'T KLEINE KRANTSJE UT FROEGERE BUURTFEEST EN WAT ER FAAK OP VOLGDE. "ACH(T) VADER, NIET MEER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Herman en Gjalt stappe op huus-an. Het is saterdag, goed één uur. In'e buse ut wekelukse loansakje, want de week sit'r weer op. Se werke beiden bij Koopmans Meel an ut Vliet. Gjalt in 'e maalderij en Herman op 'e wagen langs de bakkers in'e stad. De hele godganse dag in- en onder ut meel. Der raak je fol fan, fan binnen en fan buten "Ut sit mie diep in'e bealug", be weert Gjalt, "a'jou mij in'e oven stoppe met un amandel op mien buuk, kom ik 'r as gefulde heer weer uut." Ja, dat meelstof, der droog je fan uut. Dus hewwe se sin in un bierke, da's faste prik soa saterdags. Nou kanne jou netuurluk meteen op ut Vliet wel terecht bij Lam- brechts, maar dat is te dicht bij de groate baas! Suks doene jou dus liever niet; wat niet weet wat niet deert. En dan op'e Kaai? Nou nee, da's ander folk. Der he je froeger met tochten en soa, der foele jou je niet thuus as Ougeleiner sijnde.Pas over de Kiepeloop binne we weer ouwe-jonges-onder-mekaar. En dan ut Blauwhuus, der lope je ei- genluk teugen an en naar bin nen is dan nog maar un stapke. STAANKROEGJES Fanaf de Kiepeloop tot an'e Houtpolle hevwe jou nog un stuk of wat staankroegjes. Faak met un krudenierswinkeltsje d'r naast. Sun kroegje is foor de kerels faak moeiluk foorbij kom men. Want a'jou de smaak te pakken hewe, is de folgende altied weer lekkerder. En de wiefkes maar wachte met ut eten dat staat te fepieteren op'e kookkachel. Der sit se dan- met de kienders en de bange fragen: "Hóé laat komt -ie thuus.hóé komt-ie thuus en wét brengt-ie thuus.Want se sit al soa in-e-klets bij krude- nier en bakker en de huur, dooiefons en al die dingen kom- me elke week weer terug. En oek de kienders frage soa hun gerak. En dan dat ferotte wach ten. Meens, der wurre jou hat- stikke gek fan. Je lope je op te freten fan'e senuwen met un dik ke strot en un stien in jou maag. Je sjouwe maar wat heen en weer, dan weeïgs naar buten om te kieken of der wat an komt, dan weer ut huus in. Je strieke de kienderkes maar us over hun kopkes want die sitte je der maar an te kieken. Die wete donders goed wat 'r an 'e hand is. Nou binne Herman en Gjalt gien plakkers. Die stappe na hun bierke al gauw weer op. Toch, op'e hoek fan'e Tonslagerij, waar se woane, nog eefkes an foor un klein afsakkerke en der betale se geliek alles wat de frouw in 'e afgelopen week op'e lat haald het. Da's soa de ge- woante en daar wut fedders niet over praat en geeft thuus nooit gien preblemen. STRAAL-LAZERUS Bij Akke fan Mienkes sit ut wel héél anders. Hur Jannes, deur de week un fijne friendelukke kerel, komt maar al te faak straal-lazerus thuus. En dat geeft un boel trammelant. Dan komme de kienderkes - drie skatten fan meiskes - skriemend bij ons an en set moeke se al gauw, met un snoepke of weiten koekje, an'e tafel met un ganze- bord en dobbelstien. En Akke? Nou, dat is un poatege tante. Die werkt Jannes al gauw de deur uut en sluut de boel af. Jannes staat dan nog un skofts- je te skellen en op'e deur te bonken! Maar Akke geeft gien sjoege en dan skommelt Jannes de bleek in en gaat kankerend op 'e plee sitten, waar-ie al gauw in slaap sukkelt. En dan komt Akke naar buten en soekt sien busen na of d'r nog wat te halen fait. Krekt sun Jan-Klaassen- spulsje.en jou mutte der misskien oek wel un bitsje om gnieze. Jannes, de pleesitter. Maar ut sit wel soa, dat as Akke niet elke dag fan'e week poat-an skoanmaakt in hur werkhuzen, ut huushoudensje der dik in de preblemen sitte sou; groate ar moede. Ut is in de tied fan Domela en Pieter Jelles, dat de groeiende arbeidersbeweging sich teweer stelt teugen de "drie groate K's." Eén fan die K's de KROEG. En in 'e loop fan'e tied he'je, - tot in de kleinste gehuchten, un Ont houdersbeweging en daarbij doen oek de jeugdverenigingen hatstikke goed werk. Se houwe hun "meetings", der komme sangkoren en teneelclubs, sport- en gymnestiek verenigin gen, kortom; de onthouders bin ne in opmars. Op Hemelsvaartdag un feeste- lukke optocht met bliede, sin- gende meensen achter hun faandels en flaggen. En dan 's middags de bijeen komst op'e "renbaan".Ja, met suk-soort dingen maak je goeie propeganda.Mooi én noad- sakeluk in dizze tieden. Boven dien komme se nog langs de deuren met hun krantsjes en dik- kels oek goan se op huusbesoek om meensen die ut moeiluk hawwe, met wat hulp en goeie wil op'e goeie weg te helpen! ACH, VADER. Er is oek un plaat, waarop un va der foor de kroegdeur staat en d'r bij un moeke met un paar kienders die