F.POPMA Lzn RAYMOND WESTERLING GEBOREN IN LEEUWARDEN JENTSJE TIT LASTIGER DAN WE DACHTEN 'T KLEINE KRANTSJE WOON- EN BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058 -121480 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 *vele referenties. Alleen de ouderen onder ons hebben hem nog gekend, want het is al langer dan een halve eeuw geleden, dat het veelbe sproken stadstype Jentsje Tit overleed. Wanneer hij nog had geleefd zou hij de aanvallige leeftijd van honderd en drie en dertig jaar hebben bereikt. Jentsje Tit, die eigenlijk Ane van der Meulen heette, was de zoon van de schipper Jelle Hendriks van der Meulen, die met zijn scheepje aan de Nieuwekade achter de kazerne lag. VENTER Hij ging niet, zoals zijn vader in de schipperij, maar verdiende zijn brood als venter in garen en band, terwijl hij ook wel als koei- edrijver op de veemarkt in actie is geweest. Andere beroepen heeft Jentsje Tit bij ons weten niet gehad. De eervolle notitie "koopman in ga- lanteriën" in de boeken van de Burgerlijke Stand zal wel een wat geflatteerde weergave zijn geweest van de negotie, waar mee Jentsje Tit zich bezighield: het langs de deuren trekken met een klein kistje met veters, band en elastiek. Aan een huwelijk heeft Jentsje Tit zich nooit gewaagd; vandaar dat hij zijn hele leven langs de logementen zwierf - nu eens woonde hij een poosje hier, dan weer een poosje daar. Ook moet Jentsje Tit een Haagse periode hebben gehad. Wij weten dat hij in januari 1898 uit Den Haag naar Leeuwarden is teruggeko men. Hoe lang hij in 's lands residentie is geweest en wat hij er deed is ons onbekend, maar we mogen wel aannemen, dat Jentsje Tit er op het Binnenhof geen rol heeft gespeeld. Woonde Jenstje Tit in zijn jonge jaren bij voorkeur in het oosten van de binnenstad (hij was jaren in de logementen van Gatske Tichelaar in de Blokhuissteeg, Er heeft zeer onlangs in het weekblad Panorama een artikel gestaan over de geruchtmakende zaak van de dubbelspion Chris Lindemans, alias King Kong. Het verhaal werd geschreven na een interview van het blad met de bekende Raymond Westerling, alias De Turk, die beweert King Kong heel goed te hebben gekend. "Het moet nu maar eens gezegd worden", aldus Raymond Westerling, die voorts opmerkte: "Ik mocht Chris graag, maar vertrouwen deed ik hem niet." Raymond Westerling, die zegt zelf in Nederland in het verzet te hebben gezeten en contacten met Prins Bernhard te hebben gehad, moet zich in het laatst van de oorlog als verzetsman hebben voorgedaan als de predikant Diederik Theodorus Keek. Dit gegeven zou ons niet bijzonder hoeven te interesseren, wanneer het niet zo was geweest, dat deze Diederik Theodorus Keek toevallig niet geboren was in... Leeuwarden. Maar het blad Panorama drukt bij het verhaal een reproductie af van wat een vals paspoort wordt genoemd en daaruit blijkt niet alleen de geboortedatum van deze dominee Keek, maar ook de geboorteplaats: Leeuwarden. "Voordat hij King Kong leerde kennen", aldus Panorama, "passeerde Westerling in burgerver momming diverse malen de linies. Op dit valse paspoort staat hij geboekstaafd als de Staphorster predikant Diederik Theodorus Keek." Wat ons hierbij opvalt, is dat Westerling een zo uitzonderlijke schuilnaam gekozen heeft als "Diederik Theodorus Keek". Het zou verklaarbaar zijn geweest, wanneer er inderdaad een Diederik Theodorus had bestaan, die werkelijk op de tweede juni 1915 geboren was in Leeuwarden. Zijn persoonsbewijs zou, bijvoorbeeld na zijn overlijden, gediend kunnen hebben voor verzetsactiviteiten van Westerling. Maar onderzoek leerde ons, dat er op 2 juni 1915 in Leeuwarden geen baby Keek geboren is. Wanneer Westerling door de Duitsers was gearresteerd was één telefoontje van de bezetters naar het Leeuwarder gemeentehuis voldoende geweest om hem met betrekking tot zijn per soonsbewijs door de mand te doen vallen. De geslachtsnaam Keck, die als we het wel hebben wel bestaat (in Amsterdam?) komt trouwens in de registers van de bestaande en inkomende en vertrokken ingezetenen van Leeuwarden in het geheel niet voor. De verzetsman Raymond Westerling zou als de in Leeuwarden geboren Diederik Theodorus Keek grote moeilijkheden hebben gekregen wanneer hij inderdaad door de Duitse bezetters was betrapt! Jentsje Tit, met Snorrewiets aan 't koekhappen op het buurtfeest bij de Oldehove. Romkje Westra in de Reiger straat en Trijntje Kramer in de Amelandsstraat), later konden de Leeuwarders deze figuur vooral aantreffen in en rond de slaapsteden aan de voet van de Oldehove, bij Aaltsje van der Brug in het Sint Jobsleen of in het vermaarde logement met veel knokpartijen en vijandschap "De Vriendschap" van Weer man in de Boterhoek. Als alle uitgesproken stadstypen van die dagen werd Jentsje Tit veel door de lieve jeugd ge plaagd en bepaalde eerbare he ren op leeftijd, die dit nu lezen zullen zich herinneren, hoe zij in hun onbezorgde jongenstijd deze man het leven zuur maak ten, bijvoorbeeld door met de vlakke hand op zijn pet te slaan, toen hij er net een half dozijn ei eren in had, of door hem een paar stukken brood te geven, die bepaald met wat anders waren belegd, dan met kaas of jam... GEMOEDELIJK Er is ons wel eens verteld, dat Jentsje Tit verbazend sterk is geweest en er gaat nog wel eens een verhaal van een vecht partij met zes, zeven, nou goed, met wel vijf stoere politieman nen, waaruit Jentsje Tit zegevie rend en ongeschonden te voor schijn kwam, terwijl de dienaren van de wet allemaal over de grond lagen te rollebollen. Overigens hebben we altijd ge meend, dat Jentsje Tit geen man is geweest, die veel met de poli tie in aanraking kwam - zelf her inneren wij hem als een gemoe delijk oud baasje, die je hier en daar op straat kon zien zitten, terwijl hij bezig was zijn centen te tellen. Maar dat moet in zijn jonge jaren toch wel anders zijn geweest, want in oude politierapporten komt hij als een niet zo makkelij ke knaap in het beeld! Precies een eeuw geleden, in de (Vervolg op pag. 11)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 7