STOND ER WEL EEN TOLHUIS OP PLAATS VAN OUDE CAFE? pagina 6 Deze pentekening van de huizen van de buurtschap Oud Tolhuis is gemaakt door Jo hannes Murks Bottema, die zelf in het tolhuis heeft gewoond. Links de boerderij aan het Kalverdijkje van Algera, die later door diens schoonzoon Beekman werd bewoond, met aan weerszijden een schuur. Naast de rechter schuur komt een woning en dan zien we de voorgevel van het Oud Tolhuis. Vervolgens het vroegere tolhuis met hooiberg en schuur - het oude tolhuis zelf is nog net achter de schuur te zien. Foto en pentekening werden ons welwillend toegezonden door de heer A. Kiers te Groningen. derd meter verder in de richting Groningen. Een echt, mooi wit tolhuis, zoals er meer waren in Friesland. Ik heb het wel gekend en ben er wel binnen geweest. Vrouw Bottema woonde er met' een dochter en twee volwassen zoons. Tussen 1936 en 1940 is dat tolhuis afgebroken toen de weg in zuidelijke richting moest worden verlegd. De speeltuin van het café het Oud Tolhuis, twee huizen en het vroegere Tolhuis stonden toen in de weg. Voor die twee huizen kwamen er nieuwe terug, omdat ze behoorden bij de boerderij van Beekman (een schoonzoon van boer Algera, die er eerder woonde) precies tegenover het café. Veel mensen zullen dit nog wel weten". Goed, het eigenlijke tolhuis stond dus iets oostelijker en dan aan de overkant van de weg - er lijkt weinig tegen in te brengen. VER VERLEDEN Maar heeft er dan werkelijk geen tolhuis op de plaats van het oude café het Oud Tolhuis ge staan? Laten we ons voor het beantwoorden van die vraag eens even in een heel ver verle den verdiepen. Een vierhonderdvijftig jaar gele den was het zo, dat de weg tussen Leeuwarden en Gronin gen in een erbarmelijke toestand verkeerde. Vooral in de herfst en wintermaanden was de weg am per berijdbaar voor paardenwa- gens. Dat was de stadhouder Georg Schenk van Toutenburg, die aan het eind van de "Zwarte- weg,, bij Tietjerk op zijn buiten "De Toutenburg,, woonde, een doorn in het oog - hij moest er immers dikwijls langs om in de stad te komen. Het was dan ook op zijn aandrin gen, dat in de jaren 1531 tot 1533 de modderweg verbeterd werd. De stad Leeuwarden zou het grootste deel van de kosten voor haar rekening nemen, maar kreeg, ais tegenprestatie, wel het recht van tolheffing. Zo ontstond aan wat men toen dus nog noemde de Zwarteweg, een tolhuis en wel exact op de plaats, waar veel later een café Heeft er op de plaats van het onlangs verdwenen café Het Oud Tolhuis aan de Groningerstraatweg eigenlijk ooit wel een echt tolhuis gestaan? Dat moeten we ons afvragen na de reacties van verschillende abonnees naar aanleiding van de publica ties, die wij de laatste weken in onze krant betreffende het Oud Tolhuis hebben gehad. Werd er ooit tol geheven op dit punt of stond het tolhuis een eindje verder, rich ting Groningen, aan de overkant van de weg? Dit laatste zouden we mogen concluderen uit tenminste twee brieven van abonnees, die wij in onze bus hebben ge had. naar dit tolhuis zou worden ge noemd. Op een kaart van de grietenij Leeuwarderadeel van de carto graaf Bernardus Schotanus a Sterringa van 1685 vinden we dit "Tol Huys,, op die plaats terug; precies tegenover het Kalver dijkje en tussen de weg en de Bonke in. De tol, die iri die tijd moest wor den betaald bedroeg voor een paard, een veulen, een stier en een os een stuiver, terwijl er voor een varken en een schaap een botsen ofwel een halve stui ver in rekening werd gebracht. Grotere wagens betaalden ook een stuiver en kleine hout- en turfwagens een halve stuiver, al thans wanneer ze uit de Tryn- walden afkomstig waren. Voor wagens uit de andere delen van de provincie