EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK VOLKSONDERWIJS JUBILEERT DENKEND AAN VROEGER pagina 6 Een geluk bij een ongeluk. Je hevwe fan die avenden dat ut thuus soa echt knus weze kan. Dan skeuke we wat gesellug bij mekaar om 'e 'groate' tafel en is'r un warmte die niet alleen maar fan 'e kachel komt. Op sukke mementen kan'k dan mien gitaar pakke en is ut singe metmekaar, want d'r wud wat afsongen bij ons tuus. Uut 'e 'Pierewiet', of de 'Fryske Sjonkjes' en niet te fegeten onze mooie, ouwe skoalliedsjes. «en ne jou se nog? Nou wij wel, want onderwiel 'Moeder zit te riegen, aan die mantelzoom', pakke wij ut boats- je en 'Glijden over het spieg'lend meer en o, o, wat zijn de riemp jes toch proper en net', dan weer an 'e wal, gaan wij 'De paden op en de lanen in' om dan even later 'Met lusten uit te rusten in het groene woud', - un wat sek- sisties liedsje dus - en dan siene we in de ferte 'De herder een zaam over de grote, stille heide dwalen' en met sien kudden af- sakken naar 'Het stille dal, het groene dal' waar al die bloem- kes bloeie', wete jou nog? PUDE SAUSJES Maar op disse avend, waar ik je nou fan fetelle wil, was singen d'r niet bij. Want fader had un karweike had bij de Metz en was thuus komen met un pude saus jes. Nou, dat was al gauw un stuk of wat kranten op 'e tafel, un soad sausjes in 'e midden d'r op en pelle maar. leder foor sich dan un torentsje bouwe, fan één tot ses en dan met un dobbelstien prebere jouw apenuutsjes, met wat geluk, weg- én naar binnen te werken. As ut dan un bitsje metsat, kon je oek nog fan je linker buurman wegsnoepe. Veul pret netuurluk en grapkes over en weer. Tot moeke sei, ,,Stil's.d'r is wat an 'e hand buten. Dan luustere we allegaar. en ja hoor. d'r is wat geloop en geskreeuw. Dus de gedienen un bitsje an 'e kant en 's kieke. Mar lou-loene, je sag gien blik- sum, ut was hatstikke duus- ter. „Ferrek, d'r brandt gien ene lan- teern. nergus. Wij dus de trap af en naar bu ten. UN SKIM Soa as wij de deur uutstappe komt 'r un skim uut ut donker op ons afstuven en fliegt hast in mien armen.Wietske was ut. „Hé, wat hevwe jou un haast. waarom drave jou soa?" „Och meensen, 'k bin heiendal fan 'e kook, d'r is un pliesie en un man fan ut gas bij Wubbe naar binnen gaan. se hevwe de deur openbraken. Flippus is d'r oek bij. Die het optillefeneerd bij de Jong, omdat de lanteerns niet branne en daar mut Wubbe toch foor sorge en nou mut ik op huus an, want ik he nog melk op staan en Piet die siet toch nooit wat.die kloat. En Wietske, achter-de-poest, af naar hur Piet en de melk. Maar fast niet foor lang, want Wiets mut wel overal bijweze as d'r wat an 'e hand is. Wij, na disse infermasie, toch seis nog maar eefkes bij Wub- be's huuske kieke. Daarstonnen al heel wat meensen, maar die konnen ons oek niet meer fetel le. Tot Filippus, de man fan ut gas en de pliesieman weer naar bu ten kwamen. Flippus wees de pliesie waar-ie belle kon en de gasman gong op stap om Wub be sien werk te doen. „Sêg 's wat Flippus, wat is d'r met Wubbe?" „Wubbe is doad, meensen, lei foor sien bedstee, al heiendal koud en stief. Daar waren we toch even stil fan.die Wubbe. soa in eens. „Waaran is-ie sturven Flippus?" „Weet 'k niet, ik bin gien dokter, maar de pliesie docht fan un beroerte of soawat - Wubbe lag 'rsoa raar bij. „Nou ik denk, aldus Wietske, terug fan wegweest, „ik denk dat 'r morren nog wel un stuk of wat léggen blieve. „Hoe krij jou dat nou in je has- ses meens.jou lieke wel gek." O ja?, nou Wubbe mut s'morres toch hier en der porre niet, disse meensen blieve morren allegaar op hun nest. Bats.der lag geliek weer un ander probleem. Die skrandere Wietske toch. Daar wudde weer over praat tot onse rooie Vrees- wyk, ut dichterlukke joodsje uut 'e buurt, sei: „Wubbe sien doad, de slapers in