HET STADHOUDERLIJK HOF NIET MOEILIJK TE HERKENNEN 'T KLEINE KRANTSJE FRAPPANTE FOTO VAN VROEGER pagina 3 Na een aantal min of meer moeilijke opgaven brachten wij vier weken geleden een af beelding in onze rubriek 'Leewadders, waar is dit?', die - dachten wij - gemakkelijker terug te vinden moest zijn. Tenslotte is er, nadat de afgedrukte foto, heel lang geleden, werd gemaakt, weinig veranderd aan het op te sporen pand, dat we nu dus, speurend door de binnenstad, nog net zo kunnen aantreffen als in de tijd van de foto graaf. Toch bleek ons uit reacties, die wij in de loop van de laatste weken kregen, dat niet iedereen ditmaal onze traditionele vraag correct heeft kunnen beantwoorden - er waren abonnees, die beslist niet wisten welk pand precies wij hadden afgebeeld. "Met uw laatste zoekplaatje" schreef ons de heer Nic. Ver- bruggen te Leeuwarden, "hebt u veel lezers aan het twijfelen ge bracht. De eerste reactie is het overbekende Oranjebierhuis, ook al vanwege de twee sierlan- taarns. Doch bij nader inzien blijkt dit niet juist te zijn. Het is volgens mij het voormalige Stad houderlijk Hof. Vermoedelijk is de foto al lang geleden geno men: de twee muurlantaarns zijn er nu niet meer." De heer Verbruggen sloeg hier mee de spijker op de kop, want - we kunnen het aan de hierbij afgebeelde volledige foto zien - het was inderdaad 'het Hof' aan het Hofplein. "In mijn jeugd" schreef ons de heer J. G. Jongebloed te Alk maar woonde er P. A. V. van Ha- rinxma thoe Slooten en na de Tweede Wereldoorlog kwam al spoedig H(enri) P(ieter) Lint horst Homan. Nadien is het gro te gebouw voor zover bekend niet meer als woonhuis in ge bruik geweest, maar heeft de gemeente er voor officiële doel einden gebruik van gemaakt en er tevens voor huisvesting van de wethouders een passend on derkomen gevonden. Het huis is ongetwijfeld een (verkleinde) co- pie van het Paleis Noordeinde in Den Haag. Er hebben dan ook veel leden van het koninklijk huis gelogeerd. Bij de (overigens sporadische) koninklijke bezoe ken werd meestal bij de Com missaris gelogeerd. Er stonden dan huisjes voor de schildwach ten aan weerszijden van de in gang en ook werden er dan ver dere versieringen aangebracht. Het poortje rechts op de foto geeft toegang tot de tuin. De doorgang werd ook als garage gebruikt, althans door Linthorst Homan. Zijn chauffeur (van de provincie) heeft naast de woning gewoond en aan de andere zijde Op deze frappante foto van vroeger zien we, op de eerste rij met baardje, de Joegoslavische verzetsstrij der uit de oorlog Draza Mihailovic. Hij is door verraad in handen gevallen van de nieuwe communistische regering, hij wordt ter dood veroordeeld en (in 1946) terechtgesteld. zit al sinds jaar en dag de make laar Van der Valk". Ook de heer Ritsko van Vliet senior schreef over de konink lijke bezoeken van weleer. "Ko ningin Wilhelmina, Prins Hen drik, Prinses Juliana en Oud Koningin Emma kwamen hier op bezoek en woonden er. Als kind kan ik mij die bezoeken nog herinneren. Ook vonden hier de kinderaubades tijdens Oranje feesten plaats. In 1934 was er voor alle scholen een volkszang bijeenkomst. Er verscheen toen een boekje 'Volkszang 1934 - Kleine Zangbundel voor het Ne- derlandsche volk'. Diverse liede ren werden maandenlang door de scholen ingestudeerd. De au bade was in juni, het was toen erg warm en er viel wel eens een kind flauw. Dat werd dan binnen gebracht in het oude politiebu reau aan het Hofplein. Ik was toen tien jaar. Optochten en défi lés deden vaak het zogenoemde Paleis van de Commissaris van de Koningin aan. Ik vond het deze keer gemakkelijk, maar ja, sedert 1920 woonden mijn ou ders op de Eewal. En hoe lang heb ik er zelf ook wel niet ge woond". EERSTE KEER Uit de grote stapel brieven en briefkaarden, die zonder vermel denswaardig commentaar bij ons binnenkwamen, vissen we er nog eentje op. Het is een briefkaart van de heer I. Wierda te Leeuwarden, die ons ietwat verrast berichtte: "Dit is de eer ste keer, dat ik het weet. Als je voor de 'oude gouverneurswo ning staat is het de hoek vanaf de Beyerstraat. Veel succes met Uw Krantsje. 'k Lees het met plezier!" Goed, dan nu de prijswinnaar, aangewezen door het lot. Het is een winnares ditmaal. Mevrouw J. Wilming-Zantman, Leeuwerik straat 86 in Leeuwarden. Zij krijgt het uitgeloofde fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het' thuisbezorgd. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3