'T KLEINE KRANTSJE DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME KARRETREKKERS IN 'T OUWE LEEUWARDEN? c 7'eTïoSctTUeAcf GEHEIMZINNIG GEVAL VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit joz©f isr86lsstr33t 10 Ieeuw3rd6fl 058—124984 In 1932 maakte gymnastiekleraar Van Beijeren Bergen en Hene gouwen deze foto van de vierde klas van de Rehobothschool aan de Pieter Feddesstraat. We beginnen bij de bovenste rij: Auke de Boer, Jannus Buwalda, Bram Bus, Luitzen Hoekstra, Kees Fenne- ma, Jan van der Laan, Jacob Hofstra en Bouwe Porte. Op de mid delste rij: Siebren Post, Piet Pasma, Harke van der Meulen, Egbert Vos, Jannes Teakema, Tjisse van der Weide, Floelof Dorenbos en Wessel Jansma. Tenslotte op de voorste rij: Adam van Seijen, Klaas Sjoukema, Jacob van der Laan, Berend Overdijk, Lieuwe van Dijk en Hein Bouma. De heer B. Porte, die ons de foto toezond, vraagt zich benieuwd af wat er van al deze leerlingen geworden is. „Graag zal ik geïnfor meerd worden - men kan mij schrijven,zo berichtte hij ons. Zijn adres is: Varenlaan 171, 3852 CR Ermelo. (Vervolg van pag. 5) ken verzorgen. Kargadoor bete kende letterlijk wat er stond: kar ga door. Een heel bekende Mokumse kargadoor was een man met de fraaie aanduiding Kees Koeie- reet, van wie werd gezegd, dat hij zijn post bij de pijp verliet, zodra hij een paar centen had verdiend - die werden dan prompt in een naburig kroegje omgezet in drank. Nog populairder als bruggetrek- ker was een Christiaan Smit, die de hele stad als Kikkie kende. Hij woonde in de Boomstraat en stond eerst bijna veertig jaar bij de Reesluis. Maar toen de Prin- sensluis vakant kwam, nam hij daar zijn vaste positie in. Bij zijn gouden jubileum als kargadoor werd door omwonenden spe ciaal ter ere van hem de brug over de Prinsengracht versierd. Kikkie was een klein gedrongen mannetje met kromme beentjes en hij had constant een pruim in de mond, die voortdurend van de ene naar de andere wang verhuisde. Hij moet een geweldi ge uitblinker in het vloeken zijn geweest en ook hij verdween zo nu en dan uit het beeld om in de slijterij "De Grote Slok" de in wendige mens te versterken. Maar, zo wisten de Amsterdam mers, ook vanuit de kroeg hield hij zijn brug over de Prinsen gracht voordurend in het oog - hoe groot zijn dorst ook was, de karrijders konden rekenen op zijn hulp. Eveneens zeer bekend was de kargadoor Dirk Rietveldt, die zijn stadgenoten kenden als Dirk de Waterduiker - hij heeft heel wat te water geraakten het leven ge red. Nadat Kikkie in februari 1940 was overleden, stierf Dirk de Waterduiker in augustus van datzelfde jaar en met deze po pulaire pommeranten verdween eigenlijk ook het beroep van kar gadoor, mede doordat Amster dam toen ook al met het verla gen van z'n bultige bruggen een aanvang had gemaakt. Of Leeuwarden ooit figuren heeft gekend als Kikkie, Dirk de Waterduiker en Kees Koeiereet, die er een broodwinning van maakten om karren over de pij pen heen te trekken, is ons dus niet bekend, maar wij menen toch dat dit niet zo is geweest. Bij ons zal de hulp zich wel tot een zuiver amateurisme hebben beperkt: wie toevallig iemand zag worstelen om z'n handkar omhoog te krijgen, schoot gauw even toe om behulpzaam de hel pende hand te bieden, zoals dat ook het geval zal zijn geweest, toen er op een winterdag in een ver verleden een bakkerskar op de Nieuwestad de Nieuwepijp op moest - we kunnen op de hierbij afgedrukte foto zien, hoe drie hulpkrachten meehelpen de kar vooruit te krijgen en die drie zullen wel geen beroeps brugge- trekkers zijn geweest. Hedenmiddag vervoegde zich ten huize van den meubelmaker Weultjes aan het Zuidvliet een wissellooper van de firma Hero de Vries, voor de aanbieding van een kwitantie. Het is tot dus ver onbekend wat er met die aanbieding annex is geweest, maar omwonenden en voorbij gangers zagen enkele oogen- blikken nadat hij was binnenge gaan het jongmensch met een bloedende hoofdwonde naar buiten strompelen en een plaatsje zoeken op het venster bank van den winkel. Totaal ver suft bleef hij daar zitten. Dokter Uffelie, die inmiddels was ge waarschuwd en bijna direct ter plaatse was, achtte overbren- Maar wie toevallig weet dat het anders was moet het wel even zeggen. Fenno L. Schoustra ging van den wissellooper naar een ziekenhuis noodzakelijk. De meest fantastische verhalen deden direct over het geval de ronde. Ook de politie werd in de zaak gemengd. Naar men ons meedeelde is de meubelmaker naar het politiebu reau overgebracht en heeft de recherche een hamer, waarmee de wissellooper verklaarde door den meubelmaker te zijn ge wond, in beslag genomen. De jongen is naar het Bonifatius- hospitaal gebracht, waar zijn hoofdwonde is gehecht. Hij had een lichte hersenschudding be komen. (1936)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 19