VAGE GEVELFOTO BRACHT VEEL LEZERS TOT WANHOOP 'T KLEIDE KRiHTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Met onze fotoprijsvraag van vier weken geleden hebben we weer heel wat lezers van onze krant tot een soort wanhoop gebracht. De afbeelding van twee gevelfragmenten bood geen directe aanwijzingen die tot een bepaald vermoeden konden leiden en het was duidelijk, dat het gewoon een kwestie van opzoeken was: waar in de binnenstad kon de foto zijn gemaakt? Dat maar betrekkelijk weinig abonnees kans hebben gezien het punt te vinden heeft ons verbaasd, want tja, zo groot is de city van Leeuwarden nou ook weer niet en na wat volhardend speuren was de plaats van de fotograaf toch te vinden geweest. "Het was deze keer wel even zoeken" schreef ons de heer D. Beeksma te Leeuwarden dan ook. "Maar eindelijk heb ik het toch gevonden."En dan vertelde hij, dat een smalle straat een aanknopingspunt zou zijn ge weest, maar dat begrijpen we niet: uit de in onze krant afge drukte foto kon toch op geen enkele wijze worden opge maakt, of die in een smalle of in een brede straat was gemaakt? "Dus" aldus de heer Beeksma verder "zoiets als Breedstraat, Slotmakersstraat of Begijne straat. Als je denkt Ik zie het niet, dan maar weer proberen en af en toe van de fiets en jawel: het bleek in de Kleine Kerkstraat te zijn, de drukkerij De Oldehove, vlak tegenover het hekwerk, waar ook al eens een zoekplaat- je van in de krant heeft gestaan. Ook deze keer was het dus een zaak van volhouden doet over winnen!" "Deelnemers aan de prijsvraag Leeuwarden waar is dit? zullen allen wel weten waar dit is" vond de heer Piet Jorna te Leeuwar den, "omdat het linkse pand nog zeer onlangs met foto meerma len in verschillende dagbladen heeft gestaan. In dit pand im mers, waarvan de gevel nog ze ventiende eeuws is, was van 1948 af gevestigd de Drukkerij De Oldehove, die voorheen in de Boterhoek is geweest - van daar ook die naam. Bij de druk kerij De Oldehove we'rd voortref felijk drukwerk gemaakt, zo goed zelfs, dat het niet van echt te onderscheiden was... Vervolgens schreef de heer Jorna, dat het bewuste pand in vroeger jaren een slagerij is ge weest van J. G. en Ype Brada. "De Brada's slachtten in de Mo- lensteeg, pmdat er geen slacht plaats bij de winkel was. De Klei ne Kerkstraat was trouwens voorheen een echte slagers straat. In de laatste zestig jaar hebben er zeven en twintig slagers en inwonende slagers knechten "met vlees ompield" en daar waren hele bekende bij, zoals Jan Efdé, de man van het Argentijns bevroren rundvlees, die later in de Breedstraat zat en Gerrit de Wilde, later ook naar de Breedstraat verhuisd, van wie het hele gezin in de oorlog is omgekomen." Ook noemde de heer Jorna nog Jan Harms van der Schuit, die hier via de Landbuurt kwam wo nen en die achter zijn pand een slachtplaats had, die bereikbaar was via een steeg. "Van der Schuit stond bekend om zijn mals vlees van jonge beesten, die door de nauwe steeg moes ten - dat konden de oude koeien niet. De slagers in de stad slachtten toen nog thuis, maar later moest er geslacht worden in het abot- toir." "Van der Schuit zat eerst op nummer 43 en later op nummer 19, waar ook nog twee hanen hebben gekraaid, namelijk Her man Senior en Siep Junior (de Haan). In hun winkel stond soms een groot bord met de geschil derde tekst "Als deze haan kraait Piet, geef ik Crediet".Van al die slagerijen in vijf panden aan dezelfde kant van de straat is nu niets meer over." Tot zover het ingezonden com mentaar. Nu de prijswinnaar. Het werd de heer P. van Kuik, van Loonstraat 81 te Leeuwar den. Hij ontvangt een exemplaar van ons fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het.." Een Belgisch officier geeft een spannend bericht van een vlie ger die onder het vuur van 20 kanonnen boven de Duitsche li nies bleef vliegen. Ton de Duit sche granaatkartetsen dicht bij het vliegtuig uiteensprongen, liet hij zijn vliegtuig plotseling een honderd meter dalen. Zijn vrien den waanden hem reeds verlo ren toen hij tot hun grote verba zing kalm door bleef vliegen. Gedurende de eerste vijf minu ten vuurden de Duitschers 120 granaatkartetsen op hem af en na een uur hadden zo 320 scho ten op hem gelost, zonder hem te hebben gedeerd. De Echo de Paris berekent, dat deze koene vliegtocht den Duitschers 9600 francs aan nutteloos verschoten munitie heeft gekost. (1915) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt eenmaal in de veertien dagen Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de'Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): ƒ2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schrifte lijk zijn opgezegd. (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3