LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE HONDEKAR IN BILDTSESTRAAT VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 De brugmannen komme dit keer niet eens an Liwwadder saken toe. Oek nauweluks an de pol- lentiek. Wel de groate foetballerij en waar dat meensen toe bren- ge kan. En Fokke sal met fe- kaansje naar Oastenriek. Over dat land is wel wat te melden en dat doene se oek: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. Minne Mager: Ut sal mij es be- nije of Fokke nog komt. Se su- den der een week of wat tussen uut. Ik loof naar Wenen of die kusten uut. Sjouke Sukerslak: Dat is een hele loop stel ik mie foor. Wij salie twee weken naar een huus, een oord noeme se dat, fan de Bond. Dat hèt ut bestuur soa regele kennen, omdat de frouw nog wat ansterke mut. Wiebe Poatsje: Dat binne mooie dingen. Je hore de meensen an ders faak seggen, as dat de bon den niet feul meer doen kenne. Ja, wat stake en soa, mar wie wurdt daar wiezer fan Faak alleen mar een soat ongemak! Tabe: Ja, en die ses-en-dertig urige werkweek hale se toch niet. En dan krije jou toestannen as fan't foorjaar. Melk achter de Prinsentuun in't water, en ut spoor mooi in 'e war. Oh, daar was ons Bouke wel soa kwaad over. Hij hèt em soa opwonnen, dat ie suver weer opknapte. Lange Marten: Hoe opwonnen O, hij fon dat de reizigers niet de dupo wurre mochten fan die grapmakerij. En dat hèt em meer holpen dan alle medicienen. Nog één son staking, en hij had- de achter die neger met die fak kel andraafd foor eh.ik loof de honger in Afrika niet. Tabe: Dat hèt Bouke soa over em. Over de pollentiek ken ie em oek soa dik make. En toen die ene fent ut toch weer redden had, die ouwe Joeker seit Bouke dan, hij sei oek al es Skeuker, mar meast Joeker, dan tjirgt ie em as een foetballer, die een goal maakt hèt! Minne: Ja, dat is weer alle dagen raak hé? Spietug dat wij der niet bij binne. Nou ja, ik seg wij, maar ik bedoel Nederland fan- self. Ik sien ons met ons ploegje daar al omkrukken. Fan Tabio naar Sjouko, en dan een skot fan Martino. Goal! Klein grapke! Wiebe: Dou hest overal de gek met. Ik sien der self nooit naar. Mar bij ons in de straat gane se om beurten naar mekaar toe. Wel een man of tien; oek een paar frouwen. Se doene geld in 'e pot foor koffie en gefulde koe ken en soa. Marten: Ik weet fan een ploegje, die wedde om de uutslaggen. Se legge een rieksdaalder de man in en an't end fan de week afre- kene. De helft foor de winnaar, de helft werom in de pot. En se leve ferskeurend met. Make ru zie met mekaar om butenspel en wat hew je meer. Ja, hendsbal en soa! Sjouke: Soa hèt de één daar aardigheid an, en de ander daar an. Mien frouw is in ut sieken- huus op 'e smaak fan kruus- woordpuseles komen. Die sit hele skoften te prakkedenken en in te tullen. En mij nou en dan frage: Weest ou oek een ander woord foor dit of dat? Wiebe: Een ander woord foor dit of dat? Wat mag dat wel weze? Dit of dat? O, ut is mar een foorbeeld. Een beest fan ses let ters. Wat seit Minne? Een revier in Italië fan twee letters en ut ken oek in 't nachtkasje. Tabe: Haha, de Po roept Minne. Och here, ja dat ken beide. Nou mut je ophouwe. En kiek es an, we hewwe ut over ut butenland, en wie is daar? Fokke! Dus dou bist nog niet abgefaren? Fokke Vutman: Nee, morren. En Sientje dee ut laaste guud in 'e koffers, dat ik docht: nog mar even bij de brug kieke. Is der nog nijs te melden, mannen? Of is ut krekt son saakje as met ut Westeluk