noad. amen!" Daar wudde al weer om lacht en op dat mement stak de gasman de eerste lanteern op 'e hoek fan 'e Slurf weer an en was d'r licht! UN BLOEMKE Al de folgende dag kwamen se uut 'e buurt met un stuk pepier, waarop je intekene konnen foor un bloemke op 'e kist. Want al was Wubbe nou niet bepaald geliefd. ut was toch één uut 'e buurt en die stuur je niet in sun nakende kist ut graf in. "Nou vrouw, ik hew nou oek ontdekt, waarom dat bed erwten nooit opkomen is. Ik had vegeten se te zaaien In 1931 bestond de afdeling Leeuwarden van de Vereniging Volksonderwijs zestig jaar. De le den van het bestuur en de feestcommissie lieten zich toen voor het nageslacht vereeuwigen. Zittend van links naar rechts de heren J. Brolsma, secretaris, J. Bekius, voorzitter, K. Eriks, penningmeester en T. van Dijk, vice-voorzitter en staand: W. Jeelof, N. Waringa, G. Ferwerda en J. van Dijk. Maar d'r was nog meer inferma sie, o ja! D'r was nog un broer komen fan Wubbe uut Snakker- buren en die had ut hele inboels- je an Flippus fekocht en in un doas, onner de bedstee, hadden se nog un pratte geld fonnen. Wel meer dan duzend gul den. En dat wou Boetsje Knoedel, soa as se sei: „Wel in un beske ten doekje hevwe. Wat die krans op 'e kist anbe- langt, bij de begrafenis bleek ut sun blikken kitsding te wezen, met fan die kunstbloemkes. Dat fonnen un heleboel niet mooi, maar ut kommetaar was: „Ach watte, suks kan lang met en het Wubbe er wat langer ple- sierfan. En wat mutte jou dan nog sêg- ge. D'r waren oek nog un stuk of wat bij de begrafenis in Lekkum weest. Die waren pas laat inne middag weer terug komen, mooi dronken en un skik dat se had den. Want de Flampiep kon niet meer over ut hoge Bonkebrugje komme en die hadden se, met mekaar, d'r overheen slepe mut- ten en de broer fan Wubbe, die trakteerd had, hevwe se naar huus drage mutten, die kon he- Jendal niet meer lope. FERHUZE Un paar dagen later ston Wiets ke weer 's in in 'e werkplaats. „Atze.ik gaan ferhuzen. „Hoenou Wietske.houwe jou niet meer fan mie?" Wietske, gnuvend, kneep mie 's in 'e arm: „Skei uut, groate gek. ik mien ut. echt waar.ik gaan hier weg, maar blief wel un bitsje inne buurt. ik mut dij toch in 'e gaten hou we. „O, nou dank je, waar gane jou dan naartoe?" „In ut huus fan Wubbe. ik bin al bij de huusbaas weest, die fient ut prima en ik kan d'r fol gende week al in en nou mut 'r nog behongen wudde en ik wu dij frage ofstou foor mij ut skus- tienmanteltsje met fan die mar- merferf skildere wilst.ik fien dat su mooi. En weer kreeg 'k un lief kneepke in mien arm. „Nou fooruut dan maar, ik kan jou toch niks weigere. En soa gebeurde ut. Vader plak te un behankje, un mooi bloem ke, dat was toentertied in 'e mode en ik an 't marmeren. Toen oek nog hier en daar ut ferfwerk un bitsje un kwasje geve en 't kamerke was weer kreas, krudug en nog-wat. Bij de ferhuzerij was hulp ge noeg. dat sit wel goed in 'e buurt. De groate stukken op ut skilderskarke en de rest metme kaar sjouwe. Dat wudde nog un heel feest, met veul lachen en gekkugheid. Ik sien nog de Slanke lopen met sun dameshoedsje op en un manteltsje fan Wietske an. Toen alles mooi te plak ston, skonk moeke in 'e werkplaats koffie met foor elk un stuk 'kal- verpoat'. En toen, an ut end fan ut feest, pakte Bokke, die krachtpatser, Wietske bij kop en kont en droeg hur, onder ut singen fan: „Daar gaat de bruid" over hur drempel ut huus in. Toen ik de folgende morgen langs kwam, ston Wietske al pront en glimmend in 'e deur. „Ha die Wiets.alles kits en lekker slapen?" „Nou en of, as un roas. 'k bin hatstikke blied.oek met mien mooie skusstien.echt def- tug. „Ja jou binne maar 'n bof kont. „Dat docht ik oek.soa siest maar weer, d'r is altied un geluk bij un ongeluk. Atze

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 6