J/G-ti Jie>t DROOMDOELPUNT ABE BLIJFT EEN MYSTERIE 'T KLEINE KRANTSJE ook dit is Leeuwarden] SC. CAMBUUR n VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN (Vervolg van pag. 4) mochten "helpen", wat neer kwam op het voortdurend voor de voeten lopen van de werk mensen. Ik herinner me nog hoe mijn moeder en de buren eens ongerust waren om mijn lange wegblijven. Toen mijn vader thuis kwam was hij helemaal niet ongerust. Hij zei "die zit natuur lijk weer bij de kermisopbouw op het Zaailand", en inderdaad hij vond mij er slapende bij de stoomcaroussel van Wolfs. Overveen J. Binsma ELKAN ITALIË Nog dank voor de reportage over Elkan Italië in 't Kleine Het mysterie van het 'droom- doelpunt' van Abe Lenstra, waarover wij in vorige nummers schreven, is nog steeds niet op gelost. Er heeft zich nog nie mand gemeld, die ons exact kon vertellen wanneer en in welke wedstrijd de grote crack uit Hee renveen het heeft bestaan om een strafschop te benutten, zon der dat hij daarvoor een aanloop nam. Onze abonnee de heer H. Kool- Krantsje nummer 510. Hij was een klas- en speelgenoot van mij in de dertiger jaren. Wij zaten in dezelfde vierde klas van School 13a, de Van Sijtzama- school. In mijn bezit is nog een schoolfoto van een bezoek aan Gaasterland in juli 1933. Leeuwarden F. J. Akerboom ELKAN ITALIË Met ontroering zagen wij de foto van Elkan Italië in het augustus nummer van 't Kleine Krantsje. Met mijn ouders, broers en zus ters heb ik twintig jaar vlak te genover hem gewoond, totdat de "Mof" hieraan een einde maakte. en te Franeker, die ons al eerder schreef, dat Abe Lenstra deze strafschop benutte in een wed strijd tegen Friesland achter het Borniapark, van welke medede ling wij op geen enkele manier een bevestiging konden krijgen, berichtte ons nu het volgende: „Graag kom ik even terug op uw conclusie over de penalty van Abe Lenstra. Jopie Huisman heeft het gezien, ik heb het gezien, expert Jelle In die tijd en vooral ook in de be zettingstijd hebben wij lief en leed met de Italie's gedeeld. Mijn vader overleed in 1940 en hen hingen de vreselijkste dingen boven het hoofd. Elkan was even oud als mijn jongste broer Fred, die nu in Amerika woont en Gretha, z'n oudere zus, was even oud als ik. Zij was kleuterleidster en ze trouwde naar ik meen in 1940. Nog hoor ik de Rabbi zeggen: „Het getuigt van veel moed om nu nog een huwelijk te durven sluiten." Ze vertrokken naar Am sterdam, maar ik heb ze nooit meer teruggezien. Uw artikel over de herinnering aan de joden-deportatie was heel aangrijpend, ledereen ken de elkaar immers in Leeuwarden Wassenaar zegt dat het kan. Het is dus wel gebeurd. Dat anderen het niet gezien hebben, is jam mer voor hen. Ik denk dat Mollo de Jong er met de rug naar toe stond en Tiemen Veenstra het uitzicht belemmerde daardoor. Het blijft dus een droomgoal zo als de heer Huisman het bedoel de." Wat konden wij, na het ontvan gen van deze brief beter doen dan Jopie Huisman zelf te bellen om hem te vragen waar het spectaculaire geval zich nu ei genlijk heeft voorgedaan? Wel, eerst meende Jopie zich te herinneren, dat het in een wed strijd in Heerenveen moet zijn gebeurd, later schoot het hem te binnen, dat het ook in een ont moeting in Sneek tegen LSC kan zijn geschied. „Het was de eerste keer, dat ik hem zag voetballen en ik was speciaal voor hem naar die wed strijd toegegaan," aldus de beju belde kunstschilder. LSC kwam toen voor met 3-1maar nadat Abe 'gemangeld' werd, wat niet met een vrije trap werd gestraft, werd hij zo kwaad, dat het bin nen twintig minuten 7-3 werd voor Heerenveen. Vijf doelpun ten werden toen door Abe ge maakt en het is mogelijk, dat die strafschop daar tussen zat." Benieuwd doken wij na deze in formatie in onze archieven, waarin wij onder andere alle uit slagen bewaren van de in het noorden gespeelde voetbalwed strijden uit Abe's tijd. Maar hoe we ook zochten, we konden geen uitslag vinden, die in de buurt kwam van die 7-3. Toen Heerenveen en LSC nog tegen