in alle prijsklassen KNIPOOGJE VAN BOVEN 'T KLEINE KRANTSJE midden in de peperstraat 9 bilgaardpassage 56 LEEUWARDEN OOK DIT IS LEEUWARDEN FOTO DENKEND AAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 14 Camera 's bleeker SARA SAJET Toen ik in het septembernum mer van 't Kleine Krantsje het trieste verhaal over Elkan Italië las moest ik denken aan twee kinderen uit de eerste klas van School 4, Sara Sajet en Elkan Speyer. Als het vrijdagmiddag was gingen zij altijd een uur eer der uit vanwege de Sabbathvie- ring. Ik heb mij vaak afgevraagd hoe het met hen gegaan is. In een la tere editie van 't Kleine Krantsje las ik, dat Elkan Speyer in Ame rika is overleden, maar de naam van Sara Sajet ben ik niet tegen gekomen in de lijst van omgeko men Leeuwarders. Heeft zij misschien het "geluk" gehad om te kunnen onderdui ken? Leiden Mevr. H. Ouwerkerk- Bleeksma Van Sara Sajet kunnen wij he laas niets vertellen. We moeten aannemen, dat zij bij het begin van de oorlog al niet meer in Leeuwarden woonde. Red. 't KI. Kr. KUNST IN EN OM HET BUR- MANIA-HUIS (II) Bij de uitbreiding van het Burma- niahuis in 1934 werd de oude conciërgewoning vervangen door een modern gebouwtje. Onder de zorg van architect J. Baart werd in de toegang tot het gebouw een antiek poortje op- genomen, dat nu aan de voorzij rechts nog steeds te bewonde ren valt. Bij de uitbreiding destijds vorm den twee mooie directiekamers de overgang naar de zijvleugel. Het was toen dat op verzoek van een der directeuren, de wiskun dige adviseur Dr. R. van der Hoek aan de beeldhouwer Wil lem Valk werd opgedragen twee bustes te houwen van de wis kundige pioniers in de verzeke ringswereld Johan de Witt en Christiaan Huijgens. Onder het raam van die werkkamer herin neren zij nog steeds aan de sterftetafels, die Johan de Witt destijds al toepaste bij bereke ning van lijfrenten. In 1954 kwam opnieuw werk van de beeldhouwer Willem Valk binnen de poort van het Burma- niahuis. De beroepsagenten bo den bij de opening van het ge bouw aan de achterzij met ingang op het Oldehoofster Kerkhof een reliëf aan, dat de zekerheid en rust symboliseert die de levensverzekering temid den der omringende gevaren schenkt. Leeuwarden H. T. ten Have Ja, ook dit is Leeuwarden. Maar waar precies? Oplossingen binnen veertien dagen naar de Redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor wie het juiste antwoord geeft liggen er twee boekjes klaar, een exemplaar van "Populaire Leeuwarders" een een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.Bij meer goede oplossingen beslist het lot. "Moeke..mag ik oek naar kat- teke. Moeke's wenkbrauwen klom men tot in'r skeiding: "Katteke- .hoe komstou daar nou bij. "Nou, Tjitske is'r oek op..op'e sundagsskoal fan'e kerkmeen- sen. Daar fertelle se hele mooie ferhaaltsjes seit Tjitske en't kost maar twee senten en dan krijje oek nog'n prentsje en dat mutte je uut't hoofd lere en aje d'r tien hevwe krijje'n groate plaat en d'r komt'n juf en die maakt mesiek en. Wel, ut mocht! Tjitske had geliek. De ferhalen waren altied prachteg, al kreeg je soms wel's tranen in'e ogen as't wat ferdrieteg was.Ik kon dan heiendal wegdrome en trok met Mozes deur de rooie see, liep an'e hand fan Jezus over't water en sat - fol fertrouwen - met Daniël in'e leeuwekuul. Onderweg naar huus fanteseer- den Tjitske en ikke d'r dan nog wat over deur en as't soms wat droeveg weest was, sochten we tegare un andere oplossing. Maar dat deden we dan wel heel sacht en we keken wel soa nou en dan om ons heen. Want Onze Lieve Heer was ommes overal, hoorde en sag alles en jou kanne netuurlek niet soa- maar wat anders make fan