Q^£> faa de/ hellema 'T KLEINE KRANTSJE in de fan ^eu Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 SCHILKAMPEN Ik wil nog graag even inhaken op het stukje over Schilkampen in een vorig Kleine Krantsje. Van mijn zevende tot mijn vijftiende heb ik daar gewoond, op num mer 19, het grote huis, dat nu in de krant was afgebeeld. Het was er zo hoog, dat het er 's winters haast niet warm was te krijgen. Maar dat heb ik niet meer mee gemaakt. Van de bewoners kan ik het vol gende vertellen. Eerst had je de 'houten' helling met een grote loods op nummer 1. De eige naar, Drijver, woonde in het eer ste huis op nummer 3. Daar naast, op 5 en 7, het winkeltje van Oebele Herder, wiens huis nu nog steeds bewoond wordt door zijn zoon Joop. Op nummer 9 Hendrik Noordhof, die daar ook een winkeltje had. Naast hem een broer van Drij ver. Dan het echtpaar Grouwstra op 13 en Kloosterman op 15. Dat huisje is later afgebroken. Dan is er een inham, waarachter een schuur, vroeger van De Roos, die op nummer 15 woon de. Hij was molenmaker. Op 17 de familie Zijlstra en dan dus op 19 ondergetekende, een stief dochter van Van Hattem, aan wie ik een fijne vader heb gehad. Nummer 19 was weleer een groot herenhuis, dat later in tweeën werd verdeeld. Dan op 21 een broer van Noordhof, op 23 Van Gelderen en op 25 de fa milie Busstra en dan de familie Geurts op 27. Dan kwam de zogenaamde 'ij zeren' helling van Van der Werff, die op 31 woonde. Ook nog de familie Bootsma op nummer 29, waar later de familie Koopmans in kwam. Dit was dus het tijdperk van 1928 tot '35. Ik heb daar een fijne jeugd gehad. Helaas ligt Schilkampen nu verborgen ach ter de hoge brug van de nieuwe weg, die daar gekomen is. Zo verdwijnt al het mooie, dat er vroeger was. Nog een foto van het romanti sche Schilkampen van weleer OORKONDE WISMAR In het nummer 496 van 't Kleine Krantsje beantwoordt u een vraag van een lezer over 'Leeu warden 500 of 700 jaar?' met een verwijzing naar een oorkon de uit Wismar. Ik zou het zeer op prijs stellen als u omtrent die oorkonde wat meer zou kunnen vertellen. Of kunt u die misschien in 't Kleine Krantsje reproduceren? In het bijzonder ben ik benieuwd welke naam voor Leeuwarden werd gebruikt en in welke woor den de vermelding van de stad plaatsvond. Rotterdam Ir. J. J. Sterkenburg De oorkonde, of beter gezegd de brief uit Wismar, waarin voor het eerst gewag werd gemaakt van het bestaan van de stad Leeuwarden kunt U vinden in het boek "Leeuwarden voor 1435" van Dr. J. R. G. Schuur. De stad werd in de brief aange duid als "Lewart". Red. 't KI. Kr. SCHAATSMUSEUM? „En zo zitten we nu dus nog altijd in een situatie, dat we bij voorbeeld wel beschikken over 'n Fries kaatsmuseum, maar dat we het nog altijd moeten stellen zonder 'n museum, dat aan de schaatssport is gewijd," zo lees ik in het 500e nummer van 't Kleine Krantsje'. Nu moet ik toch echt even iets rechtzetten. Toen wij in juli '85 een weekje in het mooie Gaas- terland vertoefden, hebben wij in gezelschap van een Australisch familielid 't Schaatsmuseum in Hindeloopen met een bezoek vereerd. Daar viel heel wat te genieten. Behalve schaatsen en (ouderwetse) sleeën, was er veel fotomateriaal, ook over de Elfstedentochten uit voorgaande jaren. Wel zochten we tevergeefs naar foto's van de (toen) meest re cente Elfstedentocht. Die had den er in juli nog geen plaatsje gevonden! Alphen a/d Rijn Trees Schalkwijk-Huisman Wij hebben, zoals ook bleek uit de kop boven het verhaal ('Wanneer krijgt Friesland zijn Elfstedenmuseum) in de eerste plaats gedacht aan een speci fiek museum voor de Elfsteden tocht. Red. 