front. Minne: Waar hest ut nou over, Fokke? Ut Westeluk front? O, dat is uut de Eerste Wereldoor log. Dat boek hew ik nog wel lezen. Nou ja, das oek al weer twee oorloggen leden: Fan ut Westeluk front gien nijs!! Marten: Dus jimme salie mar weer een groate loop make. We nen hoorden we fan Minne. En just, ferder wat de bergen in. Niet op 'e fiets seker. Met de auto. En omstebeurt sture. Sjouke: Laassen had één ut met mie over Oastenriek. Diepfries in 'e wien, en een ferkeerde man met ferkiezings. Waldman loof ik. En dan was der nog wat. Ut was toen we hier gien spinazie ete mochten en gien gras. Nou ja, de koeien dan hé? Minne: Daar skiene nog wel een hoop Hiltermannen rond te lo pen. En de Joaden mutte ut oek nog wel es ontgelde. Mar ut sal mie es benijde of Fokke oek nog wat merkt fan die ongelukken met die kernbeweging daar in Rusland. Dat had met Sjouke sien spinazie te maken, denk ik. Fokke: Jou mutte dat soa sien. As jou son tocht make, denke jou over sukke saken na. Ut is gien Ameland of Limburg. En met lui, die ut liefst de han weer omhoog doen wille, hew ik niks te skaften. En de wien mut goed en fertrouwd weze! Wiebe: Wat songen se dan froe- ger wel? De wijn moet oud zijn en het meisje jong. Let op het jaartal! Eerluk seid: ik su niet wete, hoe wien smaakt. As ik wat gebruuk, drie, fier keer in 't jaar is 't een ouwe burrel. Een skoane. Mar wien of kujjak? Nee! Tabe: Ik had een swager, hij is al overleden, die sei, as se em op fezietes froegen, of ie wien wu: Meensen, as ik wien hewwe wii, gaan ik wel op 'e hoeke fan de straat staan. Ut wurdt nog wel es noemd in 'e femilie. Sjouke: Jimme hewwe geliek. Ik onthou suks anders oek niet, mar dat sei die pursoan. Oasten riek hadden jou froeger: Wijn, wijf en gesang. En nou, affijn wat we nou krekt beriddeneerd hew we. Tabe: Mar nog altied gesang. En mooie meziek. Fan Strauss en die mannen. De kleine garde officier oatus en toatus met de Wellustige weduwe. Ja, dat bin ne dan de grapkes fan mien skoansoan. En dan de Ratteke- datsiemars, en tot endsjebesluut de Skuine, blauwe Donauü Vlga. 'toeye toen het postkantoor nog niet gevestigd was aan de Twee- baksmarkt zijn er plannen ge weest om het te bouwen op de plaats van de huidige Mercurius- fontein. Dat was in het begin van deze eeuw nog een lommerrijke wandelplaats en zo geliefd bij de Leeuwarders, dat zij massaal te gen deze postkantoorplannen protesteerden: er kwamen liefst veertienhonderd schriftelijke be zwaren op het gemeentehuis binnen. Er moest toen naar een andere plaats voor het nieuwe postkantoor worden uitgezien en zo kwam men dan terecht aan de Tweebaksmarkt, waar een aantal panden aan de oostzijde voor de nieuwbouw moest wij ken. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. In feite veranderde er niet zoveel in de Biidtsestraat sinds een halve eeuw geleden deze foto werd gemaakt, maar toch.wat gaat er van deze plaat heel wat anders uit dan van een foto, die op precies dezelfde plaats vandaag zou worden gemaakt! In de eerste plaats zou het ont breken van al het geboomte opvallen, maar er is nog een zeer opvallend element: de groenteboer kon het zich toen nog veroorloven om doodgemoedereerd met zijn hondekar midden op de straat te gaan staan! Nou ja, gemotoriseerd verkeer was er toen nog niet of nau welijks en de doodenkele automobilist ging er zonder mopperen toch wel met een grote zwaai omheen. De gemoedelijke ouwe tijd!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9