werd ook een stui ver gevraagd. De stadhouder, zijn familieleden en zijn dienst volk waren vrijgesteld van tolbe- taling - daar werd de stad dus niet rijker van. DRIE EEUWEN We moeten aannemen, dat de tolheffing op deze plaats precies drie eeuwen heeft gefunctio neerd, want in de jaren 1830 en 1831 ging men over tot het aan leggen van een nieuwe rijksweg Leeuwarden-Groningen en, het ligt eigenlijk voor de hand, toen moet er dan een nieuw tolhuis zijn gebouwd en dat was dan het gebouwtje van de overkant, iets meer oostelijk. Zeker weten we, dat dit nieuwe tolhuis er in het jaar 1855 al stond. En van 1831 af zal er ook ge sproken zijn van Het Oud Tol huis in tegenstelling tot het Nieu we Tolhuis, dat overigens bij ons weten nimmer zo is genoemd. Het Oud Tolhuis heeft in de laat ste anderhalve eeuw dus geen dienst meer gedaan voor het heffen van tol, maar is, nemen we aan, wel altijd een gastvrije herberg geweest. Alzo: toch wel degelijk een tol huis op de plaats van het latere café. Maar ook nog een tweede tolhuis, een eindje verderop. Twee tolhuizen dus, waarvan de herinnering slechts in een paar plaatjes bewaard gebleven is. Een foto van het witte tolhuis, dat, aan de andere kant van de weg, even verder dan het café Het Oud Tolhuis heeft gestaan. Het moet kort voor de tweede wereldoorlog zijn gesloopt. In de eerste plaats ontvingen wij een brief van onze abonnee, de heer A. Kiers te Groningen. Hij berichtte ons het volgende. REACTIE met zijn gezin de laatste bewo ner. Hij was getrouwd met Eliza beth De Vries Danil en het echt paar had twee zoons en een dochter. Het oude tolhuis be stond toen uit een woonhuis met daarachter een boerenschuur, die met de lange zijde parallel aan de weg stond en ernaast, aan de stadszijde, een hooiberg. Van mijn moeder weet ik nog, dat vlak achter de schuur een sloot liep waarachter de weilan den iagen. Bottema had tot zijn dood, ik meen in '32, een kleine zelfstandige boerderij, een zo genaamde koumelkerij". De heer Kiers schreef ons ver der, dat de weduwe Bottema na de dood van haar man in het Tolhuis bleef wonen, tot zij in de oorlog het huis moest verkopen, "ik meen aan Rijkswaterstaat, waarschijnlijk in verband met "Hierbij wil ik reageren op het stukje over het Oud Tolhuis in 't Kleine Krantsje nummer 506. Ik lees hierin de veronderstelling, dat het voormalige café ook het oorspronkelijke tolhuis zou zijn geweest. Dat is echter niet het geval. Het café was er slechts naar genoemd. Het oude tolhuis zelf stond schuin tegenover het café aan de overzijde van de toen nog smalle Groninger straatweg, die, zoals nu de pa rallelweg, vlak voor het café langsliep. Het tolhuis stond zo dicht op de weg (zoals vaak het geval was en is bij tolhuizen), dat de ruiten van de kamer door een hekwerk moesten worden beschermd tegen beschadiging van passerend verkeer. Dit weet ik van een oude foto, die in onze familie aanwezig moet zijn. Mijn grootvader van moederszijde, Murk Johannes Bottema, was plannen ter verbreding van de straatweg. Mogelijk hield het ook verband met de annexatie van een deel van Leeuwarderadeel door de stad Leeuwarden - de buurtschap het Oud Tolhuis viel namelijk onder Lekkum. Het woonhuis werd nog in de oorlog afgebroken. Volgens mijn vader stond de schuur er enkele jaren na de oorlog nog". BEVESTIGD Tot zover de heer Kiers, wiens mening ten aanzien van de plaats van het vroegere tolhuis bevestigd wordt door onze abonnee mevrouw Griet Bour- gonje-Humalda te Leeuwarden, die ons schreef: "Het Tolhuis heeft niet op de plaats van het café Het Oud Tol huis gestaan, maar aan de over kant, zo'n honderd tot tweehon-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 6