'T KLEIDE KEMTSJE OVER DE KELDERS IN 'T HART VAN DE OUDE BINNENSTAD 'T KLEIDE KRANTSJE VROEGERE KINDERSPELEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. Wij wisten natuurlijk dat onze fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" heel veel abonnees aangenaam bezighoudt en dat kwam nu weer duidelijk naar vo ren uit een brief van de heer R. Poelstra te Leeuwarden, die ons het volgende schreef: "Deze keer in 't Kleine Krantsje weer een foto, welke enige verwarring kon brengen. Bij de eerste oog opslag kwam de afgebeelde ge vel mij bekend voor, maar de achtergrond was even een vraagteken. Ik dacht aanvanke lijk op de achtergrond het Bin nenhuis in de Bagijnestraat te herkennen, maar de gevel van de Nieuwesteeg leek mij dan te hoog. Ik ben er toch heengelo pen en het was, zoals ik al vreesde: de huizen van de Nieu westeeg leken er niet op. Toen naar de Ossekop met in m'n gedachten de mogelijkheid op de achtergrond het voormalige Zusterhuis van het Stadszieken huis en dan mogelijk de gevel van de vroegere kuiperij Dam- sma. Maar ook dit was niet het geval. Toen nog wat omgelopen, maar op dat moment wist ik het niet meer. Thuisgekomen een boekje opgezocht en.ik ont dekte een gevel, die er in ieder geval op leek. Direct er weer op uitgegaan en ja hoor, nu had ik goed gegokt en wist ik ook met een weer dat ik de gevel eerder had gezien, toen ik een poosje geleden zocht naar het pand van Bommelstijn in de Korfmakers- straat. En dan nu de oplossing: het zijn de gevels van de panden 24, 26 en 28 aan Over de Kel ders." Aldus de heer Poelstra, die be paald niet de enige zal zijn, voor wie het oplossen van onze prijs vragen een hele aardigheid is. Het prijsje ging ditmaal naar een andere enthousiasteling, de heer J. van der Zwaag, Albert Cuypstraat 17 in Leeuwarden. Hij krijgt het fotoboekje: "Leeu warden, ach ja, zo was het. C. BALSPELEN (meest door meisjes) C1 Stabal (door jongens en meisjes) De bal werd hoog opgegooid en de naam van één van de kinde ren afgeroepen, b.v. Sjouke. Sjouke moest vlug de bal pak ken en riep dan: „Sta!" Alle an deren moesten blijven staan waar ze stonden en Sjouke pro beerde één van hen met de bal af te gooien. Als hij miste, moest hij zelf de bal ophalen. Intussen mochten dan de anderen van plaats veranderen tot Sjouke weer „Sta!" riep. Lukte het hem om b.v. Grietje af te gooien, dan moest Grietje de bal oprapen en „Sta!" roepen. Wist iemand de bal te vangen dan mocht die hem opgooien en een naam af roepen. C 2 1-2-3 wie heeft de bal? De kinderen stonden op een rij, een eindje uit elkaar, de handen op de rug. Eén kind stond een vijftal meters naar voren met de rug naar de anderen. Die gooide een bal over de schouder zon der om te kijken. Degene die de bal te pakken kreeg hield hem achter de rug verborgen, ledereen ging weer netjes op een rij staan en zong dan: 1-2-3 wie heeft de bal? Kijk maar om, ik heb hem al! Het kind, dat de bal gegooid had, mocht zich dan omdraaien en moest raden wie de bal in be zit had. Raadde ze verkeerd, dan moest ze nog eens gooien, raadde ze goed, dan mocht de ander. C 3 Kleurbal Eén kind gooide de bal hoog op en riep een kleur, b.v. rood. Wanneer ze de bal had gevan gen of opgeraapt mocht ze er iedereen mee afgooien die niet iets roods aanraakte. Lukte dit, dan moest dat meisje de bal opgooien en een kleur roepen. Lukte het haar niet iemand af te gooien dan moest ze zelf op nieuw de bal opgooien en een kleur afroepen. C 4 Fopbal De kinderen stonden in een wij de kring, één kind in het midden met een kleine bal. De kinderen hielden de handen in elkaar ge vouwen voor zich. Het kind in het midden gooide de bal naar één van de kinderen in de kring, dat de bal moest van gen en teruggooien. Miste het kind de bal dan liet het de han den zakken en was af. Wanneer er echter niet echt ge gooid werd, maar was het slechts een schijnbeweging en had het kind in de kring de han den geopend om te vangen, dan was het ook af. Wie het langst overbleef mocht in het midden staan om te 'fop pen'. Variatie: in je handen klappen voor je ving, onnodig klappen was ook af. C 5 Individueel ballen met twee of drie ballen tegen een muur. Daarbij deed je het 'Engelse spel', dat van 4 tot en met 20 liep. Elk getal had zijn eigen fi guur. 4 was recht 5 was over de kop 6 was 2 omhoog, 2 recht, 2 over de kop. 7 was met één klap 8 was met 2 klappen, enz. Bij 11 deed je 6 omhoog, 1 recht, 2 omhoog, 1 recht, 1 over de kop, en daarbij zong je: eentje - beentje - dobbelsteentje - scha ren - slijpers - mes - honderd - duizend - zes. Gelakte gummiballen 'balden fijn', vooral als ze gelijk van grootte waren. Rijk was je met echte tennisballen, die waren stroever aan je handen, zodat je ze niet zo gauw liet 'knoffelen'. Zwolle, Mevr. K. F. Jongbloed-Smit

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3