HEEL VEEL KOFFIEHUIZEN AAN 'T OUDE SCHAVERNEK 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Onze fotoprijsvraag van vier weken geleden ,,Leewadders, waar is dit?" heeft een be scheiden aantal inzendingen opgeleverd van abonnees, die allen begrepen, dat de fo tograaf voor het maken van zijn plaatje op het Groot Schavernek had gestaan - wat hij fotografeerde waren enkele huizen aan de overkant van het Klein Schavernek. Enkele inzenders zeiden nog ietwat te twijfelen, maar desondanks de gok toch maar te wa gen, anderen waren onmiddellijk volkomen zeker van hun zaak en weer anderen hadden het toch verstandig gevonden om ter plaatse te zien of hun veronderstelling klopte met de werkelijkheid. „Zoals u schreef zijn er verschil lende mensen, die de opgaven de laatste tijd moeilijker vinden dan ze wel eens zijn geweest en daar ben ik het wel enigszins mee eens" aldus de heer R. Poelstra te Leeuwarden. Dat gold ook voor deze opgaaf. In eerste instantie dacht ik aan het Klein Schavernek maar dat be twijfelde ik toch, omdat er niet zo lang geleden ook al een opgave was geweest van deze kant, hoewel iets verder. Mijn gedach ten gingen dan ook meer uit naar de richting Turfmarkt-Tui nen. Hier kon ik het echter niet vinden en ik ben daarom toch maar gaan kijken op het Klein Schavernek, waar we kort gele den nog eens in de antiekzaak van Boomsma en Hut waren ge weest en ja hoor, het bleek dit pand te zijn met de panden num mer 6, de makelaardij Almata en nummer 10 het Atelier 1887. Als de opgaven nu niet moeilijker worden zal ik proberen nog een tijdje mee te doen, maar straks met de vakanties komt het wel eens ongelegen om de opgege ven plaatsen zelf te controleren en dan zal ik wel eens een keer overslaan. Ik vind het steeds weer een verrassing om de uit slag te vernemen en ik denk met mij velen, zoals je hier en daar wel eens hoort". En dan laten we nu iemand aan het woord, die ons veel kan ver tellen van het „oude Schaver nek" en wel de heer Piet Jorna te Leeuwarden. „Het linkerhuis" zo schreef hij ons, „is gebouwd in 1887 en jarenlang bewoond geweest door het echtpaar Munsterman en een ongetrouwde zoon, die allen op hoge leeftijd overleden. De Munstermans waren rijtuig schilders en hadden een werk plaats op de hoek van de Hania- steeg en de Molensteeg. Dat was een heel knap gebouwtje met, voor de rijtuigen, hoge dub bele deuren. Dit huis. is in later jaren slecht onderhouden en verknoeid. IN HET KONIJN Het middelste huis heette van ouds „In het Konijn", zoals er zoveel huizen in de stad ge noemd zijn naar een gevelsteen. Mogelijk zit die steen nog achter de negentiende eeuwse bepleis tering. De gevel is laat achttien de eeuws gebouwd van kleine Friese steen. Op 10 mei 1900 is het pand gekocht door een ze kere Ramkema als koffiehuis en het heette toen „De Rambam". In 1916 verkocht Ramkema het huis aan de borstelmaker De Boer; in 1984 werd het pakhuis gekocht door de antiekzaak Boomsma-Hut. Het rechterpand is, op oudere fundamenten, omstreeks 1900 gebouwd en nu eigendom van het kantoor Makelaardij Haven- ga. Dit huis met bovenwoning is jarenlang bewoond geweest door het echtpaar Eijgelaar. Deze Eijgelaar bestond het eens om mij om vijf uur in de morgen wakker te maken door een groot vloerkleed over de brugleuning van de Westerpijp uit te kloppen. Ik woonde toen - plusminus 1941 - nog bij mijn ouders aan de Westerplantage, de zaak in messen en scharen. Dit huis loopt door en heeft aan het Schavernek twee uitgangen. Ik sliep aan de kant van het Scha vernek op een zolderkamer met kajuit. Om Eijgelaar te waar schuwen, dat ik geen vrede had met dat vroege geklop begon ik te gooien met stoofperen, waar van er op zolder een halve em mer binnen handbereik stond. Eijgelaar zag wel af en toe op, maar begreep mijn bedoeling niet en bleef doorkloppen tot hij klaar was. Pas toen kon ik weer slapen. Maar later lagen er op het Schavernek geen stoofperen meer - hij zal ze wel opgeraapt hebben, denk ik zo. Ook dat huis is in vroeger jaren een koffiehuis geweest, zoals zoveel huizen aan het Schavernek een be stemming hadden als koffiehuis, logement, herberg, of..bor deel. Dit alles vanwege de trek schuiten, die hier lagen, wat veel vertier gaf. De trekschuiten voe ren af en aan naar de steden en dorpen in Westergo; ze waren bedoeld voor het vervoer van reizigers en werden getrokken door paarden langs trekwegen. De snikken voeren aardig op schema door de constante loop van de paarden. Vanaf het Schavernek moest eerst met de kloet, de vaarboom, gewerkt worden naar het Verlaat, waar de paarden stonden aan de Sneker- en Harlingertrekweg. Daar was hun stal en daar was ook het Tolhuis, „de Snitser- stal", een schuurachtig gebouw, waarin later een schipperswinkel was van Griet en Janke. Plusmi nus 1925 is het afgebroken tij dens het dempen van het voor laatste spoordok op de plaats waar nu het Middelzeehuis staat. Het tijdperk van de trek schuit eindigde met de opkomst van de stoom en dat tijdperk heeft meer dan honderd jaar ge duurd". Tot zover de interessante infor matie van de heer Jorna. En dan nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje „Leeuwar den, ach ja, zo was het.Het werd de heer R. Poelstra, Leeuwerikstraat 186 te Leeu warden. Verdwenen en gevonden Op Ameland was sinds Donder dag de 76-jarige D. J.G. verdwe nen. Nadat reeds eenigen malen onderzoekingen naar hem wa ren gedaan, ging men er Zondag weer op uit. Een vijftigtal man nen, van wie 25 man ter paard, ging de duinen in en vonden den armen man, die sedert Donder dagmiddag spijs noch drank had gebruikt, op het meest oostelijke en onbewoonde deel van het eiland. Hij verkeerde echter in deerniswaardigen toestand. Na dat hem door de vinders eenig voedsel was verstrekt, werd hij per wagen naar zijne woon plaats teruggebracht. (1902) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3