GESPREKKEN OP DE j< f/ JttfJ BRILLENCENTER Ruime sortering 'T KLEINE KRANTSJE Verras eens met een zonnebril van WESTERLING OF DOMINEE DIEDERIK KECK Zou deze toch beter zijn???? Reeds vanaf 29,75 Oogmeting D. J. Hoogkamer Nieuwestad 61 -A LEEUWARDEN tel. 123782 Ons maten mutte ut sonder de oud-glassetter Tabe stelle. Sien broer Bouke laat ut weer wat sitte. Mar der is een ekstra pra ter beskikbaar, want Hoekstra, de Spanjeganger komt weer es langs. Hij hèt ouwe kunde troffen in Spanje, en dan komt fan praat ander praat. En dan hèt Marten oek nog een mooi ferhaal. Soa gong dat die keer met Bjouke Sukerslak, Lange Marten, Wie- be Poatsje, Minne Mager en Fokke Vutman. Afwezig met kennisgeving, Tabe Ruutsje. Gastspreker Hoekstra, de Span jool. Wiebe Poatsje: Ik hew begrepen dat we Tabe fandaag en morren niet sien salie. Sien broer Bouke is weer wat minder, dat Ruutsje en de frouw binne der mar weer een dag hene. En dan gaan se deurnaar Leerdam. Lange Marten: O ja, daar woant hun dochter hé? Dat loopke doen se nog wel es. Se hewwe son bewies fan goedkoop rei zen, en dan oek nou en dan een dag fan helemaal gratus fer- gees! Fokke Vutman: Dat hewwe wij oek. Mar ja, wij sitte een hoop met de luie kont in de auto. Mar groate lopen naar Sientje hur suster in Eindhoven of laassen een groate reünie in Gouda, dan is 't spoor faveriet! Minne Mager: Die rewienes bin an de orde fan de dag. Oproe pen in 'e krante, fotos fan de ouwe jongelui en gaan soa mar deur. Fan een klub en een dorp, en een skoal. Mien ouwe skoaltsje is loof ik folgend jaar an 'e beurt. Dan wur ik erelid fan de feestkommissie. Klein grap-1 ke! Sjouke Sukerslak: Wij hadden een skoftsje leden feest fan ons ouwe buurtfereniging. Mar ja, toen lag de frouw in 't sieken- huus en dus ston mien kop oek niet naar feestfieren. Wat seit Marten? Ja, ut gaat best. We kenne o soa dankbaar weze. Marten: Soa is dat Sjouke. Fle- den week musten wij nog naar Goutum foor een antrouwde neef fan 'e frouw. Muskien hew we jim em nog kannen, Jou- ke.O, Wiebe hèt ut wel lezen. Ja, negen-en-sestig. Fokke: In adfertensies leze jou VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Hoekstra: Ja seker, Fokke is 't loof ik hé? Uut 'e begintied een sekere De Boer. Eerst met sien eerste frouw, en toen is die over leden, en toen is ie later weer trouwd. En dan wel femielie fan mien huushouwster. En fleden jaar ston der soa mar een ouwe dienstkammeraad foor mie. Sjouke: Hoekstra bedoelt één waar ie met in dienst leid hèt. En sont die tied nooit weer spro ken? O soafeul jaar leden een enkel keerke, maar later nee. Nou je, en daar was ie. Keimpe Stutleer seiden je? Hoekstra: Dat seiden we in dienst altied. Weet ik feul waar om. Muskien wurre alle Keimpes wel soa noemd. Ik liep op de boelefaart, en daar gaat ie foor mie staan. Wie bin ik? En foor ik er erg in hadde, roep ik: Kempe Stutleer! Marten: Suks ken je raar ont- komme. Een paar seumers le den saten wij een week in de karrafan fan mien soan. Dan lere jou meensen kennen. Soms bij hun echte naam, en soms eh. Die lui uut Groaningen, of dat dikke wief, nou ja, hoe gaat dat? Fokke: Wij begriepe jou best, Marten, mar dou houwst de spanning der wat te lang in. Want ik denk niet, as jou die frouw teugenkwamen, dat je dan ropen: Goeie morgen, dik wief, of soa. Marten: Netuurlijk niet. Wat su ik fan alle leeftieden. Mar in dizze