GEZIN MET DERTIEN ZOONS DE OUDE SCHAPENMARKT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'T KLEINE KRANTSJE DIT IS STERK: VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Het is nu bijna zes jaar geleden, dat wij in onze krant schreven over een Leeuwarder gezin uit het begin van deze eeuw, dat zes dochters had gehad, maar geen enkele zoon. Wij vroegen ons toen af of dat wellicht "een record" was geweest en wij rie pen de lezers op ons te melden of zij gezinnen kenden met een nóg merkwaardiger samenstel ling. Uit de reacties, die wij toen kre gen, begrepen wij al heel gauw, dat er in dat geval van een re cord geen sprake was - er kwa men tal van brieven binnen, die ons in kennis brachten met meer gezinnen met uitsluitend zes dochters of zes zoons en we begrepen alras, dat zeven zoons en zeven dochters ook al niet tot de zeldzaamheden behoorden. Ook daar hebben wij toen over bericht, waarna de reacties steeds opzienbarender werden. KLAP OP VUURPIJL Want na de zeventallen ver schenen er nog verscheidene achttallen, waarna - meenden wij - de klap op de vuurpijl kwam, toen ons het bestaan werd ge meld van, schrik niet, negen zusters, afkomstig van een ge zin uit Wieringerwerf. Die negen hadden ook geen enkele broer, maar hun achternaam was, merkwaardig genoeg, juist wel Broer. Toch bleek ook dat weer geen record te zijn, want onder de kop "Toch nog baas boven baas" konden we een paar weken daarna een prachtige foto in de krant afdrukken van het Lemster gezin De Rook met een stralend echtpaar en juist ja, tien zoons. "Nu durven we dan eindelijk te zeggen" zo schreven wij daarbij, "dat we het absolute record heb ben bereikt, want we geloven stellig, dat geen enkel gezin in Nederland hier boven kan - tien zoons en geen enkele dochter, dat moet het toppunt zijn". NOG STERKER Maar wat bleek toen? Dat we tóch weer te snel waren geweest met ons eindoordeel, want er kwam zowaar een nog sterker verhaal; het Brabantse echtpaar Royackers bleek in het gelukki ge bezit van een volledig elftal dochters te zijn en we waren zo gelukkig ook van dat zo merk waardig samengestelde gezin een foto te kunnen afdrukken in onze krant. "Het markante gezin van De Rook uit Lemmer" zo schreven wij toen, "is dus toch onttroond, als we even bij de termen van de sport mogen blijven en dat, ter wijl we zelf geen dubbeltje meer gaven voor de kans, dat dit nog gebeuren zou. Zoals we nu geen stuiver meer geven voor de kans, dat dit gezin Royackers nog van de troon gestoten wordt. Of weet u een gezin met twaalf dochters misschien? Een gezin met twaalf zoons mag ook Wel, die laatste vragen zijn on beantwoord gebleven, waarna wij onze aandacht gingen rich ten op gezinnen, die op een an dere wijze een zeer opvallende samensteling hadden. Zo kwa men we toen via gezinnen met zeven dochters en zeven zoons nog bij gezinnen met acht doch ters en acht zoons terecht. Daarmee eindigde die serie Inderdaad ja, dit is een foto van de schapenmarkt, zoals we die op de Oude Veemarkt aan de Langemarktstraat hebben gekend. Met het verplaatsen van de markt naar de nieuwe Frieslandhal in '63 verdween ook deze verdieping van de oude markt, waar de schapen ver handeld werden. Links op de achtergrond de Fortunameelfabriek en rechts, ook nog net zicht baar, de Wilhelminabaan. spectaculair samengestelde ge zinnen in onze krant en we heb ben er zeker niet aan gedacht er ooit nog eens op terug te komen. Maar zie, wat er nu is geschied. Snuffelend in onze zeer uitge breide fotocollecties vonden wij een plaatje met elf (voetballen de) broers Altenburg uit Sneek en die foto hebben we een vori ge maand in de krant afgedrukt. LOUTERJONGENS En uit reacties daarop bleek ons, dat dit Sneker gezin uit welge teld dertien broers heeft be staan. Al die dertien jongens stonden, met hun vader, op de foto, die wij in't laatste Kleine Krantsje hebben gepubliceerd. Een telefoontje naar een van hen, de heer J. (Koos) Alten burg, nu nog te Sneek, leerde ons, dat er ooit nog een broertje en nog een zusje waren ge weest, maar die zijn beiden heel jong overleden. Vader Seekle Altenburg, slager en veekoop man, stierf, een en tachtig jaar oud, in 1963. Moeder, Jitske Engwirda, overleed al, zeven en veertig jaar oud, in 1936. De vader bleef toen achter met de dertien jongens, in leeftijd varië rend van twee tot twee en twintig jaar. Van die jongens leven er twee niet meer. Andries werd zeven en vijftig jaar en Wiebe, die in Nieuw-Zeeland overleed, vijf en vijftig jaar. In hun geboorteplaats Sneek wonen nu nog Koos, Jan, Jopie en Theo. Thijs zit in Nieuw-Zeeland en Piet, Josef en Anton wonen in Canada. Dan is er ook nog een Nico, een Karei en een Gerard. Er bestaat, zo vertelde de heer Altenburg ons, nog altijd een hechtte band tussen de broers - elk jaar is er in Leersum een familiereünie. Alzo: dertien jongens en geen enkel meisje dus. Wat moeten we daar nog verder van zeg gen? Iets voor het grote Re cordboek misschien? NOOIT GEMELD Waar we ons nu wel over verba zen is het feit, dat we van het be staan van dit curieuze Alten burggezin op een steenworp afstand van Leeuwarden nooit eerder hadden gehoord. Er moeten toch lezers van onze krant zijn geweest, die van het bestaan geweten hebben - we hebben tenslotte ook abonnees in Sneek. Maar ja, de ervaring heeft ons geleerd, dat er heel wat moet gebeuren, voor men sen de telefoon of de pen pak ken om even iets door te geven De Uitgeverij Nauta in Velsen, die omstreeks de eeuwwisseling heel veel mooie kleurkaarten van Leeuwarden op de markt heeft ge bracht, was ook de uitgever van deze prentbriefkaart van de Nieuwestad. Een typerend beeld van de goeie ouwe tijd: voetgangers en fietsers nemen ongestoord de gehele rijweg in en van gemotoriseerd verkeer is nog in het geheel niets te zien. Ook de handkar vervult in deze tijd nog een zeer belangrijke functie. De kaart is in 1910 verstuurd aan een mej. A. E. Zuiderberg in de 2e Helmerstraat in Am sterdam - daar zal zij nu wel niet meer wonen, dachten wij. kwam het veel voor, dat apothe kers kooitjes met vogels aan de gevel van hun apotheek hadden hangen. De oudste veteranen onder ons herinneren zich wel licht de leeuwerik- en kwartel- kooien aan de apotheek van Hoogmei op de hoek van de Tuinen en de Voorstreek, waar nu de Centraal Apotheek geves tigd is. Ook de apotheker Kui pers uit het Naauw had aan zijn apotheek kooien met kwartels hangen - bovendien had hij ach ter zijn apotheek ook nog tiental len kooien met andere zangvo gels, zoals leeuwerikken en vinken en sijsjes; hun gekwetter en gezang moet voor de Leeu warders uit die dagen een hele attractie zijn geweest.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 9