elkaar uitkwamen in de tweede klas was Abe Lenstra nog te jong om in het eerste elftal uit te komen; toen hij wel in het eerste zat kwamen Heeren veen en LSC niet meer in com petitieverband tegen elkaar uit. Alzo: het mysterie blijft bestaan. WIE, O WIE? Wie, o wie helpt ons eindelijk uit de droom? Waar en wanneer heeft Abe Lenstra die strafschop zonder het nemen van een aan loop benut? en vooral de joden die zo'n mar kante groep vormden. Afgelopen zondag op de verjaar dag van m'n oudste broer Bote, in Utrecht, kwam het gesprek ook weer op het Kleine Krantsje, maar dat artikel, daar waren geen woorden voor. Vrijdaga vond vóór zonsondergang rie pen zij altijd een van ons om de gasvlam aan te steken. We kre gen dan iets van de Sabbathta- fel, die al uitgebreid gedekt klaar stond. Bij de opsomming van de namen misten wij nog twee fami lies, n.l. fam. De Bruin van het Naauw en Speyer uit de Vrede man de Vriesstraat. De fam. De Bruin was ondergedoken bij ons aan de overkant bij de fam. Blaauw (toevallige woordspe ling). Toen de bevrijding er was stonden meneer en mevrouw ook op de Spoorstraat te wuiven naar de Canadezen. Niet één in de buurt wist dat ze zo dichtbij ons waren. Ook de beide kinde ren De Bruin zijn goed door de oorlog gekomen. Een zoon van is de C van de sportclub Cam- buur, Leeuwardens semie-be- roepsvoetbalclub. De S.C. Cam- buur is opgericht op 19 juni 1964 en vloeide voort uit de Sportclub Leeuwarden, die zelf, na een periode van betaald voetbal, wenste terug te keren naar het amateurvoetbal, zoals de Voet balvereniging Leeuwarden dat al tientallen jaren eerder beoefend had. Voor een niet gering deel dankte Cambuur zijn ontstaan als beta lende voetbalclub aan verdien stelijke figuren als wethouder Jan Tiekstra en Sietze Westra, de onverzettelijke voorvechter voor profvoetbal in Friesland. Het eerste het beste seizoen in de toen nog bestaande tweede divisie bracht Cambuur een met overmacht behaald kampioen schap en een promotie naar de eerste divisie als een gelukkig gevolg. In deze eerste divisie leverde pagina 15 de fam. Speyer, Elkan (een neef van Elkan Italië) woont nu in Amerika, hij is meen ik nog ont snapt voor de vergassing. Verder hebben we het Kleine Krantsje met belangstelling weer gelezen, zoals iedere keer als het verschijnt. Nogmaals be dankt voor alle goede artikelen. De avonturen van Otto Lenk zijn ook goed, gelukkig dat hij het zelf weer vertellen kan. Creil Annie Huizinga- Hijlkema. Het was voor ons niet relevant te schrijven over de families De Bruin en Speyer - hun na men kwamen immers niet op de door ons beschreven Transportlijst voor. Vergissen we ons niet, dan is Elkan Speyer een paar jaar geleden tijdens een vliegreis in Ameri ka aan een hartaanval overle den. Red. 't KI. Kr. Cambuur in het laatse seizoen een onthutsende prestatie door roemloos als hekkensluiter te eindigen na slechts drie over winningen, twintig gelijke spelen en negentien nederlagen. Toch hebben de Leeuwarder voetballers in hun een en twintig eerste divisieseizoenen niet on verdienstelijk gepresteerd met het in de eindstand bereiken van onder andere driemaal een vier de, eenmaal een vijfde, eenmaal een zesde en tweemaal een ze vende plaats. Eenmaal, na het seizoen '82- '83, kwamen de Cambuurman- nen zelfs voor de drempel van de eredivisie te staan, toen zij in de na-competitie met slechts één puntje achterstand als twee de eindigden achter de FC Den Bosch. In totaal speelde Cambuur vanaf de oprichting tot en met het laat ste seizoen 764 gewone compe titiewedstrijden, waarvan er 276 gewonnen werden en 231 wer den gelijkgespeeld. In een ne derlaag eindigden er 257 wed strijden, zodat er in totaal 783 punten verzameld werden. Ook met betrekking tot het aan tal gescoorde doelpunten bleef Cambuur net aan de voordelige kant: terwijl er 1021 maal voor een treffer kon worden gejuicht, moesten er in totaal 951 tegen doelpunten worden geincas- seerd. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 15