tied is negen-en-sestig niet oud. Ik trof op die rewiene in Gouda nog een ouwe kolléga fan se- ven-en-tachtig. En nog soa hel der as een bij en behoorluk hecht. Minne: Sukke Stanfriezen hew we jou. Bij ons in de buurt een frouw fan seg mar tachtig. As 't even lijke ken, fietst se alle da gen nog een end om. En tot foor kort gong se oek elke seumer naar Drente foor son sesdaagse loof ik en op Pinkstermaandag de Elfstedentocht. Sjouke: Das een heel ferskil met mien oud wiefke. Die prebeert alle dagen een blokje om te lo pen. Hèt se mij stief in 'e arm. Net as heel froeger in 't Joade- land. En net as toen nou en dan even stil houwe. Mar toen om een ankruperke, en nou om op adem te kommen, seit se dan. Hé, wie hewwe daar? Och here, de Spanjaard weer es. Hoekstra de Spanjeganger: Morren mannen. Kenne jimme ut hier nog wat uuthouwe? Ut is temeensen wat een normale temperatuur na al die koude. Wij saten toen wel in Spanje, mar daar hield ut oek niet over. Marten: Nee, daar hew ik meer lui over hoord. Niet feul son, en nog wel es regen. Mar ja, as jou tussen de fieftien en de twintig graden warmte hewwe, magge jou niet moppere. Ut hèt hier op 11 april nachs nog es tien gra den frorenü Staan 't es uut! Wiebe: Dat hest goed onthou den, lange. O, toen hèt dien soan de karrafan naar de kern- ping brocht. Met een laagje ies op de sloaten. Dat sal Hoekstra daar in Spanje niet sien hewwe. Hoekstra: Wel ies, mar dan bij 't eten. Of een ijsko. Wat is die bouwerij langs de Kaai hard op- skoaten niet? Hé, der mist één. Just, ons ouwe glassetter. Och, is Bouke wat in 'e minnighied? Ja, we hewwe ut niet foor 't seg- gen! Fokke: As jim daar nou son heel skof binne, tref je dan oek kun de? Nee, niet alleen lui, die dar oek alle winters delstrieke, mar ik bedoel nou Liwwadders, die je al heel lang konden, of die jim daar troffen hewwe. nou fertelle? O ja. Eén man daar had wit haar, en een inwit ge- sicht, en faak een wit jek an, en witte skunen. Dus dat wurde bij ons de Meelpude. En we sitte es te kaarten en al soa meer, en dan fraagt er één: wie mut geve? En ik seg in mien onskuld: ik loof dat de Meelpude an 'e beurt is. Minne: Mar ho es, as der nou gien Liwwadders bij saten, en hij oek niet, wist gienéén wie Mar ten bedoelde. Waar of niet? Wat seit Marten nou? Die Meelpude was wel een.Mar jim wisten dat fan mekaar niet. Gien klein grapke dus. Marten: Nou ut beteerde goed. Want hij dee toen net of ie gek was, en hij skudde en hij gaf. Na de tied sei-die teugen mie: Wij hewwe der nooit over praten, mar hoe wete jou dan dat mien fader sien hele leven, en ik oek nog een mooi skoft bij Koop- mans werkt hewwe? Wiebe: Och Marten jonge, toen wuust wel deur de grond seker? Hoe hest die daar uut redden? Marten: Ik hew ut eerluk ferteld. Wit haar, wit gesicht, witte kle ren, witte skunen en soa doende die naam "Meelpude". En toen moest ie fersrkikkeluk lache. Oek al omdat hij en sien frouw mij de lange Brulsma noemden, omdat ik soa faak mien kop stoate en dan alles bij mekaar brulde. Vlga. pagina 9 Op ons verhaal over het verval ste persoonsbewijs in de oor logsjaren van Raymond Wester ling, die zich toen van de naam Keek bediende, hebben wij nog enkele reacties gehad van abon nees, die ons meedeelden, dat er tijdens de bezettingsjaren in derdaad een dominee Keck in Staphorst heeft gewoond. En de naam Keek werd immers door