GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'TKLEINE KRANTSJE, VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Der is weer wat anloop bij de bruggen. Groate Geert hèt een ongemak had en fient, net as Lange Marten, die bank, die se an'e kant fan 'e Tunen delset hewwe, wel nofluk. Dat fient een sekere dikke dame oek. En soa- doende gaat ut na een praatsje over ouwe Russen, over bullon- nen. Mar ho, dan prate se bij mekaar langs. Hoe dat ken? Lees mar bij: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en as gastspeu- lers Groate Geert en de Dikke Dame. Goate Geert: En ik toeterde nog en ik remde as een gek, mar dat gaf niks meer. Die fent floog met bastend geweld deur, wielst ik foorrang hadde. Fandaar mien fuut in 't gips, Sjouke. Sjouke Sukerslak: Ja, ik docht al, dat mut een oorsaak hewwe. Mar wat presies, dat wete je dan niet. Dou must soa mar denke Geert, ut had raarder betére kennen. Dat gips komt er wel weer af. Wiebe Poatsje: En as alles dan wat goed blieve mag, is oek fan belang. Met mij hewwe se ut in de oorlog niet weer helemaal goed krije kennen. Jou blieve wat op Ses-en-een kwart lieken, sei die dokter toen. Fokke Vutman: Toen wij fan 't seumer in Oastenriek waren, hew 'k die naam nog wel es falie laten, mar gien één gong er op in. Dat bestaat netuurluk niet, mar ja, der waren en der binne nog in dat land een moöi nusje Hietlermanen. Heil Hietler en Gruus Gott was hast ut selde! Tabe Ruutsje: Dizze Geert hier hèt alle kaans ut wel weer te pagina 17 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang ven/logen tijd. Zouden er veel Leeuwarders jl zijn, die nog nooit die aardige gevelversiering De Gouden Kat hebben gezien? Het lijkt ons niet waarschijnlijk toe. De Gouden of Vergulde Kat zit al sinds jaar en I dag parmantig op z'n vaste I plaatsje voor de gevel van het 1 pand Groentemarkt nummer 3 tegenover de Brol. Hooghartig Ij ziet het diertje neer op het men- sengedoe in het hartje van de stad, al tientallen jaren, nee, al eeuwen lang. Het huis droeg deze naam en dit 1 uithangteken al in het midden 1 van de zestiende eeuw, alzo in 1 vijftienhonderd zoveel. Het werd 1 toen door een apotheker be woond, die Jan Huyberts heette 1 - deze Jan zal de zoon van een I Huybert zijn geweest, j Jan Huyberts had zijn apotheek dus in wat ook wel het Kathuis werd genoemd en vandaar, dat hij als familienaam Cathuis aan nam. In de loop van de eeuwen daarna is deze naam Cathuis verbasterd in Catius, Catzius en Cath. Ook een apotheker, met die laatste naam Cath, hebben we nog jaren op de Nieuwestad gekend. Maar de apotheek aan de Groentemarkt bleef ook nog heel lang bestaan. Want de zoon van Jan Cathuis, een Huy bert, en een kleinzoon, Gerrit, zijn achtereenvolgens langer dan honderd jaar apotheker in De Gouden Kat geweest. Tenslotte trok de apotheek er uit en toen kreeg het oeroude pand andere bestemmingen. Maar de vergulde kat bleef altijd op zijn plaats - nog steeds ziet het fraaie dier onbewogen op ons neer halen. Mar evenstegoed is ie der een mooi skoft met anklauwd. Oek met je werk, want ik loof dat jou ut goed naar 't sin hadden, niet Geert? Geert: Ah jonge ja ju. Mien baas sit altied goed in 't werk en we hewwe een mooi ploegje maten bij mekaar. En och, hij skuuft an 't end fan 'e maand nog wel es wat af oek. Geld waar de belas ting en de frouw niks fan hoeve te weten, wik mar segge, sak mar segge. Minne Mager: Foie Geert. Nee, dan is een ome fan mij anders. Die sei laassen teugen mij: Min ne jonge, as mien ouwe Russen weer heel wat weerd wurre, dan ferras ik ut ouwe meens met een paar weken Spanje. Toen docht ik eerst an ouwe kacheltsies. Fokke: Uut 'e oorlog seker. Gien grapke, mar jou dochten dat echt? Nee, hij sal nog andelen of soa hewwe uut 'e tied fan foor feertien-achttien. Ik hew geliek hé? Andelen in de spoorwegen daar. Die hadden een soat meensen toen. Soa seef as de bank dochten se. Tabe: Ja, en