't KI. Kr. PENSION In vorige Kleine Krantsjes gele zen hebbend, dat in Leeuwar den vroeger in meerdere etablis sementen cabaret werd gegeven, aarzelde ik aanvanke lijk daarvan te getuigen, omdat ik meende daarmee een bepaal de privacy prijs te geven. Deze gedachte heb ik echter doorbroken, ervan uitgaande, dat er al genoeg aan de verge telheid ten ondergaat. In de jaren 1928-29 was er, be halve vrijdags, 's avonds optre den van artisten in Spoorzicht, oftewel bij Sipke Castelein. Veel van deze artisten vonden een overnachtingsplaats in pension Bergsma in de Vierde Vegelin- dwarsstraat. Mijn moeder, die jong weduwe werd, voorzag daarmee in haar levensonderhoud, want de ar menraad en de diaconie gaven te weinig om te leven en te veel om te sterven. De aanwezigheid van de vele artiesten heeft mijn moeder vastgelegd, door ze hun bevin dingen bij haar schriftelijk te la ten verklaren. Eens had ze elf Engelse dames in huis, die op traden onder de naam "Pompa dour girls". Hun aanwezigheid prikkelde de sensuele reukneus van veel Leeuwarder jongeman nen en veroorzaakte haast op stoppingen in de nauwe Vege- lindwarsstraat. Ook kwamen er wel leden van het gezelschap Ter Hall en Frits Hirsch. In die tijd kenden we in Leeuwar den nog het tonnen (privaat) stelsel. Eenmaal per week werd bij ons de ton verwisseld - nog ken ik de reuk van de lysol. Om te voorkomen, dat de ton voor ander gebruik werd gebe zigd, bijvoorbeeld voor het legen van de waskom of de lampet kan, had mijn broer een papier op de w.c.-deur geplakt met een tekst in vier talen: "Nicht Wasser ins Toilet" - "No water in de w.c." - "Ne pas de l'eau au toilet" - "Geen water in de ton". Of het taalkundig juist was? Wie weet. Maar helpen deed het wel. Wat een tijd, wat een tijd. Veel armoede in gebondenheid. Haren A. H. Bergsma IN MEMORIAM FREDDYJELSMA Op vrijdag 7 maart overleed in Maassluis Fedde Marten Jel- sma. Voor zijn vrienden in de goochel- en circuswereld Freddy Jelsma. Hij was in 1914 in Leeu warden geboren, bezocht hier de lagere en middelbare school en ging omstreeks 1930 met zijn ouders naar Den Haag. Vader Jelsma had enige jaren met de heer Van Duysen de Friso- bioscoop geëxploiteerd. De bioscoop heet nu Tivoli. Oor spronkelijk was het een R.K. Kerk en wie wel eens op het toneel van de Tivoli geweest is, kon er aan de achterkant heel goed zien, dat het gebouw oor spronkelijk kerk was geweest. Jelsma kon zijn stad nooit verge ten. Hij kwam vaak met de boot naar Friesland. Was zelfs nog aanwezig bij de laatste Friese Elfstedentocht. Enkele dagen la ter kreeg hij griep, werd zwaar ziek en overleed nog dezelfde dag. Hij laat een grote leegte achter in de kring van circus vrienden. Hij was de landelijke voorzitter van de Club van Cir cusvrienden, voorzitter van een Smalfilmclub, erelid van de Kt Makelaardij ainds 1898 goochelclub '52 Schakels' uit Rotterdam, erelid van de Israely Society for Promoting the Art of Magie en hij voorzag circusmin- nend en goochelminnend Ne derland en ver daarbuiten van vakliteratuur. Vorig jaar trof ik hem op de Nieu- westad, hoe is het mogelijk, voor de Tivoli-bioscoop. Hij vertelde toen lachend, dat zijn vader heel vroeger bij regenachtig weer voor het raam ging staan en zei: „Prachtig weer, nu komen ze weer in grote getale naar de film kijken." Dat was de tijd, dat de film nog 'stom' was en dat er nog een explicateur was en musici om alles te omlijsten. In een oud artistenblad van 1911 las ik on langs, dat op de Nieuweweg een zekere heer Pinto woonde, met als vermelding bioscoop-expli cateur. Dat was de tijd van vader Jelsma met zijn Friso-bioscoop. Velen van zijn vrienden wisten niet eens, dat Fred Jelsma in Leeuwarden geboren was. Dat heb ik bij de crematie verteld en dat hij zo van zijn vaderstad hield; de stad die bij zijn geboor te nog maar klein, maar toch zo gezellig was. Op de foto ziet u links Freddy Jelsma, die ik het ere-certificaat en het insigne uitreik van de Is raëlische Goochelbond. Rechts de heer Willem Samuel Graaf-, land, die als Wang-Ko-Si dikwijls bij Faveur in de Harmonie was opgetreden. Moge Judith Jel sma en de kinderen de kracht vinden dit grote verlies te dra gen. Leeuwarden Ritsko van Vliet sen. Historisch Variété Archief

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4