het hier echter niet, maar dat het in de oude binnenstad moest zijn was duidelijk." En zo kwam de heer Poelstra tot de juiste oplossing in de Korfmakersstraat. „Vroeger, in de dertiger jaren," zo schreef hij, is hier de heer Boontje met zijn huisvlijtbeno- digdheden in begonnen, toen hij verhuisde van een klein pandje aan het Oldegalileën. Later kreeg hij wat meer ruimte en toen begon hij ook met meubels tot plusminus 1970 toe. Toen heeft de heer J. Vrielink daar een eethuis gevestigd. Na een paar jaar werd het overgenomen door Haaye Scheepstra, de be kende voetballer van Nicator, die het voor zijn zoon kocht, om dat hij zelf nog in het Blauwhuis zat. De familie Scheepstra heeft het weer aan de tegenwoordige eigenaar overgedaan, de heer Bom. Vandaar de naam van zijn eethuis Bommelesteyn. De truc waar ik het over had is de voor uitstekende pui van het pand nummer 15 - dat kan men aan zien voor een steegje. De auto, die afgebeeld staat in de etalage is de weerkaatsing van een auto, die geparkeerd stond voor het provinciehuis." Nu de prijswinnaar. Het werd de heer Tjeerd Poppinga, Gysbert Japixcstraat 87 in Leeuwarden. Hij krijgt een exemplaar van het fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald ƒ1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3