'T KLEINE KRANTSJE OUDE KINDER SPELEN 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 De opgave van de vorige keer voor onze rubriek-"Leewadders, waar is dit?" is niet al te moeilijk gebleken. Heel wat abonnees hebben ons precies kunnen vertellen, waar de fotograaf van het afgebeelde rijtje huizen heeft gestaan. Dat was dus op de Nieu- weburen, waar hij onder andere het pand van het Loodgietersbedrijf van Van der Beek voor ons vereeuwigde. Slechts één inzender raakte helemaal uit de koers en meende op de foto het oude Brandweergebouw in de Bagijnestraat te zien. "Eens in de zoveel jaar" aldus deze abonnee, de heer A. H. van der Veen te Assen, "maak ik een "strooptocht" door Leeu warden. Wat is er weg en wat is er nog. Bij een van de laatste tochten kwam ik dit gebouw te gen, op de foto in de linkerhoek geprojecteerd, te weten het oude Brandweergebouw in de Bagijnestraat. Van hieruit kon je binnendoor naar het oude Poli tiebureau, dat toen nog geves tigd was aan de noordzijde van de Nieuwstad. Ik kijk nu alweer uit naar de volgende opgave. Ik heb vele herinneringen aan Leeuwarden, waar ik o.a. ge werkt heb bij de V.S., de Lijempf, Berndes, Mr. Hepkema en het Leeuwarder Nieuwsblad in de Galileer Kerkstraat. Ga zo maar door, lang leve 't Kleine Krants- je". STOEPPAAL De heer D. Beeksma te Leeu warden schreef ons, dat de stoeppaal, die op de foto voor komt een goede aanwijzing was, terwijl ook nog een op de plaat voorkomende letter K in de rich ting wees van het juiste punt op de Nieuweburen. "Mijn vader" schreef ons me vrouw H. van der Ploeg-Donker te Leeuwarden, "had een rijwiel zaak aan de Nieuweburen en volgens mij moet dit het pand van Beek zijn. Als kinderen speelden wij veel op straat en ook met de dochter van Beek". Opvallend was het, dat niet al leen deze mevrouw Van der Ploeg, maar zeker de helft van alle inzenders de naam van de loodgieter aan de Nieuweburen opgaven als Beek in plaats van Van der Beek - voor de omwo nenden was het in de wandeling blijkbaar altijd "Beek". Helemaal gemakkelijk was het beantwoorden van onze vraag "Leewadders, waar is dit?" voor onze abonnee mevrouw Van Elmpt-van der Beek te Drachten, die ons schreef: Dit is de Nieu weburen 117, waar ik zelf met mijn ouders en broers en zusters heb gewoond." Nu de winnaar van het uitgeloof de prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hetDat werd de heer A. Visser, de Fennen 162 te Leeuwarden. Het oplossen van de tweede op gave van onze fotoprijsvraag "Ook dit is Leewarden" was wel haast net zo moeilijk als de eer ste bleek te zijn. Toch heeft een aantal abonnees kans gezien het gefotografeerde ronde raam te vinden - het zat in de nieuw bouw van de Drukkerij van Jong bloed in de Bollemansteeg. COMMENTAAR De heer Piet Jorna te Leeuwar den deed zijn oplossing verge zeld gaan van het volgende commentaar: "Dit is kennelijk een oud pakhuisraampje, dat moet zitten in een gebouw in de binnenstad. Niet in een woon huis, want daar past het niet, maar in een industriegebouw, waar het wel past. Dus dat is gauw gevonden, want industrie is er niet zo veel meer in de binnenstad. Dit is de nieuwbouw van Drukkerij Jongbloed, een erg mooi bedrijf in de Grote Kerkstraat met zeer goed onder houden panden en zonder enige naam en reclameborden. Nu zit ten er twee van zulke raampjes in het gebouw, een aan de kant van de Bollemansteeg en een in de blinde zijmuur aan de achter kant en dat is het afgebeelde ruitje in 't Kleine Krantsje. Het metselwerk is handwerk en dan zit elke steen weer anders". Dan schrijft de heer Joma, dat men meer bijzondere dingen van afgebroken en afgebrande huizen zou moeten verwerken in nieuwbouw in de binnenstad. "Neem nu de appartementen aan de Nieuwekade. Zeer groots van opzet en passend aan een gracht. Wat had men hierin mooi het wapen van de Cammingha's kunnen verwerken en de vele kwartieren (wapens) afkomstig uit het verwoeste Amelandshuis en omdat dit gebouwencomplex maar een paar meter van het vroegere Amelandshof af ligt had de naam kunnen zijn Het Amelandshof. En dan de appar- tementenbouw bij de spoorweg overgang in de Schrans. Wat passen daar De Drie Gouden Kronen mooi in, een gevelsteen uit de in 1775 gebouwde lijn zaadoliemolen van de zeepzie der Jan Zeeper achter Snakker- buren. Het gebouw had gelijk De Drie Gouden Kronen kunnen he ten." Tot zover de heer Jorna. Nu de winnares van de uitge loofde boekjes. Dat werd me vrouw E. van der Ploeg-van den Burg, Leeuwerikstraat 21 te Leeuwarden. A 6 Schipper, mag ik overva ren? Er werden 2 lijnen getrokken over de breedte van de straat, tien a 15 meter uit elkaar. (Lijnen trok je met een spijker tussen de straatstenen). Alle kinderen stonden achter één der lijnen, behalve de schip per, die in het midden aan de kant stond. Spelers: "Schipper, mag ik over varen, ja of nee? Moet ik dan een cent betalen, ja of nee?" Riep de schipper: "Nee!" dan mochten de spelers vrij naar de overkant lopen, dat deden ze dan heel langzaam en uitda gend. Riep de schipper: "Ja!" dan moest je proberen de ande re lijn te bereiken zonder getikt te worden. Wie af was moest bij de schipper aan de kant gaan staan, maar mocht niet meehel pen. aXL/* copini WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. LAATSTE OPGAVE WAS NIET AL TE MOEILIJK

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3