toen de bolsjewie ken an 't regeren sloegen en de Saar met sien huushouwing kas jewijlen gong, toen waren die andelen of effekten niet een stu- ver meer weerd. Je konnen er je achterst met affége, of de slaap kamer behange. Fokke: Na ferloop fan tied hew we sommigen se mar futdeen of ferbrand. Mar je hadden lui, die bewaarden se. En kiek, nou hewwe de Engelsen met de Russen akkerdeerd, dat de Rus alsnog een bedrag geve sal foor de skade fan toen. Niet de folie mep, mar toch. Sjouke: En dat sal Minne sien ome lezen hewwe en toen hèt ie docht: Jonge, ik hew nog een trommeltsje met ouwe Russen. As Lubbers strakjes in Moskou der over begint, en och dat is oek wel een geldfemielie, dan ken ut foor ons oek nog wel es hevel En dan wurdt de frouw trakteerd. Minne: Ja, soa hew ik ut later oek begrepen. Met geld fan de Rus naar Spanje. Klein grapke. Ik hadde der eerst nog nooit fan hoord. Dus toen hij ut over Rus sen had, docht ik an die kleine kacheltsies uut 'e oorlog. Mar ja, daar hewwe jou oek gien twintig fan achter huus staan! Lange Marten: Waar hewwe jou gien twintig fan achter huus staan? Ja, ik bin wat achter de poest, want we hewwe al een heel trelit had. Ons bufrouw hals-over-kop naar 't sieken- huus. Sukkelt al jaren met de rikketik.Hè, hè. Tabe: We hadden ut over ouwe Russiese pepieren fan froeger, die geld opbrenge musten, as de treinbeweging in Rusland uut- breide wu. Mar die saken. Wat nou Marten? Wuust graag even sitte? Wat let ons, de bank daar is frij. We geve ons even del. Geert: Ja, dat is nofluk dat die bank der komen is. Ut komt mij oek wel goed uut. Mar wat gaat hier een ferkeer foor je neus langs. Ut is nou drukker op 'e Kaai as in froeger jaren wik mar segge. Bekomt ut al wat Mar ten? Marten: Ik ston even op mien poaten te trillen. Ik swit as een andrager! Reaksie op 'e span ning en de drukte must mar re- kene. En dan oek nog geouwe hoer over Russen der tussendeur. Waar siestou soa naar Fokke? Fokke: Naar dat dikke meens daar. Jonge, jonge, wat mut die wat metslepe. Muskien hèt se een kwaal of se eet te feul. As dat soa is, mut se mar een bul- Ion in 'e maag nimme. Dat skient wel te helpen hew ik erges le zen. Wiebe: Nou maakstou seker grapkes, Fokke hé? Want ik hew wel es luchtbullonnen sien met son boatsje deronder met meen sen. Kortleden nog op 'e tee vee. Of kienders met een bulion an een touwtsje, mar een bullon in 'e maag, dat is een bak seker. Tabe: Om 'e dooie doad niet, Wiebe. Dikke meensen hewwe altied honger. Se binne altied ropperig suden wij segge. Se hewwe een leeg gefoel in 'e maag. Dus ete of frete op alle uren fan de dag. Mar as nou son bullon de maag aardig fult, dat ete jou minder. Is 't soa niet Fokke? Dikke Dame: Mag ik wel even op 'e bank sitte? Mooi. Even uut- poeste. Ik kom fan 'e Hollander- diek'en ik mut naar een straat met eeningewikkelde naam in die Meta-narkosebuurt, daar bij Cambuur. En die stadsbussen uut en in met mien gewicht is oek niks. Minne: Nee, dat loof ik best. Mar ja, dat hele end lopen fait oek niet met. Wij hadden der net son praats over. Hèt u wel es an een bullon docht? Dikke dame: Steek dien moeke de gek an, bonkerakje! O, in alle ernst. Nou ja, ut was niet soa gek. Op 'e Hollanderdiek instap- pe, onder an son ding over de stad sweve en op ut Cambuur- plein lande. Hou op kerel, ik lach mie doad. Fokke: As jou uutlacht binne, ut gong om een kleine bullon. Die gaat naar je buuk, of eigenluk in 'e maag, fanwege. Dame (skokkend overend): Jim- me kenne de kouwe koorts krije. Freet seis mar bullonnen. Ik krij dreks een moorkop bij de koffie. En fanmiddag een kabenaadsje. En ik hew mien dochter om ge- sondheidsbrij fraagd. Dat fien ik wel soa ferskeurende lekker! Gegroet, ouwe boeven!! Geert: As je hur siene, denk je fut en daluks niet an eten. Mar as je hur hore krije suver honger, wik mar segge, sak mar segge!! Vlga.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 17