Godsferhalen. Op een keer, toen ik met mien moeke over de Voorstreek liep langs de groate kerk, nam ik, in un opwelling, mien matrozemuts af. Op't selde mement kwam'r fan'e andere kant un deftege meneer anstappen. Die bleef foor ons staan, streek mie's over mien ponniekopke en sei: "Kijk eens aan, dét vind ik nu prachtig, je muts afnemen voor Gods huis. Toen stak ie sien vingers in un vesjebuse en drukte mie un geldstuk in mien knuusje, nam sien hoed af foor moeke en stap te in'e richting fan'e kerk weg. Stom ferbaasd keek ik naar un echte silveren gulden in mien hand en toen weer naar die me neer, pakte moeke's hand en froeg: "Moeke, is dat nou Onze Lieve Heer. En moeke sei, glimlachend: "Ja- .dat is onze eigen lieve heer, die kom je, soa nou en dan, soamaar"s teugen. In un bleek an ut Ougelein ston een klein huuske met veul glas. Daarin, op un hoog bed, lei Boukje. Se was erg siek.se had teebee en se was oek al in un sannetorium weest, in Ap- pelska. Toen must se ruste. Se had al leen nog maarfn fader, want hur moeke was lang leden al sturven an fliegende tering. Boukje had in'e eerste klas nog bij ons in'e klas seten, dus liepen Tjitske en ikke elke dag even langs om te wuiven of om over ut hekje even wat te fertellen. Erg luud, want wij mochten d'r niet dicht bij. Se was besmetteluk en dat was gefaarluk. An dat hekje hong un bakje en daar leiden we soms wat in, un appelsje of snoepke en soms un mooie te kening die ik op skoal maakt had. De buurfrou, die op Boukje paste, brocht ut dan wel want die mocht'r wel bij komme. Toen, op un dag - ik had un mooie iesbeer tekend en die su- den we even brenge - toen was ut huuske heiendal leeg. Daar stonen wij nou, mekaar an te kieken. Gister was se d'r nog wel en nou. "Messkien is se beter wurren", seit Tjitske. Toen kwam de buur frou naar buten met'r skort foor't gesicht en sei: "Och stakkers, jimme mutte maar deurgaan. Onze Lieve Heer het Boukje bij sich haald, se is fannacht overle den. Tjitske pakte mie bij de hand fast en kneep mie héél stief. Toen lei ik sacht de tekening in ut bakje, met un stien d'r op, dan kon-ie niet wegwaaie en toen liepen Tjitske en ik heel had fut. Wég fan die buurfrou met'r rare praat en dat lege huuske. Moeke sat bij de tafel toen ik thuuskwam en ik floog op'r toe en met mien hoofd in'r skoat skriemde ik..skriemde. En tussen de snikken deur kwam ut'r uut. Dat die buurfrou soa raar praat had met'r skort foor de mon en dat se seid had dat Onze Lieve Heer Boukje haald had, soamar ineens en wij wisten fan niks. "Tja, sei moeke, "sukke erge dingen gebeure faak soamar in eens en Boukje was heel erg siek en nou het se messkien rust. En toen spatte ik op: "Rust. rust.hoe ken dat nou? Want Hij het Boukje nou wel ophaald maar ut huuske staan laten en waar mut Boukje dan in ruste. nou, seg dat dan's. Waarop moeke sei: "Wel- .messkien was'r krekt un mooi huuske vrij komen daarbo ven. Un ketierke later stapte ik, met un stuk broad met stroop én mien twiefels naar Tjitske. On derweg keek ik's naar boven of d'r tussen de wolken deur soms- .je kon nooit wete. Maar toen ik bij Tjitske over dat huuske begon, sei se: "Phoe..un skeithuuske se- kers..mien beppe seit dat ut heel gemeen is en dat-ie Boukje wel beter make kannen had dan was'r vader nou niet helegaar alleen over bleven en dat fien ik oek en..en..en nou gaan ik niet meer naar katteke..nooit meer! En toen keek se mie met'r felle oogjes an, soaveul te sêggen: "Waag't us. Nou, Tjitske was mien kamme- raadske en dus: Hoofdstuk kat teke afsloaten en uut! Maar wel jammer fan die ferha len. Atze.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 12