Westerling gebruikt met het be roep er bij: Predikant te Stap horst". Nu is het pikante van de zaak, dat de echte Staphorster domi nee Keck in de oorlog „een beetje" of „een beetje veel" fout is geweest, zoals men ons mee deelde. Ooit moeten Staphor- sters zijn huis zelfs met oranje verf hebben besmeurd. Intussen weten we natuurlijk nog niet, waarom de illegale werker Raymond Westerling voor zijn valse identiteit nu juist die domi nee Keek uitkoos. Stadgenoot, die door zijn vrouw het huis is uitgeschopt: „Vroe ger wuu'k se voor gien honderd- du zend gulden kwiet, nou wi'k se voor gien twee centen terug. (Vervolg van pag. 4) van de brugwachter van de Tweede Kanaalsbrug. De kelder van Mariënburg werd het clublokaal en geel en blauw, zichtbaar in de halsdoeken, wer den de kleuren van de club. In mejuffrouw Sippie Baarda, later Akeela van der Kam-Baarda, vonden we een uitstekende leid ster en samen met haar begon nen we ook met een welpenor de. Door kennis en studie werd Akeela Baarda geoefend leid ster, de club kreeg de naam van Burmania naar Gemme van Bur- mania en officieel werd de C. J. M. V. groep door de Nederland se Padvinderij geïnstalleerd. Er werd, iedere maand, door de gebroeders De Boer een blad gestencild, het Padvindersblad, en in 1932 haalden we zelfs de grote pers, toen we als eerste padvinders de pas gesloten Af sluitdijk overtrokken. Met hun ouders vormden de padvinders een hechte familie. Ik herinner me nog de schilders familie Wijbinga bij de gasfa briek, die later naar Australië is geëmigreerd en daar een groot schildersbedrijf opzette. Alles ging goed tot op een keer de hele kelder van Mariënburg on der water kwam te staan. Ogen blikkelijk nam toen de heer Vis ser, de grote groenteman een groot besluit en door zijn toe doen werd toen aan het Molen pad een geheel nieuw padvin derslokaal gebouwd. Toen kwam ook de Hopman Ruurd de Roos naar voren en hij werd een perfect werkende lei der - zijn drumband werd een begrip voor de groep. In 1937 kwam de Jamboree en ik had het voorrecht de Chief Scout de hand te mogen druk ken - ik zie hem nog voor me, de magere Engelsman, die zijn ge spierde, roodgevlekte hand uit stak. Merkwaardig, dat je zoiets bij zal blijven. Na de Jamboree konden we ook op andere plaat sen in Friesland clubs oprichten, zoals in Drachten, waar Roel Oostra, de latere directeur van de lawei, een enthousiaste voor man was. Een van onze meest kundige leiders was Feike Couperus, die helaas in 1940, op de eerste oorlogsdag, het leven verloor. Een bekende padvindersfamilie was ook die van De Jong, die een winkel in kampeerartikelen had. Sinds mijn jeugd had ik er een goede relatie mee, waar door ik connectie met het Hoofd kwartier kon aanknopen en waardoor in Leeuwarden de eer ste officiële "Scout-shop" geo pend werd. Zo is na de oorlog dan ook het centrum van de padvinderij op de Kelders ge weest. Ik herinner me padvindersre vues uit die dagen, die volle za len trokken. De padvinderij onder de katho lieke jeugd is later op gang ge komen, vooral dank zij de bezie lende leiding van Hopman van Hulsen en van mensen als Vos- senberg en Huizinga. Na de oorlog werd met succes de Luchtverkennerij opgericht, de Impeesagroep, waartoe de familie Wijbinga, nog juist voor het vertrek naar het buitenland, het initiatief had genomen. N. N.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9