smeke; "Ach vader, niet meer. D'r was un wat sarkastiese fari- ant op: "Acht vader, niet méér!" Jou hoeve niet te fragen fan wel ke kant dit "grapke" komt. Maar dan nóg; ut beroerde is just, dat as je eenmaal die "acht" achter je kiezen hevwe, ut hek mees tens al fan 'e dam is en de rem niet meer deugt. Hoe gaat dat bij ut buurtfeest? Ut begint faak al met de opbouw fan al die dingen, die noadeg binne, soa-as de klimpaal, de kuupkestekerij en de kraamkes foor de snoep en -soa. En niet te fergeten de "Ere poort". Die mut konkerere kenne met die fan andere buurten. Alle gaar dennegroen met gekleurde pepieren rooskes d'r in en flag gen bovenop de boog. Ut bouw en fesierwerk wurd deen deur de-mannen-fan-ut-bestuur met hulp fan wat faders en opskoten jongkerels. Dat is warm en had werken, dat begriepe jou wel. Nou, foor de dust is'r dan un kist bier achter ut tentsje en der wud dan oek lusteg bruuk fan maakt. En dan 's aves nog wat nakaarte bij Battele Prik of soa, met ut noadege spraakwater d'r bij. Dan - eindeluk - de sundagmor- ren met ut GROATE GEBEU REN! Un feest foor de kienders! Al froeg sien je de eersten, bin nen de touwen, rondstappen in hun fekleedpakjes. Veul boerkes en boerinnekes, clowns in soor ten, indianen en elfkes. Maar de meesten met soa-maar-wat- .Maar dat hindert niks; de kop kes binne allegaar glunder en froluk. A'je maar skik hevwe, want der gaat ut om. HOEMPA Bij de eerste optocht deur de buurt gaat Hoempa met sien tra wanten foorop met de mesiek en ut bestuur, in sondags pak, met un groate segaar in 'e mon, héél gewichtug. Faders en soa langs de kant as ordekommesa russen en de moekes en oudere suskes met de allerkleinsten an'e han of in fesierde kienderwages of kar- kes. As se weer terug binne stuve die kienders, met hun bonnen, naar de kraamkes om drinken en snoeperij. En de mannen spoele ut stof weg. Dan komme die kienderspeulen en wedstrieden.Nou ja, jou kenne dat wel.bijna elk jaar utselde. Foor kleine kienders tal- houtsje rape en flagjesteke of koekhappe. Foor de groteren hadlope met hindemissen en mastklimme en netuurluk kuup- kesteke met feul water en ge lach, met langs de kanten wrie melende kienders, die noadeg mutte, maar der eigenluk gien tied foor hevwe. Over ut alge meen binne de winners foor ut end al bekend, we kenne de rappen en de klimmers. Tussen de bedrieven deur is ut snoepe en ranja drinke. In de namiddag krij je dan ut optreden fan Slappe Douwe. Ja, hij kan sich nou wel Nero of de Friese Fafir noeme, foor ons is- en-blieft-ie Slappe Douwe. Dat komt geloof ik omdat-ie as jonge al sien beide futen in'e nek lêgge kon. Nou komt hij dan as boeien- koning en gaat-ie op un plank met spiekers léggen. Dan mag- ge un paar kienders bovenop urn sitten gaan. As dat allegaar weest is krij je de tweede optocht. Foor de groa- ten! Dan deint de hele troep foor de mesiek ut en is ut: Fan je hela, hola en waar de meiskes sijn daar is ut bal en niet te fegeten, dat hoeperdepoep nog altied op die stoep sit. Dan bren- ge de moekes d'r kroost weer naar huus en kanne se weer wat tot rust komme, maar al te vaak siek en misseluk fan de snoep en limenade, of fan de drukte en soa. De moekes die sich dan nog eefkes vrij make kanne, komme terug foor de stoeledans. Ha! dat is lache, giere, brulle. Fooral as d'r eerst kerels op die stoelen sitte om ut anstormende frouw- volk op 'e skoat op te fangen. En as se dan tegare omlazere is heiendal de boat an, dat spreekt. Ut wud dan allegaar al un bitsje hitseg. En un düst datte je daar fan krije. Nou dan, as ut al wat skemert, komt ut slotstuk. Dan ruilt Hoem pa sien trompet foor un harmoni- ka en wud'r danst dat ut un lieve lust is. De polka's en walsen losse mekaar af en de kerels sliere de meiden rond en rond. HUPSEKEEJONGES! En dan: "hupsekee! jonges en meiden en kerels en nog wat frouwvolk de pollenaise, hatseki- dee achter mekaar. As dan de kerels - al laat - wat roezeg thuuskomme, leit moeke de frouw al faak onder de wol. Dan kruupt-ie d'r oek maar op en dan - met in sien kop nog ut beeld van al die toffe meiden - tast ie wat bronstug naar ut war me flees naast urn dat sich, on- willeg, toch maar ski kt omdat se op su dag gien ruzie wil. Ik docht soa: "Stel je's foor dat op dit mement al die kienderkes - en dat binne d'r faak héél wat - stel je foor, datte se dan in hun nachthempsjes, onderbroekjes, hansopkes of seis wei bloate kontsjes foor de bedsteeplanke staan en in koor, rammelend op de deuren uutroepe: "ACH VA DER.NIET MEER! Atze "Acht vader, niet meer" Ach, vader, niet meer'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 11