'T KLEINE KRANTSJE BLAUW WIT VAN TOEN KOBES KROEGJE FIETSERS ZIJN BEIDEN HERKEND DAMES KRANSJE "Ben ik toevallig als een toeter Dan ontmoet ik m'n oude moeder" VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 'Jou mutte geve, Wietske, wat sitte jou nou te seuren, der mut een bitsje tempo in komme van middag, een en twintige is gien skaken, nou." "Och meens, ik hew toch sun pien inne side, ik mut mar es naar dokter loof ik. Mar ik hew die Uffelie en da's sun raar mantsje, ik hew het niet op hem." Janke seit dat se een nije dokter het, die't hur goed bevalt, een Van Kollem, een jonge vent en dat staat hur wel an. "Ach meens, dat is toch seker gien huusdokter wel, dat is toch een tannedokter op 't Rutersker- tier." 'Nou ja," seit Janke, "ik seg dat het een dokter is en dat ie mie goed bevalt." "Binne er misschien nog meer met ongemakken? Late we nou mar kaarte." "Die Van Kollem mut anders oek een goeie toneelspeuier weze, mar dat het vanself niks te ma ken met sien praktiek." Nog een tiedsje klieme over kwaaltsjes en dan geeft Hinke een kopke thee met een sneeds- je sukerbrood erbij, waar se ge weldig van smulle. Wiete het hur dag vanmiddag, se wint heel wat spultsjes en vergeet vanne weeromstuit hur toed. En Janke sit te kliemen, dat se nooit wat wint. "Inne Slotmakerstraat hewwe se een vondeling vonnen," weet Frouwkje, "het stumper lag oppe stoep bij de slager. Se salie hur wel in 't weeshuus opnimme denk ik. 't Is toch verskrikkelijk nou. Het meensdom wudt met de dag slechter." "Nou hest al vier potsjes achter mekaar wonnen, Wiete, mutte jou nou niet es naar Vrouw buurt?" "Lollige Johannes kon met sien kar oek niet meer de Amelands- piep opkomme. Bakker Giezen het hem holpen en die kteeg een paar rottige sinaasappels, dus die mag oek weer tuuskomme!" Dan komt Meine, het petrolie- mantsje anne deur. "Fandaag niet noadig! Dat mantsje denkt dat ik petrolie suup." Janke fleurt een bitsje op. Se wint twee spultsjes en se stapelt de nutskes op elkaar. Nog een sneedsje sukerbrood bij de thee en de dames gnieze omme noflikheid van disse smoute middag. Akke de Kruk komt even bij de kaartsters kieken en brengt wat rooie appeltsjes met. Die gaan er wel in bij de drukke vrouwkes, die't nou mar uutskijke met kaar ten. Nog even kletse en dan make se anstalten om er weer vandeur te gaan. Tot weerziens bij 't een en twinti gen. Enne Rozema 'toe,aeï is Leeuwarden bezocht door het wereldvermaarde circus Barnum en Bailey, dat hier maar één dag heeft gestaan, namelijk op 2 september 1901. Het circus werd opgetrokken op een stuk grond bij het Nieuwe Kanaal, on geveer op de plaats waar nu de Gysbert Japicxstraat ligt. Het werd, tijdens een middag- en een avondvoorstelling, bezocht door rond negenentwintigdui zend mensen, een enorm aan tal, wanneer we weten, dat de stad toen nauwelijks meer inwo ners had. Het ogenschijnlijk merkwaardige feit, dat het circus hier niet langer bleef hield ver band met een weddenschap - de onderneming van de veelbe sproken Amerikanen moest in een bepaald aantal dagen een reis om de hele wereld maken en kon daardoor nooit langer dan voor één dag op een be paalde plaats zijn tenten op slaan. Een elftalfoto van de Christelijke Voetbal Vereniging Blauw Wit '34 uit een lang vervlogen tijd. Van links naar rechts, staand Willem Wesseling, Jitse Postma, Thomas Bakker en Auke Boschma, middelste rij: Sjoerd Lodema, Meine Weima, Bauke Saiverda en Lieuwe Tamminga, voorste rij Jan Pitstra, Age Saiverda en Sjouke Lodema. Twa Friozen. Eon rets rond de Wereld Enige tijd geleden vonden wij in onze archieven een prentbrief kaart met twee degelijk geklede wielrenners en de toelichting: "Twa Friezen - Een reis rond de wereld." Wie deze onderne mende jongelieden waren wis ten wij niet en daarom stelden wij onze lezers de vraag "Wie kent deze sportievelingen?" Wij hebben daarop verschillen de reacties gehad en nu komen we er nog graag even op terug. VERONDERSTELLING In de eerste plaats ontvingen wij een brief van onze abonnee, de heer A. H. Bergsma uit Haren, die ons schreef: "Op de sportie ve fietsers-foto meen in de heer Feitze Kuitert te herkennen, die nu ongeveer acht en zestig jaar moet zijn. Hij is de "gebrilde" renner. Is mijn veronderstelling juist, dan zal hij zeker de andere renner doen identificeren. Hij woont in Leeuwarden en zijn adres sluit ik hierbij in." Een telefoontje naar de heer Kuitert, eveneens geaboneerd op onze krant en wel vanaf het eerste uur, leerde ons evenwel, dat de heer Bergsma abuis was met zijn veronderstelling. "Ik heb nooit een fietsreis rond de we reld gemaakt en ik ben het ook nooit van plan geweest," zo zei hij ons. BEP ANDRIESSEN Dan werden we gebeld door onze abonnee, de heer Bep An- driessen van het Rennershuis te Leeuwarden, die ons vertelde op slag de niet-gebrilede man rechts te hebben herkend. "Dat is Klaas de Vries, die vroeger in Workum en later in Leeuwarden woonde. Ik herken hem aan zijn ogen. Hij is een heel goeie maat van mij geweest en ik heb veel wielerwedstrijden met hem gere den, vooral in Brabant, maar ook wel in Antwerpen." De heer Andriessen, die de man met de bril op de foto niet her kende, en die ook niet zei te weten of die reis rond de wereld ooit is voltooid, wist wel, dat Klaas de Vries tenslotte in Mep- pel in terechtgekomen. "Daar is hij twee jaar geleden overle den," aldus de heer Andriessen. CANADA Een volgende reactie ontvingen wij tot onze verrassing uit Cana da van een meneer Peter de Zwart, die ons volledig bleek te kunnen informeren. "De personen op de foto", zo schreef hij ons, "zijn Theo de Zwart links en Klaas de Vries, beiden oud-Workumers en later wonende te Leeuwarden, waar deze foto waarschijnlijk in 1932 of 1933 is gemaakt. Hun "tocht rond de wereld" hebben zij in Parijs noodgedwongen moeten opgeven vanwege geldgebrek. Theo was mijn oudere broer en hij is in Edmonton, Canada, op zeventigjarige leeftijd overleden. Verder schreef de heer De Zwart dat hem niets bekend is van Klaas de Vries, maar dank zij de heer Andriessen weten we dat nu wel. TOEVALLIG "Het is erg toevallig, dat ik dit nummer van Uw blad gelezen heb," voegde de heer De Zwart nog toe aan zijn brief. "Wij wa ren namelijk in Soest, Neder land, met vacantie en onze vrienden, ook oud-Leeuwarders en geabonneerd bp 't Kleine Krantsje, hadden een stapel exemplaren voor ons bewaard."

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 13